Kapat

Hangi Gıdalar Sizi Bağımlı Hale Getirir

Anasayfa
Bilim&Kültür Hangi Gıdalar Sizi Bağımlı Hale Getirir

Bağımlılık denince aklımıza genelde uyuşturucu madde bağımlılığı geliyor. Ancak televizyonlarda, internette kısacası baktığımız her yerde reklamları yapılan bir bağımlılık çeşidi daha var. Yiyecek ve içecek bağımlılığı. Kimi yüksek glisemik indeksi, kimi içerdiği bağımlılık yapıcı uyarıcı maddelerle bizi kendisine bağımlı hale getiriyor. Bu gıdaların bazıları ve bağımlılık yapma sebeplerine bir göz atalım.

Marketlerde satılan bisküvi ve krakerler madde bağımlılığı ile aynı etkiyi yaratan yüksek früktozlu mısır şurubu içerir.

İçtiğiniz bir bardak kolanın içerisinde tam 11 küp şeker bulunuyor. Kafein de buna eklendiğinde kola, size birdenbire aşırı enerji veriyor ancak sonrasında kendinizi halsiz hissediyorsunuz.

Patates cipsi, kalorisinin yanı sıra beyindeki keyif veren bölgeyi uyararak, bizi kendisine bağımlı hale getiriyor.

Patates kızartması, içerdiği yağın yanı sıra tuzlu oluşuyla beyinde kokain bağımlılığına neden olan merkezle aynı yeri uyarıyor. Ve bizde hep daha fazla yeme isteği uyandırıyor.

Dondurmalar evde yapıldığı sürece bağımlılık riski taşımıyor. Ancak hazır olarak satılan dondurmalarda früktoz, mısır şurubu, yüksek oranda şeker, yağ ve koruyucu maddeler bulunuyor.

Beyaz ekmek. Evet maalesef beyaz ekmek de pek masum değil. İçinde bulunan yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar ile ekmek yiyen insanlar diğer yemekleri yemeye daha az ihtiyaç duyuyorlar. Verdiği tokluk hissi yüzünden vazgeçemediğimiz beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler ve gıdalar tüketerek hem kan şekerimizi koruyup hem de tok hissedebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: