Kapat

Independenta Kazası Hakkında Bilinmeyenler

Anasayfa
Bilim&Kültür Independenta Kazası Hakkında Bilinmeyenler

Bu olay için kaza demek az gelecektir, çünkü tam bir facia haline dönüşen bir tanker kazasıdır. 15 Kasım 1979 yılında ham petrol taşıyan bir tanker ile kuru yük gemisinin çarpışması sonucunda İstanbul Boğazında meydana gelen bu facia, Independenta tankerinden ismini alıyor.

27 Günlük Bir Yangın

Independenta Kazası sonucunda felaketler sürmeye devam etti, 27 gün boyunca süren büyük bir yangın, deniz kirliliği cabası ve her şeyden öte 43 insanın hayatını kaybetmesine sebep olan bir facia.

Dönemin En Büyük Olayı

Bu facia karışık bir döneme gerçekleştiği için halk saldırı olduğunu düşündü ve İstanbul’da büyük bir panik oluştu. Boğaza yakın olan evlerin hepsi patlamadan etkilenmiş ve camları tuzla buz olmuştur. Masmavi boğaz, birdenbire simsiyah bir görünüm almıştır. Şehir bir anda kapkara bir duman bulutuyla kaplanmıştır.

Şok Etkisi Yaratan Patlama

Patlama o kadar büyüktür ki, tüm İstanbul halkı bir anda şok olur ve sokaklara çıkarlar. Birçok insan patlamanın büyüklüğü ile hemen sahile koşar ancak kimse o an için ikinci bir patlamanın olabileceğini düşünmez. Independenta kazası sonrası bir de deniz kirliliği ile karşılaşılmıştır. Canlılar petrolden büyük ölçüde etkilenmişlerdir. Enkazdan çıkan duman havayı da ciddi oranda kirletmiştir.

22 Gün Sonra İkinci Bir Patlama

Kazadan 22 gün sonra geminin içinde sıkışan petrolden kaynaklı olarak ikinci bir patlama yaşandı. Bu patlama ilki kadar büyük olmasa da gene büyük bir korkuya sebep oldu. Kazdan sonra 1 ay boyunca tanker yanmaya devam etti. Geminin enkazı tam 13 yıl boyunca Haydarpaşa açıklarında durmaya devam etti. Enkaz tam da şehir hatları vapurlarının güzergahı üzerinde duruyordu. 1992 yılında geminin enkazının çıkarılması için girişimlere başlandı ve enkaz uzun uğraşlar sonucunda Tuzla tersanesine çekildi. Burada parçalama işlemleri sırasında geminin içinde kalmış petrol yeniden alev aldı ve Independenta son defa korkutucu yüzünü gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: