Kapat

İlk Kafa Nakli Yapılacak!

Anasayfa
Bilim&Kültür İlk Kafa Nakli Yapılacak!

Evet yanlış okumadınız. İlk kafa nakli önümüzdeki sene yapılacak!

İnsanoğlu son bir kaç yüz yıl da hayal dahi edilemeyecek şeyler yaptı. Binlerce gizem çözüldü, binlerce icat ortaya çıktı. Kalp nakli insanlarda gerçekleşti şimdi ise sıra kafa naklinde. Gelecek yıl yapılacaklar arasında bir de kafa nakli yer alıyor. Sağlıklı bir insandaki kafa beyin ölümü gerçekleşen başka bir vücuda yerleştirilecek. Tabi amaç yalnızca insanın yaşamasını sağlamak değil, tüm bunların yanında kafa nakli gerçekleşen kişinin tüm kaslarını hareket ettirebilmesi. Operasyon oldukça büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Her an ölümle sonuçlanabilir, omurilik oldukça hassas bir yapıya sahip hatta tahminimizden oldukça hassas. Ameliyatta kullanılacak bıçak özel olarak tasarlanmış. Bir metrenin milyonda birini kontrol edebilen bir şekilde. Bu bıçak omuriliği kesmek için kullanılacak. Ameliyatın kısa bir süre sürmesi mümkün değil, bedenden ayrılan sağlam kafanın bozulamaması için bir şeyler yapılmalı. Doktor bunun çaresini de kafayı dondurmakta bulmuş.

Operasyonda çalışmak için 150 kişilik bir ekip kurulmuş ve 30 milyon dolara mal olacak. Aralık ayında gerçekleşecek olan bu operasyon için bazı insanlar korkuyla bekliyor. İlk kafa naklini gerçekleştirecek olan doktor bunu yapabileceğine oldukça inanıyor hatta bu ameliyatı daha önce maymunlar üzerinde yaptığını ve başarılı olduğunu da iddia ediyor. İnsanın aklına hemen kafa nakli yapılabiliyorsa o zaman beyin naklide yapılabilir sorusu geliyor. Doktor bunu da şöyle açıklıyor. Beyin nakli sırasında hassas noktaların zedelenmemesi gerektiğini bu işlemin çok daha zahmetli ve dikkat gerektirdiğini vurguluyor. Bundan ortalama yarım asır önce bu deney maymunlarda yapılmıştı. Tabi bu test başarısız olmuştu. Kafa ile bedenin uyum sağlamamasından dolayı hayvanlar ölmüştü. Doktorun denemesinde ise hayvanlar hayatına devam etti. Lakin bazı sonuçlardan dolayı sadece 20 saat hayatta kalmalarına izin verildi.

İlk kafa nakli

Kafa nakline gönüllü olan kişi de 30 yaşında bir Rus. Doğuştan gelen bazı nedenlerden dolayı tekerlekli sandalyeye mahkum. Bazı bilim insanları da operasyon başarılı geçse bile hastanın geçireceği büyük travmadan dolayı delireceğini düşünüyorlar. New York Üniversitesi medikal etik direktörü de doktor için deli diyor. Kafa nakli yapılan bir hayvanın kimyasının tamamen bozulacağını ve şimdiye dek görülmemiş bir akıl yitirmeye sebep olacağını söylüyor. İnsan beyni oksijensiz kalması durumunda 7 dakika sonra işlevini bozabilir. Operasyonda beden soğutulacak ve bu sayede bedendeki hücrelerin ölmesi engellenecek. Bizde telaşla bekliyoruz artık bu ameliyatın tarihini.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: