Kapat

Grafen İle Uzun Ömürlü Bataryalar ve Şarj Sorununa Son

Anasayfa
Gündem Grafen İle Uzun Ömürlü Bataryalar ve Şarj Sorununa Son

Grafenle Güçlendirilmiş Yeni Nesil Telefon Bataryaları

Günümüz akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunu çok kısa süre giden telefon bataryalarıdır. Akıllı telefon şarj sorunu yüzünden birçok insan yanlarından şarj aletini eksik etmemektedir. Hatta en olmadık anlarda şarjın bitmesi sonucu iş ya da özel hayatta da birçok sorunla karşılaşılmaktadır.

Telefon firmaları uzun yıllardır daha uzun süre kullanım sağlayan bataryalar üretmek adına çalışmalar yapmışlardır. Ama ortaya çıkan sonuçlar arzu edilenlere göre oldukça uzakta kalmaktadır. Hatta akıllı telefonların özellikleri arttıkça şarj sorunu daha da artmakta ve insanları en çok mağdur eden konu haline gelmektedir.

Samsung firması bu soruna kalıcı çözüm bulmak için yeni bir pil malzemesi üretti ve bu yeni nesil piller eski lityum pillere göre kat ve kat şarj etme kapasitesi sunmaktadır. Üstelik Grafen topu içeren yeni nesil bataryalar 12 dakika gibi kısa sürede tamamen dolmaktadır.

Grafen Nedir?

Grafen, karbon atomlarının bal peteği görünümündeki iki boyuta yakın bir düzenleniş biçiminden oluşturulmuş bir maddedir. Herkesin bildiği gibi kömür, grafit ve elmas gibi malzemeler de karbon atomlarının farklı sıralanışı şeklindedirler.

Bal peteği dizilişi ile birlikte elektrik akımının çok hızlı bir şekilde aktığı yapılan araştırmalar neticesinde gözlemlenmiştir. Grafenin elektrik iletkenliği oldukça yüksek seviyelerdedir. Oldukça küçük boyutlarda böylesi akıcı bir elektrik iletimi, oldukça göz alıcı durumdadır. Grafenin bu kadar küçük boyutlarda sahip olduğu bir diğer üstün özellik ise güçlü ve şeffaf bir yapıya sahip olmasıdır. Ortalama bir çelikten 200 kat dayanıklı olan madde geleceğin maddesi olarak nitelendirilmektedir.

Grafenle 5 kat Daha Uzun Ömürlü Bataryalar

Tüm bunlar göz önüne alındığında Samsung firmasının bu yeni nesil bataryalar için grafen kullanması hiç şaşırtıcı gelmemektedir. Grafen diğer özelliklerinin yanı sıra kuvvetli, uzun zaman dayanabilir özelliğe sahip ve çok iletken bir madde konumundadır. Ve bu özelliği ile cep telefonu bataryalarında çığır açabilecek kapasite ve kaliteye sahiptir. Şimdilik deneme aşamasında olan bu bataryalar başarılı olması durumunda cep telefonu kullanıcıların en büyük sorunlarından birine çare bulunmuş olacak gibi görünüyor. Uzun ömürlü bataryalar ile birlikte artık cep telefonları çok daha verimli kullanılabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: