Kapat

Hak Ettiği Yeri Bulamamış Bir Baş Yapıt: Vidocq

Anasayfa
Film&Sinema Hak Ettiği Yeri Bulamamış Bir Baş Yapıt: Vidocq

Hollywood sineması Avrupa ve Uzak Doğu sinema sektörlerine göre açık ara önde. Bunun en büyük sebebi ise Amerikan filmlerinin hem maliyetlerinin yüksek olması hem de oyuncu kadrolarının gerçekten iyi olması. Tabi ki bu sebepler saymakla bitmeyecek kadar fazla. Peki, hiç mi başka ülkelerin çektikleri filmler Amerikan filmlerini alt edemedi?

İşte bu noktada Fransız yapımı bir film olan 2001 tarihli Vidocq’dan bahsetmek gerekiyor. Vidocq vizyona girdiğinde kesinlikle insanların ilgilisini çeken bir film oldu. Ancak Amerika’da filmin gösterimleri bir süre engellendi. Bunun arkasında ise çok enteresan sebepler yataktaydı. Film Amerika’da engellenmeye çalışıldığı için bir türlü ses getiremedi. Filmin neden Amerika’da engellenmek istendiği de çok enteresan bir konu.

Vidocq ’u zamanının diğer filmlerinden ayıran en büyük özellik, sinema tarihinde dijital bir kamerayla çekilen ilk film olmasıydı. Bu yüzden filmde kullanılan renkler ve görsel efektler izleyiciye tam bir sinema şöleni sunmaktaydı. Filmin dijital bir kamerayla çekileceğini önceden haber alan Star Wars filmlerinin yönetmeni George Lucas, Sony firmasını arayarak firma üzerinde baskı yaratmaya çalışsa da bunda başarılı olamadı. Çünkü George Lucas da çıkacak olan filmini dijital bir kamera ile çekmeyi planlıyordu. Bu yüzden de Amerika sinema camiasında filmin bilinmemesi için elinden geleni yaptı. Öyle ki sinema eleştirmenlerine para verip kötü eleştiriler yapmalarını istemesi dahi o zamanlar çok konuşuldu.

Vidocq zengin bir oyuncu kadrosuna sahip olmayan bir film. Filmin en önemli oyuncu ünlü Fransız oyuncu Gerard Depardieu’ydu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: