Kapat

Havacılık Tarihimizin En Kara Günü

Anasayfa
Bilim&Kültür Havacılık Tarihimizin En Kara Günü

Uçakla seyahat hala en güvenli seyahat olarak gösterilse de zaman zaman uçak kazaları yaşanmakta. En son Türk Hava Yolları’nın iniş sırasında Amsterdam’da düşen uçağını hepimiz hatırlıyoruz. Ne olursa olsun en ufak dikkatsizlik dahi uçak kazalarının olmasına zemin hazırlayabiliyor. Bu yüzden pilotlar ve yer ekibi uçuşun her anında dikkatli davranmak zorundalar.

1974 yılında yaşanan ve havacılık tarihimizin en büyük uçak kazası olan Orly Faciası işte küçücük bir dikkatsizlik sonucu meydana geldi. İstanbul-Paris seferini yapan Türk Hava Yolları’na ait McDonnell Douglas DC-10 tipi uçak sabah İstanbul’dan havalanmış ve Paris’in Orly havaalanına iniş yapmıştı. Orly havaalanı Paris’te bulunan Charles De Gaulle havaalanından sonra ikinci büyük havaalanıydı. Uçak buradan alacağı yolcularla birlikte Londra’ya devam edecekti.

O gün British Airways grevde olduğu için İngiltere’ye uçacak İngiliz yolcular da Türk Hava Yolları’nın bu uçuşunu tercih etmişlerdi. DC-10’lar oldukça büyük uçaklardı. 1972 yılında üretilen “Ankara” uçağı henüz 2 yaşında olan bir uçaktı. Günümüzde halen kullanılan bu uçakların kapasitesi 400 yolcuya kadar çıkabiliyordu. Orly havaalanında yolcular alındıktan ve bagaj yüklemeleri yapıldıktan sonra uçak yerel saat ile öğlen 12:32’de havalandı.

346 yolcusu bulunan uçak 7000 metre yüksekliğe geldiğinde büyük bir gürültü duyuldu. Uçaktan kopan bir parça uçağın kontrollerini sağlayan dümen mekanizmasını ve arkada gövde üzerinde bulunan motoru parçalamıştı. Uçak büyük bir hızla düşüşe geçti. Pilotların çabaları uçağı kontrol altına almaya yetmiyordu. Uçak saatte 800 kilometre hızla Ermononville ormanına çakıldı.

Kaza yaşandığı sırada pilotlardan bir tanesinin istemsizce mikrofonun düğmesine basarak “Gövde parçalandı” şeklinde bağırması duyuldu. Aynı zamanda arka planda şiddetli bir rüzgâr sesi vardı. 3 Mart 1974 günü meydana gelen bu kazada 346 kişi hayatını kaybetti. Bu kaza 1979 yılında yaşanan ve 583 kişinin hayatını kaybettiği Tenerife Faciası’na kadar yaşanmış en büyük havacılık kazası olarak anıldı. Bu kaza Türk Hava Yolları’nın karıştığı en büyük kazadır.

Kazadan sonra yapılan araştırmalarda kazanın sebebinin kargo kapısının düzgün bir şekilde kilitlenmediği için havada açılması ve koparak arkada bulunan motor ve dümen mekanizmasını parçalaması olarak açıklandı. Kargo kapısının kopmasıyla birlikte uçağın içinde ciddi bir basınç meydana gelmiş ve uçağın zemini yarılarak bazı yolcuların koltuklarıyla birlikte bu yarıktan dışarıya fırlamıştır. Kopan kapı ve uçaktan koltuklarıyla birlikte fırlayan yolcuların cesetleri bir tarlada köylüler tarafından bulundu.

Hayatını kaybeden 346 yolcudan sadece 40 tanesinin cesetleri bakılarak teşhis edilebildi. Görevliler etraftan tam 20 bin adet ceset parçası topladılar ve laboratuvar testleri sonucunda kimliklerini saptayabildiler. 9 yolcunun kimleri ise teşhis edilemedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: