Kapat

Gezegenler Dünya’ya Yakın Olsaydı Nasıl Görünürdü?

Anasayfa
Bilim&Kültür Gezegenler Dünya’ya Yakın Olsaydı Nasıl Görünürdü?

Gezegenler büyük bir yıldızın etrafında bulunan ve aynı zamanda bir yörünge etrafında dolaşan büyük kütleli cisimlerdir. Dünya ile birlikte güneşimizin etrafında dönen 7 gezegen daha bulunmaktadır. Bunlar evimiz olan Dünya’ya milyonlarca kilometre uzaklıktadır. Bundan dolayı onları yıldızlardan ayırt edemeyiz. Peki ya bu bize çok uzak olan gezegenler dünyamıza biraz yakın olsaydı nasıl görünürdü diye hiç düşündünüz mü? Hadi önce birazcık hayal gücünüzü kullanın. Oluşabilecek zararları, felaketleri bir yana bırakıp sadece karşımıza çıkakacak o manzarayı düşünelim. Bu manzarada oturup bir çay içtiğimizi düşünelim. 🙂

 

7 VENÜS

Venüs Dünya’ya en yakın olan gezegendir. 38 milyon kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Adını güzellik tanrıçasından almıştır. Gelin şimdi bu güzel gezegeni biraz dünyamıza yakınlaştıralım.

6 MARS

Mars, Dünya’nın ikizi olarak bilinmektedir. Gezegende yaşam olma olasılığı çok yüksektir. Bundan tam 6 yıl önce gönderilen Curiosity aracı halen Mars’ta araştırmalar yapmaya devam etmektedir. Henüz Mars’a bir insan götüremedik. Biz gidemiyorsak o biraz bize gelsin bakalım 🙂

5 MERKÜR

Merkür, Güneş sisteminin en küçük ve en yakın gezegeni olarak bilinmektedir. Evimiz olan Dünya’ya tam 77 milyon kilometre uzaklıktadır. Eğer dünyamıza yakın olsaydı böyle muhteşem bir manzara ortaya çıkacaktı.

4 JÜPİTER

Jüpiter, güneş sisteminin en büyük gezegenidir. Dünyamızdan yaklaşık olarak 1320 kat büyüklüktedir. Gezegenin tamamı gazdan oluşmaktadır ve dünyamıza olan uzaklığı da 620 milyon kilometredir. Bu büyük gezegen dünyamıza yakın olsaydı büyük ihtimalle tamamını görmemiz imkansız olacaktı.

3 SATÜRN

Hemen merkezinde bulunan halkasıyla güneş sisteminin en güzel gezegenidir Satürn. Çevresinde bulunan halkalar bu gezegeni ayrı bir güzel yapmaktadır. Satürn, Jüpiter’den sonra gelen en büyük gezegendir. Evimiz olan Dünya’ya tam 1 milyar 195 milyon kilometre uzaklıktadır. Evinizden onu görebilseydiniz eminim güzelliğinden güneş doğsun istemezdiniz.

2 URANÜS

Gelelim Uranüs’e. Bu güzel gezegenin tamamı buzdan oluşmaktadır ve Dünya’ya tam 2 milyar 852 milyon kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Eğer dünyamıza yakın olsaydı böyle muhteşem bir manzarayı bize hediye ederdi.

1 NEPTÜN

Ve sıra geldi bize en uzak gezegen olan Neptün’e. Neptün, Dünyamıza tam 4 milyar 350 milyon kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bizce bilim insanlarının bile gitmeye üşendikleri bir gezegen. Eğer seyahat etmekten pek keyif almıyorsanız Neptün’e gitmek size çok sıkıcı gelecektir. Bu yüzden en uzak gezegen olan Neptün’ü buraya getirmek daha akıllıca olacaktır. 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: