Kapat

İnsan Vücudunun En Önemli 10 Organı

Anasayfa
Testler&Listeler İnsan Vücudunun En Önemli 10 Organı

İnsan vücudu dikkat çekici bir şey. Hücreler dokuları oluşturmak için bir araya gelir ve sonra dokular organları oluşturmak üzere bir araya gelirler. Her organ biraz farklı bir şekilde davranır ve bütünün sorumluluğu farklıdır. Birlikte, başarılı bir şekilde çalıştıklarında, vücudun normal bir şekilde işlev görmesine ve insanların yapabilecekleri muhteşem şeyleri yapmalarına izin veriyorlar. Toplam olarak 70’den fazla organ var ve hepsi de kendi yolları bakımından hayati önem taşıyor. Bununla birlikte, insan vücudunun en önemli organlarından onuna bir göz atalım.

10.) İdrar Kesesi (Mesane)

Yemek yediğimizde bazıları sindirilir ve bazılarının sistemden çıkarılması gerekir. Bunlar genellikle sindirilirlerse vücuda zarar verecek toksinler içerirler. Mesane, bu istenmeyen atıkların vücuttan çıkarılmasında hayati bir işlev görür. 300 ml ila 500 ml arasında idrar tutabilir. Aşırı aktif bir mesane yaygın bir sorundur ve düzenli olarak boşaltılması gerektiği düşüncesinden rahatsız olan insanlar vardır. Bakteriler mesaneye girdiğinde çoğaldığında kansere neden olabilir. Bu organ olmadan atıkları etkili bir şekilde gidermeyi başaramayız.

9.) Cilt

Cilt insan vücudunun en büyük organıdır ve çoğu insan bunu genellikle bir organ olarak düşünmemektedir. Bununla birlikte, vücudun sıcaklığının düzenlenmesinde, aşırı ısınmaması sağlanmasında hayati bir rol oynar. Yağ cildin kurumasını engeller. Gerçekten hayati bir organ. Her şeyin üstünde, diğer tüm organlarınızın kaçmasını önler!

8.) Küçük ve Büyük Bağırsaklar

Kesinlikle, bunlar iki organ olarak sayılmalı, ancak basit tutmak için birlikte sayılıyorlar. Her ikisi de birbirleri kadar hayati önem taşımaktadır. Onların görevi, yiyeceklerin parçalandığı yer olan mideyi atıkların serbest bırakıldığı anüsle birleştirmektir. Büyük bağırsak suyu emmekle sorumludur ve ince bağırsak, vücudun geri kalanında yararlı olacak özel besleyicileri emer.

7.) Böbrekler

Bunların genellikle fasulye şekilli olduğu bilinmektedir ve üriner sistemin vazgeçilmez bir parçasıdır. Su ve kan filtrelemesinde ve kan basıncının korunmasında önemli bir rol oynarlar. Karın boşluğunda bulunurlar.

6.) Dalak

Dalak sıklıkla düşünülmez, ancak bu gerçekten önemlidir. Görevi, yaşlı veya hasar görmüş kırmızı kan hücrelerini kandan uzaklaştırmak, parçalamak ve kullanışlı ütüyü vücuda geri vermektir. Fetal yaşamın son ayında özellikle önemli olan yeni kırmızı kan hücreleri bile üretebilir. Ortalama sağlıklı yetişkin dalağı yaklaşık 5 inç uzunluğunda, 3 inç genişliğinde, bir buçuk inç kalınlığındadır ve yaklaşık 6 gram ağırlığındadır.

5.)Mide

İşleyen bir vücut sistemi düşünüldüğünde mide kesinlikle kilit organdır. Mide, yiyecekleri daha küçük parçalara bölmek için enzimler ve asitler salgılar.

4.) Karaciğer

Etkili bir şekilde çalışan karaciğer olmadan, vücudun çalışması çok zor. Proteinlerin sentezi, hormon üreten, eski kırmızı kan hücrelerinin parçalanması karaciğerin sorumluluğu altındadır. Alkol içmek karaciğerin fazla mesai yapmasını sağlayarak, onu çok fazla zorlar. Bunu sürekli yapmakta onu iflas ettirir. Sağlıklı bir karaciğer içmek istiyorsanız, alkolden uzak durmanızı öneririz.

3.) Akciğerler

Akciğerler, solunum sistemi ile ilgili olarak vücudun en önemli organıdır. Nefes alırken ve dışarı nefes verirken küçülürler. Onların başlıca rolü, inhale edilen oksijeni, kan bulunan karbondioksit ile değiştirmektir. Sigara, katran biriktikçe onları örterken, akciğerler üzerinde özellikle olumsuz bir etki yaratır; bu da etkili bir şekilde işlev görmelerini zorlaştırır.

2.) Kalp

Kalp vücudu saran damarlara kan pompalamasaydı yaşamak neredeyse imkansız olurdu. Çalışması organın etrafındaki sıvı tarafından engellenebilir veya sınırlandırılabilir. Düzenli bir kalp atışını korumak da önemlidir. Sık görülen kalp problemleri arasında birçok ölümden sorumlu olan Kalp Atağı, Kalp Kas Hastalıkları ve Atriyal Fibrilasyon (düzensiz kalp atışı) bulunur.

1.) Beyin

Listenin üst kısmında beyin gelir. Beyin vücudun diğer tüm organlarının hareketlerini kontrol eder. Beynin en büyük kısmı nöron adı verilen 13 ila 33 milyar beyin hücresi içerir. Bunlar, aksonlar adı verilen lifler boyunca birbirlerine mesajlar gönderebilirler. Algı, düşünce, motivasyon, uyarılma, öğrenme, hareket, bilgi süreci ve genel işlevin yanı sıra tüm duyularımızdan sorumludur. Onsuz, işe yaramayacağımızı görmek zor değil. Beyin hastalıkları hem hasta için hem de sevdikleri için en trajik hastalıklardandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: