Kapat

Hayat Belirtileri Olan Yeni Gezegenler Bulundu

Anasayfa
Bilim&Kültür Hayat Belirtileri Olan Yeni Gezegenler Bulundu

NASA, Yeni Gezegenler Buldu

 

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait olan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Dünya büyüklüğünde 7 tane yeni gezegen keşfetti. Güneş Sistemi dışında bulunan ve Dünya’ ya 40 ışık yılı uzaklıkta bulunan gezegenlerden, üç tanesi özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti.

 

Samanyolu Galaksi içinde bulunan Kova Takımyıldızı’ na ait olan TRAPPIST-1 adı verilen yıldızın yörüngesinde bulunan 7 tane gezegen Dünya’ya olan benzerlikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Yaklaşık olarak Jüpiter büyüklüğünde,fakat sönük bir yıldız olan TRAPPIST-1 ve etrafındaki gezegenler daha detaylı incelemeye alındı.

TRAPPIST-1 yıldızı ve çevresindeki 7 tane gezegen sıkı bir ağ oluşturuyor. Karasal ve kayalık bir yapıda olan yıldız ve gezegenler üzerinde yaşama dair belirtiler olup olmadığı araştırmalar sonucunda anlaşılabilecek. Yalnız bilim adamları tarafından 7 gezegenden, 3 gezegende su olabileceğine ve canlı yaşayabileceğine dair bir yapının söz konusu olduğu belirtildi.

Yıldız Çevresinde Dünyaya Benzeyen Çok Gezen Var

 

Keşfe katılan bilim adamları Dünya’ya benzeyen 7 gezegen dışında, çok sayıda gezegen olabileceğine dair düşünceye sahip olduklarını belirtiyor. Yıldız TRAPPIST-1’in çevresinde bulunan gezegenlerden birinin görüntüsü sonucunda bilim adamları açısından ulaşılan veriler şu şekilde;

  • Dünya dışında yaşam olabileceği
  • Galaksi de 200 milyondan fazla yıldız olduğu
  • Her yıldızda Dünya’ya benzer gezegenler olma ihtimalinin bulunduğu. Bunun da uzay bilimi açısından oldukça heyecan verici olduğu bildiriliyor.

 Dünya’ya Benzer Gezegenlerde Su Olabilir

 

NASA ‘ya ait olan Spitzer Teleskobu ile yapılan hassas gözlemler sonucunda, altı gezegenin ön ölçümü yapıldı vebir tane gezegende su açısından zengin bir bileşime sahip olduğunu gösterecek verilere ulaşıldı.

Bu verinin Dünya dışındaki gezegenlerde, canlıların yaşayabileceğine dair önemli bir veri olduğunu ve ilerleyen zamanlarda bu veriye  yönelik bilgilerin elde edilebileceğini ifade eden bilim adamları, oldukça heyecanlı olarak araştırmalarına devam ediyor.

Gezegenlerde su olma ihtimalinin gerçek olabilmesi için, Dünya gezegeni gibi yıldızların belli uzaklıklarda olması gerekiyor ki 7 gezegenden 3 tanesinde su bulunma ihtimalinin alınan ölçümler sonucunda oldukça yüksek olduğu görülüyor.

Önümüzdeki günlerde araştırmaların derinleşmesi ile beraber insanlık tarihi açısından büyük bir buluşun gerçekleşebileceğini bu keşifler sonucunda öngörmek pekde zor olmasa gerek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: