Kapat

Hepimiz Sherlock Kadar Zekiyiz!

Anasayfa
Bilim&Kültür Hepimiz Sherlock Kadar Zekiyiz!

Sherlock Holmes gibi bir karakteri unutabilmek mümkün değil. Özellikle hafıza sarayı ve hafıza teknikleri ile ilgileniyorsanız eğer,bu iki neden sizi Sherlock’u sevmeye itecektir. Sherlock’un hafıza sarayı tekniği sanıldığı kadar uçuk bir fikir olmayabilir. Çünkü yapılan yeni araştırmalar gösteriyor ki bir şeyleri hatırlamaya çalışırken sürekli hafıza sarayı tekniğine benzer bir yol izlemekte olan bir beyin yapısına sahibiz.

 

Bunun anlamı aslında Sherlock karakterini herkesin kendi içinde pratik yaparak geliştirebilir oluşudur. Bir yandan hafızanız gelişirken diğer bir yandan bilgisayar gibi olmanın keyfini sürebilirsiniz. Aslında her şey, “Birbirinden bağımsız insanlar aynı bilgiyi, anıyı, veriyi aynı şekilde şifreyelebilir mi?” sorusuyla başladı. Bu soru sizleri de şaşırttı değil mi? Bir insan, bir anıyı başka bir insanın hatırladığı gibi hatırlayabilir mi?

Sherlock İzlemek Zekayı Mı Artırıyor?

Princeton Üniversitesi Piskoloji Bölümü’nde doktora sonrası araştırma görevi yapan Dr. Janice Chen ve aralarında Yuan Chang Leogn’un da bulunduğu bir grup Stanford Üniversitesi Psikoloji Bölümü araştırmacısı toplamda 22 gönüllü deneğin de katılımı ile bir araştırmaya başladılar. Bu araştırma sonucu yaptıkları deneyde ilk önce deneklerin manyetik rezonans görüntüleme makinesinin yardımıyla beyin aktifiteleri ölçüldü. Ve sonra Sherlock dizisinin 48 dakikalık bir bölümü gösterildi. Bu 48 dakikalık dizi keyfinden sonra çalışmaya katılan deneklere bölüm hakkında bilgi verdirecek sorular soruldu. Sorulan bu soruların cevapları toplanırken bir yandan not edilen beyin aktiviteleri inceleniyordu. 22 yarışmacıdan inanılmaz bir sonuç alınarak deney sonlandırıldı. Bütün katılımcıların beyin fonksiyonları yöneltilen sorulara aynı yoldan cevap vermişlerdi. Sanki hepsi tek bir bedenin beyniymiş gibi hatırladılar. Bu ilginç konu gündeme düştü ve insanlara yöneltilen algı operasyonları ile kolayca kitlelerin birleştirilebilip bölünebileceği bilimsel olarak kanıtlandı!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: