Kapat

Ideal Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Anasayfa
Bilim&Kültür Ideal Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Evinden çok iş yerlerinde vakit geçiren insanlar için çalışma ortamlarının rahatlığı son derece önem taşımakta.  Bir çalışma ortamı mükemmel olmasa bile ideal koşulları karşılaması çalışan kişinin verimliliği üzerinde doğrudan etkilidir. Peki, ideal çalışma ortamı nasıl olmalı?

Çalışma ortamları için olmazsa olmaz olarak adlandırılabilecek etkenlerin başında ışık gelmekte. İdeal çalışma ortamı yeterince aydınlatılmış bir ortam olmalıdır. Ancak bu aydınlatma doğal bir aydınlatma yani güneş ışığıyla yapılırsa bu durum çalışanın verimini çok daha fazla arttıracaktır. Çoğu çalışma ortamı güneş ışığını direkt olarak almaz, hatta bazı fabrikalarda cam dahi bulunmaz. Bu yüzden bu gibi yerlerde çalışanlar mutsuz olarak çalışmaya devam ederler. Gün ışığı insanları mutlu eder.

İdeal çalışma ortamı için ikinci örnek ise ortamın gürültüsüz olmasıdır. Yüksek konsantrasyon gerektiren işlerde en ufak tıkırtı bile çalışanın konsantrasyonunu bozmaktadır. Açık ofislerde, yani birden fazla insanın aynı ortamda çalıştığı yerlerde ise en büyük sorunlardan bir tanesi telefon görüşmelerdir. Bir kişinin telefonla konuşması diğer herkesin onu duyması ve dikkatlerinin dağılmasına sebep olacaktır. Bu durum çalışmayı zorlaştıran etkenlerden bir tanesidir. Böyle ofislerde çalışanlar konsantrasyon sağlamak adına kulaklıkla müzik dinleyerek çalışma yolunu seçmişlerdir.

Dağınıklık Verimi Düşürüyor

Çalışma masasının ya da çalışılan tezgâhın da dağınık olmaması ideal çalışma ortamı yaratmak için önemlidir. Pek çok insanın masası gün içinde dağılır ve yoğunluktan dolayı bu insanlar masalarını düzenlemeyi ihmal eder ya da unuturlar. Ancak uzmanlar, yapılan işin verimini arttırmak için düzenli bir masa üzerinde çalışılmasını söylemekte ve gerekiyorsa dağılan masaları düzenlemek için belli bir zaman ayırılmasını önermekteler. Bununla birlikte masaların üzerine yerleştirilen fotoğraf çerçeveleri, bilgisayar monitörüne yapıştırılmış notlar da verimli çalışmayı engelleyen etkenlerdir. Bu gibi görseller çalışırken kolaylıkla dikkat dağılmasına sebep olur.

İdeal çalışma ortamının sıcaklığı da verimlilik açısından önemlidir. Ortamın sıcaklığı her zaman için kişiyi ne terletecek ne de üşütecek şekilde olmalıdır. Bununla birlikte modern plazaların camları açılmamaktadır. Bu da bazen çalışma ortamının içindeki havanın yeterli oranda sirkülasyon yapamamasına sebep olur. Bu bakımdan çalışma ortamının bina havalandırmasının bakımının yapılmış ve işlevsel bir durumda olması da önem teşkil eder. Aynı havanın çalışma ortamında hapsedilmesi, verimlilik bir tarafa dursun, bir süre sonra çalışanların sağlığı üzerinde de negatif bir etki yaratmaya başlar. Kirli havayı solumak baş ağrısına ve göz yanmasına sebep olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: