Kapat

Kalp Rahatsızlıkları Teşhis Sürecinde Yapay Zeka Kullanılacak

Anasayfa
Bilim&Kültür Kalp Rahatsızlıkları Teşhis Sürecinde Yapay Zeka Kullanılacak

Yapay Zekâ Kalp Rahatsızlıklarını Teşhis Ediyor

Günümüzde teknoloji oldukça ileri seviyelere ilerlemiş durumdadır. Özellikle teknoloji ve bilim ele ele vererek büyük başarılara imza atmaktadır. Bunlardan en sonuncusu ise kalp rahatsızlıklarının teşhisinde yapay zekâ kullanımıdır. Ve ilginç bir şekilde başarı oranı oldukça yüksek seviyelerde ölçülmektedir.

Yapay zekâ teknolojisi son yıllarda birçok alanda etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Daha önceleri de böyle çalışmalar yapılmıştı fakat istenilen başarı yakalanamamıştı. Ama bu son teknolojik gelişmeler neticesinde yapay zekâlar oldukça başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Bunlardan en son olanı ve en başarılı olanlardan bir tanesi ise kalp rahatsızlılarının tespitinde yapay zekâların kullanılması yöntemidir.

Yapay Zekâların Başarı Yüzdesi

Günümüzde kardiyologlar röntgenler yardımı ile hastaların kalplerinde herhangi bir sorun olup olmadığı yönünde teşhis koyabilmektedirler. Ama yapılan araştırmalarda her 5 hastadan birinde yanılma payı olduğu saptanmıştır. Yani yüzde 20’lik bir oranda yanlış teşhis konulmakta veya teşhis konulamamaktadır. Bu oran insan sağlığı açısında oldukça yükse bir risk teşkil etmektedir.

İngiltere’deki hastanede meydana getirilen yapay zekâ sistemi sayesinde kalp röntgenleri artık çok daha doğru bir şekilde teşhis edilebilecektir. Doktorların göremediği ince detayların fark edilmesi artık çok daha kolay bir hale gelmiştir. Sistem çıktı olarak ta, “Sonuçların pozitif çıkması, hastanın kalp krizi geçirme riskinin olduğu anlamına geliyor” şeklinde öneri ve tavsiyelerde bulunmaktadır. Sistem altı kardiyoloji ünitesinde klinik deneylere tabi tutuldu.  Ve yapay zekâların başarı yüzdesi olarak yüzde 95 oranında bir başarı yakaladığı saptanmıştır.

Geliştirilen bu yapay zekâ sayesinde yanlış teşhislerin önüne geçilmesi ön görülmektedir bu şekilde her yıl yapılan gereksiz ve yanlış ameliyatların önüne geçilecek ve oldukça yüksek meblağlarda para tasarrufu sağlanacaktır. Yapay zekâların kullanımı ile artık hastanelere olan güveninde ciddi oranda artacağı ön görülmektedir.

Yapay Zekaların Geliştirilmesi

Yapay zekâların geliştirilmesi süreci hummalı bir şekilde devam etmektedir. Buradaki temel amaç birçok hastalık türü ile ilgili yapay zekâların kullanılması ve başarıya ulaştırılması amacı güdülmektedir. Bu şekilde sağlık sisteminde boşa giden milyarlarca doların sistemlerde kalması sağlanması planlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: