Kapat

Kadın Mucitler ve Bazı İcatları

Anasayfa
Bilim&Kültür Kadın Mucitler ve Bazı İcatları
Stephanie-Kwolek

Kadın mucitleri ve bazı icatlarını sizin için araştırdık, bulduk ve kaleme aldık.

Gündelik hayatımızda hemen hemen her gün kullandığımız bir çok obje var. Peki bunları kim icat etti desem eminim aklınıza bir kaç isim gelir. Ne oldu hepsi erkek mi? Kadınlar bir şey icat etmedi mi? Tabii ki ettiler. Kimileri ihtiyaçtan kimileri özel yeteneğinden kimileri de uzun süren çalışmaların neticesinde hayatımızı kolaylaştıran pek çok objeye imza attı. Gelin hep birlikte bizde bu kadın mucitler kimmiş bir bakalım.

Josephine Cochrane

Josephine Cochrane

Josephine Cochrane

Josephıne, hizmetçisi en sevdiği porselenlerini yıkarken düşürüp kırınca, sinirlenir ve bir makine icat etmeye karar verir. Cochrane’nin bulaşık makinesi musluktan gelen yüksek basınçlı suyu makinenin içindeki yerlere dizilmiş olan bulaşıkları temizlemek için kullanıyordu. Yani şimdilerdeki bulaşık makinelerinin çalışma mantığıyla hemen hemen aynı. Josephıne 1886’ da bunu patentledi. O dönemlerde çoğu evde bulaşık makinesinin ihtiyaç duyduğu sıcak su bulunmadığından Cochrane icatlarını ilk etapta otellere ve restoranlara sattı.

Grace Hopper

Grace Hopper

Grace Hopper

Amiral Doktor Grace Hopper bilgisayarın annesi olarak ün salmış bir dahi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Hopper Harward’da çalışmaya başlamış ve burda Mark 1 isimli ilk zengin donanımlı bilgisayarı geliştirmek üzerine çalışmıştır. Yazıyı bilgisayar kodlarına dönüştüren derleyici ve dünyanın ilk kullanıcı dostu kurumsal programlama dili Cobol’u geliştirdi. Ulusal teknoloji madalyası da dahil bir çok ödül alan Grace Hopper 30 üniversiteden de fahri doktora aldı.

Tabitha Babbitt

Tabitha Babbitt

Tabitha Babbitt

1800’lerin başlarında odun testerelerini kullanabilmek için en az 2 kişiye ihtiyaç duyuluyordu. Tabitha Babbitt ise bunun daha kolay bir yolu olması gerektiğini düşünerek 1813’te dünyanın ilk daire testeresini insanlığa armağan etti.

Stephanie Kwolek

Stephanie-Kwolek

Stephanie Kwolek

Günümüzde çelik yelek olarak bilinen kurşun geçirmez yeleklerin yapımında kullanılıyor olan güçlü metalyer olan kevları icat etti.

Marry Enderson

Marry Anderson

Marry Anderson

Otomobiller ilk yıllarda sileceksiz olarak kullanıldı. 1900’lerin başında da kar veya yağmur yağdığında sürücüler sürekli otomobillerini durdurup aşağı inip camlarını temizlemek zorunda kalıyorlardı. Marry Enderson otomobillerin bir hayli az olduğu 1903’te sileceği icat etti. 1917 yılında manuel sileceğin geliştirilmişi olan otomatik cam sileceğinin patenti de bir kadına ait.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: