Kapat

İnsan Ruhu Gaç Gramdır?

Anasayfa
İlginç&Komik İnsan Ruhu Gaç Gramdır?

İnsan ruhunun bir kilosu var mıdır? Varsa insan Ruhu kaç gramdır? Bakalım kim ne demiş.Hadi inceleyelim.

İnsanoğlu kendi hakkında ne biliyor? Bedenimizin nasıl çalıştığını, psikolojimizin ne denli iniş çıkışlı olduğunu çok az biliyoruz. Peki ya içimizde hissettiğimiz bize herkesten yakın olan ruhlarımız hakkında ne biliyoruz? Ruhun bir ağırlı var mı? Varsa bu gerçekten hesaplanır mı? Gelin birlikte bakalım.

Yıl 1907… Amerika’da Duncan MacDougail adında bir doktor bir deneye imza atar. Doktor MacDougail ölüm döşeğindeki hastaları için aşırı derecede hassas bir terazisi olan bir yatak yaptırır. Bu yatak tartı 5 kilo 600 grama kadar ağırlıkları çok hassas biçimde ölçebiliyordur. Doktor MacDougail ölmekte olan altı hastasını ölümden hemen önce, ölüm anında ve ölümden hemen sonra bu tartıyla tartar. Bu sayede insan bedeninin ölümden önceki ve sonraki ağırlıklarını ölçüp, bedeni terk eden ruhun bir ağırlığının olup olmadığını öğrenmek ister.Deneyin sonunda hastaların ölümden sonra 21 gram kaybettiğini görür.

Peki bu ağırlık kaybı solunum sisteminde ki ıslaklığın ve terin buharlaşmasından kaynaklanmış olamaz mı?

Bu soruya Doktor MacDougail; hayır olamaz der. Bunu da ispat etmek için böbreklerden boşalan bir miktar idrarın ve terin zaten yatakta kaldığını belirtiyor.Solunum sistemine de cevap olarakta doktor kendi üzerinde bir deney yapar. Yatağa yatıp, kendi ciğerlerinde ki havayı boşaltıp ölme işlemini uygular. Sonuca baktığında tartının ibresinde bir değişiklik olmaz. Akciğerde ki havanın varlığı veya yokluğu deneyin sonucunu değiştirmiyordu.

 

 

Böylece Doktor MacDougail kesin teşhisini koyar. İnsan ruhunun maddi bir ağırlığı vardır ve bu 21 gramdır. Aynı deneyi ölmekte olan 15 ayrı köpek üzerinde denemiş ama köpeklerin ölümünden sonraki ağırlıklarında herhangi bir değişim olmamış. Böylece Doktor MacDougail şu sonuca varmış. Hayvanların Ruhu yoktur!

Burdan ince ruhlu insanlara seslenelim. Hiç böbürlenmesinler. Hepimizin ruhu aynı kiloda 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: