Kapat

İnsanlık İçin Uzay Yolculuğu Ne Kadar Gerekli?

Anasayfa
Bilim&Kültür İnsanlık İçin Uzay Yolculuğu Ne Kadar Gerekli?

Ekolojik dengesizlikler, sürekli artan nüfus ve olası 3. Dünya Savaşı ihtimali nedeniyle bilim adamları uzayda koloni kurma konusunda geniş kapsamlı araştırmalarına devam ediyorlar.

Özellikle Space X ile Marsta koloni kurma hayali olan Elon Musk bu konuda oldukça yararlı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Yalnız olası bu taşınma ile ilgili öncelikle cevaplanması gerek sorular vardır. İnsanların uzayda yaşamlarını sürdürebilecek atmosfer koşullarına sahip gezegen veya gezegenler var mı? Taşınma ve koloni kurmak teoride ortaya atılmış bir düşünce. Bilim kurgu filmleri hayranlarını heyecanlandırsa da yakın zamanda gerçekleşmesi pek mümkün değil.

Uzay yolculuğunun insanların fiziksel ve biyolojik özelliklerinde oluşacak etkileriyle ilgili deneyler ve araştırmalar sürüyor. Bunlardan en güncel ve popüler olanı NASA’nın yaptığı İkizler Çalışması deneyidir. Bu deneyde Astronot Scott Kelly bir yıllığına Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalmaya karar verdi. İkizlerden diğeri Mark Kelly dünyada normal yaşamına devam etti. Deney sonucunda elde edilen bulgulara göre uzaya gönderilen Scott Kelly dünyada kalan kardeşi Mark Kelly’den 5 cm daha uzun dönmüş, Scott’ın kromozomları Mark’ın kromozomlarından daha uzun hale gelmiştir.

Uzunluklar arasındaki farklar bilim adamlarını düşündürecek sonuçlar olmuştur. Bilindiği üzere genetik kodlarımızın saklandığı kromozomlarda olası uzama veya kısalma ciddi sonuçlar doğurabilir. Mars’ta kurulması düşünülen koloni ve uzay yolculuğu için araştırmalar günümüzde hala son hızıyla devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: