Kapat

Geleceğin Teknolojisi Elektrikli Otomobil

Anasayfa
Gündem Geleceğin Teknolojisi Elektrikli Otomobil

Artık eskisinden çok daha fazla telaffuz edilmekte olan elektrikli otomobil ler bilim dünyasının insanlara en son hediyesi olarak görülmektedir. Alışılagelmiş otomobillerden çok farklı bir teknoloji ile çalışan bu araçlar hem çevre kirliliğini önlemekte hem de daha düşük maliyetler ile daha fazla yol alabilme imkanı sunmaktadır.

Genel olarak bir elektrik depolama cihazı ve standart bir benzin deposundan oluşan bu araçlar belli bir kilometreye gelene kadar benzin kullanmakta ve bu sırada aküyü şarj etmektedir. Daha sonra elektrik ile hareket etmeye başlamakta ve bu sayede kullanıcılarına çok ciddi bir tasarruf olanağı sunabilmektedirler.

Elektrikli Otomobillerin Özellikleri Nelerdir?

Son yıllarda en büyük otomobil üreticilerinin üzerinde çok ciddi çalışmalar yapıp çok büyük oranlarda yatırımlar yaptıkları bu teknoloji ile son olarak dünyaca ünlü bir firma taşımacılık sektöründe taşları yerinden oynatmış ve bir depo ile 1000 km’den fazla giden bir tır üretmeyi başarmıştır. Dünya genelinde çok büyük ses getiren bu olay özellikle elektrikli otomobillerin geleceğinin nasıl olacağı ve ne kadar gelişeceğinin de bir habercisi olarak kabul edilmektedir.

Bilindiği gibi artık dünya genelindeki petrol rezervleri alarm verecek düzeye kadar düşmüştür. Bu sebeple artık alternatif bir yakıt bulunmasının zamanı geldiğini belirten uzmanlar tüm kara, deniz ve hava araçlarının elektrikli motorlar ile üretilebileceğini belirtmektedirler.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

Elektrikli arabalar hakkında her geçen gün yeni bir gelişmenin yaşanması ve insanların bu teknolojiye artık alışmaya başlaması da trafikte yeni araçlar görmemize neden olmaktadır. İlk zamanlar şarj istasyonların azlığından dolayı sıkıntı olsa da artık yayılan bu teknolojiyi her alana yaymak için birçok yere elektrikli araç şarj istasyonu kurulmaktadır.

Ortalama 1 ile 3 saat arasında şarj olan bu araçlar dolu bir depo ile 500 – 1000 km arası yol yapabilmektedir. Bu da benzinli veya dizel araçlara oranla çok ciddi bir tasarruf anlamına gelmektedir. Bu konu hakkında yaşanan en önemli gelişmelerden biri de dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden birinin elektrikli motora sahip yolcu uçakları üzerinde çalıştığını açıklaması olmuştur. Bu sebeple elektrikli otomobil fiyatlarının kısa zamanda düşmesi ve bu teknolojinin çok geniş alanlar yayılması ön görülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: