Kapat

İnsan Vücudunda Bulunan İkinci Beyin

Anasayfa
Bilim&Kültür İnsan Vücudunda Bulunan İkinci Beyin

Beyin, duyum ve bilinç merkezidir, kafatasının içinde yer alır ve insanı diğer tüm canlılardan ayıran şeydir. Vücudumuzdaki her noktayla bir alakası vardır. Çektiğimiz acılar, gördüğümüz şeyler, tattığımız yemekler yani her şeyi onun sayesinde hissederiz. Beyin sayılamayacak kadar çok hücreye sahiptir ve hala çözülemeyen bir çok sırrı vardır. Günlük yaşamına devam eden insanların bilmediği, nörobilimciler tarafından kabul edilen ikinci bir beyine sahibiz. Bilinmeyen bu beyin hücre tipi ve reseptörleri ile diğer beyine bire bir uyuyor.

Profesör Doktor Michael 1998 yılında ikinci beyin isimli bir kitap yayınladı ve bu kitap bir çok kişinin şaşıracağı bir düzeydeydi. Peki neydi bu profesör Michael’in bahsetmiş olduğu ikinci beyin olayı? Deyimlerimiz içerisinde “Midemde kelebekler uçuyor” deyimini herkes duymuştur, biliyordur çünkü oldukça fazla kullanılır. İşte bu kalıpta nörobilimciler tarafından çok kullanılıyor. Sözü edilen ikinci beyin kafamızdaki beyine benzer bir şekle sahip değil. Bağırsakların ta kendisi. İnsan bağırsağında bin farklı mikro organizma bulunuyor. Bu mikro organizmaların bugüne kadar yalnızca bağırsaklar ile alakalı olduğu düşünülürdü ancak öyle bir çalışma şekli var ki beyini direk etkiliyorlar.

İkinci Beyin Bağırsak

Bağırsak duvarında bulunan sinir hücreleri sadece boşaltım sisteminin bir parçası değil, yalnızca kafımazdaki beynimizle düşünmüyoruz. Bahsedilen bu mikro organizmaların bir de kendilerine özgü savunma sistemleri var. Vücudumuza aldığımız zararlı maddelere karşı savaşıyorlar. Çok basit gibi dursa da ilginç bir nokta var. Bağırsakların tüm bunları yapabilmesi için bilgileri bir yerde kaydediyor olması gerekiyor. Bu da onun ikinci bir beyin olduğuna dair en güzel kanıt. Kayıt yapıldıktan sonra bir sonraki  zararlı bakterilerde bunu kullanıyorlar. Sandığımız gibi sadece boşaltımda görevli değiller. Psikolojimizi etkileyen dopamine gibi sakinleştirici maddelerin kaynağını araştırılınca bu bölge ortaya çıkıyor. Yani kaynağı ikinci beyin.

İkinci beyni etkileyen şeyler arasında fiziksel ve psikolojik bir çok rahatsızlık da var.  Örneğin otizm denilen ve çok sık rastlanmaya başlayan rahatsızlığın kaynağının bağırsaklar olduğu biliniyor. Tabi tam sebebinin ne olduğu çözümünün ise nasıl olduğu tam şekilde bilinmiyor. Bulunan bu ikinci beyinin gizemleri arasında hastalıkları da var. Detaylı araştırmalar yapınca ortaya ne çıkacağı merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: