Kapat

Gökyüzünün Asıl Rengini Bulduk – Meğerse Mavi Değilmiş!

Anasayfa
Bilim&Kültür Gökyüzünün Asıl Rengini Bulduk – Meğerse Mavi Değilmiş!
Gökyüzü Ne Renk?

İnsanların merak ettiği sorular listesinde hep en üst sırada yer almayı başarmış bir soru bu. Gökyüzü neden mavidir? Aslında mavi de değildir deyip sizi daha fazla meraklandırayım.

Şimdi hemen tepki göstermişsinizdir, ne demek mavi değil diye. Tamam. Hadi o zaman ordan başlayalım. Atmosfer gazla dolu ama bu gazlarında saydam olduğunu unutmayalım. Gökyüzünü mavi görmek konusunda üç şey etken oluşturuyor. Güneşten gelen ışık, atmosfer ve gökyüzümüz.

Güneşten gelen ışıkta farklı yoğunluklarda da olsa tüm renkler barındırılır. Bu renklerin fizikteki farkları frekanslarının değişik olmasıyla açıklanıyor. Aynı şekilde dalga boyları da ters orantılı olarak farklı olmak zorunda. Atmosfere giren güneş ışınındaki renkler gaz atomlarına çarparak saçılırlar. Tekrar dikkat çekmek isterim ki burda su buharı veya toz demedim. Direk olarak azot, oksijen gibi elementlerin atomik boyutlarında yaşanan bir etkileşme sonucunda saçılırlar. Ama bu saçılma her renge aynı miktarda olmuyor. Mavi renk daha kısa dalga boyuna sahip yani daha yüksek frekansta olduğu için daha çok saçılıyor. Daha sonra bu sıralama azalarak yeşil,sarı,kırmızı renkleri şeklinde sıralanabilir. Saçılan ışıktaki renkler yönlerini değiştirerek havada daha uzun süre kalıyorlar. Bu yüzden sarı beyaz, güneş ışığı gökyüzünde daha alışıldık bir renk.

Gökyüzü Ne Renk?

Gökyüzü Ne Renk?

Renklerin saçılmasında buradaki esas sebep ise mor rengi maviden daha fazla saçılma oranına sahip. O halde gökyüzünü neden mor görmüyoruz? Çünkü güneş ışığında mavi renk mor renkten daha fazla yoğunluğa sahip. Güneşten gelen ışığın renk paleti ile gözümüzün algılayabildiği renk paleti karşılaştırıldığı zaman çok büyük yakınlıkları fark edebilirsiniz. Bu karşılaştırmaya göre de mavi zaten en uygunu gözüküyor. Gözleri bu renklere hassas olarak çalışmayan hayvanlar gökyüzünü mor veya başka bir renkte de algılıyor olabilirler.

Peki Kızıl Gökyüzü Nasıl Oluşuyor?

Her şey tamam gibi ama şu gün batımındaki kızıl gökyüzünü hala açıklamadık. O nasıl oluyor? Bu durum da güneş ışınlarının geliş açısından kaynaklanıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi güneş ışınları Dünyaya dik geldiği zaman yani o bölge için öğlen vakti olduğunda atmosferde daha çok saçılma ile beyaz ışık yeryüzüne inebiliyor veya bu saçılmalardaki renklerle birleşip yine beyaz ışığa dönüyor, kendiliğinden oluşuyor. Ama akşama doğru eğik açıyla gelen güneş ışınları kırmızı ışığı daha fark edilebilir kılıyor. Aman siz siz olun ortamlarda “Gökyüzü ne güzel, masmavi!” diyen birinin hevesini kırıp aslında mavi değil, beyaz ile öne çıkan beyaz-mavi bir renk demeyin. Bırakın insanlar hayattan keyif alsınlar. 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: