Kapat

Karıncaların İlginç Özellikleri

Anasayfa
Bilim&Kültür Karıncaların İlginç Özellikleri

Hayatımızın çok kısa zamanlarında rastlarız karıncalara zaten o zamanlarda pek önemsemeyiz. Hadi gelin şimdi onları biraz önemseyelim.

1.) Boyları 2-7 mm arasındadır ama bazıları 4-5 santimetre kadar olabilmektedir.

2.) Karınca gibi çalışma sözünü oldukça kullanırız. Karıncalar sadece çalışkan değildir bir o kadar da yardımlaşmayı severler. Karıncaların iki tane mideleri vardır. Bir tanesini kendi besinleri için kullanırlar diğer midesi de paylaşmak içindir. Biriktirdiği besini arkadaşıyla paylaşır.

3.) Uyku denilince akla ilk biz insanlar gelsekte böceklerde uyur. Karıncaların bazıları günde 7 saate kadar uyurlar.

4.) İnsanoğlu kendi ağırlığının 3 katını kaldırınca başarılı bir sporcu oluyor. Karıncalar ise kendi ağırlıklarının 20 katına kadar kaldırabiliyorlar.

5.) Sanıldığından daha büyük bir düzen vardır. Her karıncanın ait olduğu sınıfı ve o sınıfın görevleri vardır. Yaprakların eve taşınması olayını işçiler yapar. Kraliçeler yönetimden sorumludur yani bir koloni kurma görevi ona aittir. Doğuştan sahip olduğu kanatları vardır. Koloni kurmak için göçe başladığında kanatları da düşer.

6.) Yavru çalma olayını yapan yalnızca penguenler değil, karıcalarda da bu olay var. Karıncalar başka karıncaların yuvalarına girip yumurtaları çalarlar. Yumurtadan çıkan karınca da ne yazık ki köle olur.

7.) Ortalama ömürleri 45 gün olan karıncaların beyinleri oldukça gelişmiştir. Böcekler arasında en büyük beyin onlara aittir. İlginç ki 86 milyar beyin hücreleri vardır. Bu küçük canlılar çokta küçümsenmemelidir.

8.) Dünyadaki bir insan başına 1 milyon karınca düşer. İstedikleri zaman oldukça zarar verici olabilirler. Ateş karıncalarının Kuzey Amerika’ya vermiş oldukları zarar 5 milyar dolardır.

9.) Karıncaların yuvalarında farklı farklı odalar bulunur. Herkes onlarca karınca ile odasını paylaşmak zorunda iken yalnızca kraliçe karınca oda da yalnız başına kalır.

10.) Karıncalar Antartika hariç gezegenin her yerine yayılmışlardır. Gittiğimiz her yerde onları görebiliriz. Pardon hepsini değil, bazıları o kadar küçüktür ki biz onları fark edemeyiz.

11.) Karıncaların da insanlar gibi geçim kaynakları vardır. Tarım ve hayvancılık ile uğraşırlar. Bazı karıncalar bitkileri keserek yuvalarına götürürler. Aslında o bitkiyi tüketmezler, bitkide yetişen mantarı tüketirler.Besledikleri bitler de vardır. Yaprak bitlerini besleyip korurlar daha sonra da onları kullanırlar.

12.) Normal karıncaların yanında zombi karıncalar da var. Bir parazit karıcaya bulaşıyor ve önce karınca da değişiklikler başlıyor sonra kasları yırtılıyor ve en sonunda sinir sistemi çöküyor, zombi haline gelen karınca grubundan ayrılıyor ve onu bekleyen avcılara yem oluyor.

13.) Yalnızca otçul olarak sanılır karıncalar ama karıncalar hem otçul hem de etcildir. Böcekleri tuzağa düşürürler, kurulan tuzağa böcek düşünce böceğin uzullarına çeneleriyle saldırırlar ve koparırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: