Kapat

iRig Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa
Nedir iRig Nedir? Nasıl Kullanılır?

Artık evinizde müzik yapmak için büyük paralar harcamanıza gerek kalmıyor. Müzikle ciddi anlamda ilgilenen pek çok kişi müzik yapmak için hala eski usullerin önemli olduğunu savunsalar da bir noktadan sonra teknolojiye boyun eğmek zorunda kalıyorlar.

iRig, iPhone ya da iPad cihazları olanların kolaylıkla kullanabilecekleri bir arabirim. Bu arabirim yardımıyla elektro gitarınızı iPhone telefonunuza ya da iPad tabletinize kolayca bağlayabiliyorsunuz. Bu sayede de cihazınızdaki yazılım üzerinden cihazını tıpkı bir gitar amfisi olarak kullanmanız mümkün oluyor. Tabi ki sadece amfi olarak değil aynı zamanda bir gitar prosesörü olarak da kullanmanız mümkün oluyor. Bu sayede gitarınıza efektler verip değişik sesler de çıkartabiliyorsunuz.

iRig yeni bir cihaz değil. İlk olarak 2012 yılında piyasaya sürüldü. Ancak geçen zaman diliminde hem ses kalitesi hem de özellik olarak çok geliştirildi. Günümüzde büyük gruplar ve ünlü sanatçılar sahnede bu arabirimi kullanarak iPad yardımıyla konserler vermekteler. iRig’in üzerinde gitarı bağlamak için bir giriş bulunuyor. Diğer tarafında ise hoparlör ya da kulaklıktan ses alabilmek için bir çıkışı bulunmakta. Aynı zaman arabirimi telefona ya da tablete bağlamak için de bir başka çıkışı var. Bu sayede gitar, iPad ya da iPhone ve amfi ya da kulaklık arasında bir köprü görevi görüyor.

Piyasaya en son çıkan model olan iRig HD üzerinde ise bir Lightning çıkışı var ve üzerinde Lightning bağlantısı olan yeni nesil Apple cihazlarına da bu çıkışla bağlanıyor. Bu çıkışın avantajı ise daha temiz bir sese olanak tanıması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: