Kapat

Gitar Nasıl Öğrenilir? Gitar Öğrenmek Kolay mı?

Anasayfa
Bilim&Kültür Gitar Nasıl Öğrenilir? Gitar Öğrenmek Kolay mı?

Gitar öğrenmek sanılanın aksine çok da zor değildir. Gitar çalmaya hevesi olan ve her gün egzersiz yapmak için vaktini ayırabilecek herkes kısa süre içerisinde temel şarkıları çalabilecek kadar gitar öğrenebilir.

Gitar nasıl öğrenilir sorusuna verilecek birkaç cevap mevcut. Dolayısıyla gitar öğrenmenin sadece bir tek yolu yok. Bu konuda internetin de ortaya çıkmasıyla birlikte oldukça büyük bir adım kaydedildi. Ciddi bir şekilde gitar öğrenmek isteyenler için internet eşi benzeri bulunmaz bir kaynak. İnternet üzerinde gitar öğrenmek için gerekli olan her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Bununla ilgili gitar öğrenmenin temelinden başlayarak ileriye seviyeye kadar gitar dersleri Youtube üzerinde uzman gitar öğretmenleri tarafından da paylaşılmış durumda.

İnternet üzerindeki videoları izleyerek gitar öğrenmek elbette ki gerçek bir gitar hocasından yüz yüze ders almakla karşılaştırılamaz. Çünkü yüz yüze derslerde müzik hocası sizi gözlemleyerek bir sonraki derse ne zaman geçileceğine karar verir. Bunun sebebi ise gitar öğrenmenin yan yana dizilen domino taşları gibi belirli bir sıra içinde ve sindire sindire öğrenilmesi gerektiğidir. Bir derste öğrenilen bir pozisyon ya da bir akor, tam anlamıyla gitar üzerinde başarıyla tatbik edilmeden bir sonraki akora geçmek gitar öğrenim sürecini yavaşlatacak ve gitar dersi alan kişide sanki bir şey öğrenemiyormuş izlenimi yaratacaktır.

Gitar Öğrenirken Metot Önemli

Gitar öğrenmek için bir öğrenme metodu vardır. Bu metot hemen hemen tüm gitar öğretmenleri tarafından aynı şekilde öğretilir. Buradaki önemli nokta öğrencinin yeni bir metoda geçip geçemeyeceğinin kararını öğretmenin vermesidir. Bazen haftalarca aynı şeyi tekrarlamak gerekebilir. Kabiliyet kişiden kişiye değişeceği için bu sürede kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir.

Gitar dersi almaya başlayanların yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi de bir yandan gitar dersi alıp gitar öğretmeninin verdiği ödevleri yapmaya çalışırken diğer taraftan da ileri gitar öğrenme seviyesindeki metotları da evde gizliden gizliye yapmaya çalışmasıdır. Oysaki parmakların tam anlamıyla gitarın perdelerine dahi alışmadan böyle ileri gitar metotları üzerinde hem de gitar dersi alırken çalışmaya başlamak bazen gitarın öğrenme hızını çok çok yavaşlatmaktadır. Bunun sebebi gitarın aynı şeyleri sürekli olarak tekrar edilerek öğrenilmesidir. Aynı şeyleri tekrar etmek yerine çok daha karmaşık ve alışık olunmayan ileri metotların denenmesi süreci uzatacaktır.

Gitar çalmayı zorlaştıran en büyük etken insanın kendisidir. Gitar ilgi isteyen bir müzik aletidir. Gitara her gün 1 saat ilgi göstermezseniz ondan beklediğiniz sesi alamazsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: