Kapat

Kara Kediler Neden Uğursuz Görülüyor?

Anasayfa
Bilim&Kültür Kara Kediler Neden Uğursuz Görülüyor?

Kara kedilerin uğursuzluğu nereden çıktı?

Dünyada büyük ihtimalle kediler kadar gündeme gelebilen başka bir hayvan daha yoktur. Bir ülkede tanrı ilan edilirken başka bir ülkede şeytan olarak gösterilir. En ilginci de kedileri cadılarla özdeşleştirmek. Tek mantıklı açıklaması, yalnız kadınların eskiden kedi beslemesiymiş. Bu da artık ne kadar mantıklıysa.

Günlük yaşantımızda hiç anlam veremediğimiz ama inandığımız şeyler var, bunlara batıl inanç diyoruz. Ne olmuşta biz kara kediyi uğursuz ilan etmişiz? Oysa kedi milattan önce Mısır’da tanrı olarak görülüyordu. Firavunlar ile beraber gömülüyordu. Aynı yıllarda Japonlar kutsal metinlerini korumak için kedi beslemişlerdir. Kediye verdikleri önemi tarih kitaplarında da görebiliriz.

Peygamber Efendimiz cübbesinde uyuyan kediyi uyandırmamak için cübbesini kesmiştir. Kedinin güzelliğini bilmeyen sadece eski Yunanlılar kalmıştır. Mitolojilerine göre büyü ile gelincik arasında bir ilişki vardır. Ancak Yunanlılar bunu yanlış yorumlarlar ve onu kara kedi olarak belirtirler. Avrupa’da Hristiyanlığın yayılmasıyla diğer dinlerin tam tersi şekilde hareket edilerek kediler kötü olarak gösterilmiştir. Yunanlıların bu fikrin doğuşunu sağladıklarını söyleyebiliriz.

Kara Kediler Neden Uğursuz Görülüyor

Kara kedinin uğursuz olduğu fikri özellikle İngiltere’de çok tuttu. Yalnız ve fakir olarak yaşayan kadınlar yanlarında kedi beslediler. Halk bunu cadı ve yardımcı kedi olarak düşündü.

1630’lu yıllara gelindiğinde Fransa Kralı 8.Luiz kedileri yasaklatarak binlerce kediyi yaktırdı. Fareli köyün kavalcısı masalına bakıldığında Avrupa’da tamamen farklı anlatılır. Kavalcı, kavalının yanında evden kedi getirerek fareleri köyde bitirir. Kavalcı kediyi köyde bırakarak yoluna devam eder. Kediyle baş başa kalan insanlar kedinin kendilerini yiyeceğini düşünerek köyden kaçarlar. Yani kara kedinin uğursuzluğu insanoğluna yavaşça Avrupa’dan öğretilmiştir.

Şimdi çocukluğumuza geri dönelim. Düşünelim, kötü karakterli kahramanların sahip olduğu hayvan nedir? Büyük ihtimalle kedidir. Kötü cadıların sahip olduğu hayvanlar ise kara kedilerdir. Tabi biz Türkler de bu batıl inanca bir şeyler eklemişiz. O da kara kedi görünce saçı üç defa çekme saçmalığı 🙂 Eğer bunun bir anlamı varsa yorumlarda belirtiniz lakin böyle bir şeyin anlamı hiç bir yerde yazmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: