Kapat

Katarakt Ameliyatı Olmak

Anasayfa
Bilim&Kültür Katarakt Ameliyatı Olmak

Göz insanın en önemli organlarından bir tanesi. Diğer organlara nazaran dışarıyla tema etmesi gözün daha iyi bir şekilde korunmasını gerektiriyor. Günümüzün en sık görülen göz rahatsızlıklarından bir tanesi de katarakt. Katarakt bir yaşlı hastalığı olarak bilinse de artık gençlerde de görülmekte.

Pek çok kişi kataraktın görmeye nasıl bir etkisi olduğunu merak etmekte. Gözünde katarakt olan kişinin görme bozukluğu gözlük ile giderilebilecek bir bozukluk değil. Bu sebepten dolayı tek çözüm ameliyat olmak. Katarak ameliyatları gelişmiş teknoloji sayesinde yaklaşık olarak 20 dakikalık bir süre içerisinde yapılabiliyor. Ancak hastaneye gittiğinizde önceden çeşitli tetkiklerin yapılmasıyla birlikte bu süre yaklaşık 3 saati bulmakta. Bu süreye ameliyattan sonra 1 saatlik dinlenme süresi de dahil. Yani hemen sizi bırakmıyorlar.

Katarakt ameliyatı kolay gibi görünse de aslında cerrahi bir müdahale. Bir başka değişle bu ameliyatı lazerle yapılan göz çizdirme ameliyatları ile karıştırmamak gerekiyor. Gözünde katarakt olan kişi etrafı bir tülün arkasından bakıyormuş gibi görüyor. Sisli ve pulu bir hava gibi. Aynı zamanda gözünde katarakt olan kişinin gözleri direkt olarak bir ışığa maruz kaldığında ışığı dağıtıyor ve bu durum kişinin hiçbir şey görmemesine sebep oluyor. Gözünde katarakt olanlar bu yüzden araç kullanırken göz kamaşması yaşıyorlar.

Katarakt ameliyatından gözün üzerine milimetrik bir kesik atılıyor ve bu kesikten üzerinde kireçlenme oluşan mercek dışarı çıkarılıyor. İşte bu kireçlenme etrafın sisli görünmesine sebep olmakta. Daha sonra aynı kesikten içeriye yeni mercek sokuluyor. Herhangi bir dikiş işlemi yok. Ancak bir ay boyunca gözü tozdan ve pis havadan korumak gerek. Ayrıca bu süreçte günde 3 defa göz damlası kullanıyorsunuz. İki gözünden de ameliyat olacaklar ilk gözün ameliyatından bir hafta sonra diğer göz ameliyatı olabiliyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: