Kapat

Güneş Bir Anda Dünyadan Kaybolsa Ne Olurdu?

Anasayfa
Bilim&Kültür Güneş Bir Anda Dünyadan Kaybolsa Ne Olurdu?

Güneş bundan sonra hiç doğmasa dünyamıza ne olurdu? Hadi biraz beyin fırtınası yapalım.

Dünyanın enerji kaynağı güneştir, bundan dolayı dünya güneşe muhtaç gibi görünür. Peki öyle midir? Bir sabah uyandığımızda güneşin doğmadığını düşünelim, güneşin bir anda yok olduğunu ve geri gelmediğini tabi ki bu yalnızca bir varsayımdır. Dünya güneş etrafında dairesel bir çizgi ile ilerler. Ama güneş olmayınca böyle bir şeye ihtiyacı kalmayacaktır. Yörüngede durmayacak, ileriye atılan bir top gibi gitmeye başlayacaktır. Düz bir çizgide gitmeye başlayınca uzayın bilinmeyen bir yerine girecek, hiç görülmemiş şeyler görülecek ya da başka bir gök cismi ile çarpışılacaktır. Tüm dünyaya o anda korku hakimdir.

Dünya güneşin yok olduğunu o anda kabul edemeyecektir. Çünkü güneş ışınları dünyaya sadece 8 dakika sonra ulaşmaktadır. 8 dakika sonra güneşli olan kısım karanlığa bürünecektir. Diğer kısım ise ayı gözden kaybeder. Güneşin ışığını yansıtan ay o an kapkaranlıktır. Haftalar içerisinde tüm denizler buzlarla kaplanacak, akmakta olan şelaleler bile buz kütlesi haline gelecektir. İnsanoğlu su altından sağladığı yiyeceklere artık ulaşamamaktadır. Bir kaç gün içerisinde yağmur yağışları yerini kar yağışlarına bırakacak, bir kaç ay içerisinde de buharlaşma olmadığından dolayı kar yağışları da duracaktır. İnsanlar ısının çaresini aramaya başlayacaklar. Bunun ise görülen tek çaresi jeotermal enerjiler. Dünyanın çekirdeğinin sıcaklığı öyle kısa sürede soğumayacaktır. Bu enerji sahip ülke sayısı ise çok fazla yok. Türkiye bu konuda oldukça şanslı olduğundan akın akın insan gelecek ancak şartlardan dolayı zenginler burada yer bulacak fakirler soğukta donmaya bırakılacak.

Dünya Buz Keserdi

Bitkilerin fotosentez yapabilmesi için güneşe mutlaka ihtiyaç vardır. Ancak güneş olmayınca tüm ağaçlar sadece ısınma amacı ile kullanılacak. Toprak buz tutmadan kısa süre önce her yeri mantar kaplayacak. Güneşe ihtiyaç duymayan mantarların hangisi zehirli hangisi zehirsiz derken bir çok insan ölecek. Hava, güneş olmadan bir sene içerisinde -100 dereceye kadar düşecek. -100 derce hiçte küçümsenecek bir soğuk değil. -30 derecede insan nefes almakta zorluk çeker. -40 derecede göz yaşları donmaya başlıyor ve göz kapakları birbirine yapışıyor. -100 derece de ise donması en zor maddelerden olan saf alkol bile donuyor. Yaklaşık 10 yıl sonra hava sıcaklığı -250 dereceye kadar düşer ve bu sıcaklık ise hiç bir canlıya uygun değil. Dünya nüfusu neredeyse yok olacak. Sadece ileri teknoloji sahipleri ve zenginler hayatta kalabilecek. Bu sıcaklıkta havadaki oksijen donacak ve denizlerin üzerine yağacak artık nefes almak imkansız.

Bu soğuk insanoğlunun dış görünüşünü de etkileyecek. İnsanlar kısa süre içerisinde yedikleri yemeklerle yağ depolayacak, daha şişman gözükecek. Soğuk havanın etkisini sürekli göstermesi gözlerin küçülmesine, göz kapaklarının daha da çekilmesine neden olacak. Zaman geçtikçe insanların soğuktan ötürü yüzleri esmer, vücutları ise bembeyaz hale gelecek. İnsanoğlu kısa süre içerisinde yer yüzünde yaşayamaz hale gelecek. Çareyi ise dünyadan kaçmakta ya da yer altına sığınmakta bulacak. Tüm teknolojisini kullanıp tıpkı dünyaya benzer Kepler’e gidebilir. Ya da dünyada yer altı tünelleri açıp burada yaşamaya başlayabilir. Ancak her ne olursa olsun güneş kaybolduktan sonra insanlar bir zamandan sonra yer yüzünde yaşadığını unutacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: