Kapat

Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anasayfa
Bilim&Kültür Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kediler sevilen ve birçok hayvan sever tarafından da beslenebilen hayvandır. Kedi sahibi olan kişiler onların çok enteresan bir karaktere sahip olduklarını bilirler. Kedilerin diğer hayvanlara göre ve insanlara göre farklı duyguları hatta farklı davranışları olabilir. Kedilerle yakın ilişki kurmamış insanlar için çok çeşitli enteresan bilgi mevcuttur.

Kediler Sahiplerinden Alerji Kapabilirler

Çoğu kişi kedilerin tüylerinden kaynaklı olarak, kendilerinde alerji yapabileceklerini savunsa da, kediler de sahiplerinden alerji kapabiliyor. 2005 yılında kediler üzerinde yapılan bir araştırmada kedilerin de astım hastalığına yakalanabildikleri ve bu astım yüzünden öksürebildikleri görülmüş. Buna sebep olan durumlar ise sigara dumanı, evin tozu, polen gibi durumlar. Bunlar kedilerdeki astımı tetiklemektedir.

Kediler Gerçekte Köpekler İle Yaşayabilir

Kedi ve köpek düşmanlığını bilmeyen yoktur. Hatta öyle ki kedi köpek dalaşı diye atasözümüz bile vardır. Fakat yapılan bir araştırmada yeni doğmuş 6 aylık bir kedi ile 1 yaşındaki bir köpek aynı yere konulmuş ve birlikte yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu durum birlikte büyüme ile de doğrudan alakalıdır.

Bir Kedinin Beyni Köpeğinkine Göre Daha Karmaşıktır

Kedi ve köpeklerin beyinleri vücutlarına oranla aynıdır. İkisininki de 0,9 kadar olup, fakat kedilerde beynin bilgi işlem kısmı daha gelişkindir. Bir kedide 300 milyona yakın nöron bulunurken, köpekte ise bu nöron sayısı 160 milyondur. Bu yüzden kedi, köpeğe göre olaylar karşısında muhakeme yapma ve karar verme gücünü kullanır. Kediye, onun istemediği bir şeyi yaptırmak mümkün değildir.

Kediler İlk Olarak Çin’de Evcilleştirilmiştir

2013 yılında yine kediler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda kedilerin kemirgenleri ortadan kaldırması çiftçilerin işine yaramış ve ilk olarak Çin’de bu durum fark edilerek kedilere önem verilmiştir. Daha sonraları ise bir arkadaş olarak beslenmeye başlanmışlardır.

Özel Türlerin Ülke Dışına Çıkarılması Yasaklanmıştır

Çok fazla değerli kedi çeşidi olmasına rağmen özellikle uzak doğu ülkelerinde uzun süre cins kedilerin ülke dışına çıkarılmaları yasaklanmıştır. Bunlar arasında en önemlileri Tayland ile özdeşleşmiş olan Siyam kedileridir. 1900’lü yılların başlarına kadar ülke dışına çıkarılmasının cezası ölümdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: