Kapat

Çok Şaşıracağınız Canlılar ve Hikayeleri-1

Anasayfa
Bilim&Kültür Çok Şaşıracağınız Canlılar ve Hikayeleri-1

Hachiko

Japonya’da üniversitede görev yapan bir profesör bir köpek yavrusu buldu ve adını Hachiko koydu, onu sahiplendi. Profesör her gün üniversiteye giderken metroyu kullanıyordu ve sevimli olan köpeği de her gün ona eşlik ediyordu. Resmen bir kural haline gelmişti. Yine normal bir günde profesör üniversiteye gitti. Köpek sahibinin döneceğini düşündüğü için metroya onu karşılamaya gitti. Ama profesör gelmedi çünkü kalp krizi geçirip ölmüştü. Köpeği resmen onun gelmesini kabullenemedi. Her gün profesörü orada karşılamaya gitti. Bu durum köpek ölünceye dek devam etti. Hiç aksatmadan her gün onu bekledi. Bu durum tam 9 yıl sürdü ve şu an o metroda Hachiko’nun heykeli var.

 

Brütüs

Alaska’da hayvan bakıcısı olarak yaşan bir adam vahşi doğada iki tane ayı yavrusu buldu. Ama bunların anneleri yoktu, annelerini kaybetmişlerdi. Bunun üzerine hayvan bakıcısı onları doğaya bırakmadı, kendi evine getirdi. Evinde iki ayrı yavru ayısını beslemeye başladı. Fakat belli bir süre sonra ayı yavrularından birisi öldü. Diğer ayı ise şaşırtıcı bir şekilde evcilleşmeye başladı. Ayıya Brütüs adını koydu ve Brütüs onun en yakın arkadaşı oldu, onunla büyüdü. Ayı ile arkadaşlığı o kadar ilerledi ki ayı aile ile beraber yemek yiyip onlarla birlikta zaman geçiriyordu.

Yılan

Yılanlar her zaman insanlara biraz itici ve biraz da korkunç hayvanlar olarak gelmiştir. Yılanlar hakkında bir çok efsane üretilmiştir. Yarı insan, yarı yılan gibi ya da insanı tek seferde yutabilen yılan gibi. Malezya’da tarım işinde çalışan bir adam yürürken birden bir pitonun saldırısına uğradı. Yılan tüm gücüyle adama saldırmış, boynundan ve göğsünden sararak onu öldürmüştü. Uzun bir zaman alsa da yılan midesine bir adamı tamamen almıştı. Yani onu yemişti. Bu olaya şahit olan bir polis olayın fotoğraflarını çekmiş ve internete yaymıştır.

Ahtapot

Tarkan filmlerini genel olarak herkes bilir. Filmin birinde devasa bir ahtapot kahramanımıza zor dakakilar geçirtmiştir. Bu durum hatta capslere neden olmuş bizim bu olay ile dalga geçememize sebebiyet vermiştir. Kuzey Pasifik’te dev ahtapot isimli bir hayvan vardır. Bu ahtapot türünün dünyanın en büyük ahtapotu olduğu düşünülmektedir. O kadar ki ağırlığı 272 kilodur. Bir kolunun uzunluğu neredeyse 10 metreyi bulabilir. Denizde bulunan her şeyi yiyebilir ve bunların arasında köpek balıkları da vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: