Kapat

Geçmişin Yükünü Hala Omuzlarında mı Taşıyorsun? Vazgeç Bundan!

Anasayfa
Kadın&Yaşam Geçmişin Yükünü Hala Omuzlarında mı Taşıyorsun? Vazgeç Bundan!

Gel biraz geçmişe dönelim, şu an yaşadığın sorunların çözümü belki geçmişindedir?

Sonradan çok pişman olmana rağmen ufacık eleştirilerde bile patlamaya hazır bomba gibisin. Sevdiklerini çok kırıyorsun belki de. Çok öfkelisin. Seni sevme kapasitesi olmayan, seni her seferinde hayal kırıklığına uğratan, üzen erkeklere ya da kadınlara aşık oluyorsun. Seni koruyacağını düşündüğün psikopat eylemleri olan aşırı baskın erkeklere aşık oluyorsun belki de. Belki tüm bunların yanlış olduğunu biliyorsun ama yine de vazgeçemiyorsun bunları yapmaktan. Öfkelenmekten, sevmekten, aşık olmaktan. Peki belki bunların arkasında geçmişte yaşadığın şeyler olabilir mi?

Bu davranışları neden yapıyorsun biliyor musun? Eskiden bu davranışlar senin için işe yarıyordu. Hayatta kalmanı, iyi hissetmeni, psikolojik sağlını korumana fayda sağlıyordu ama bu davranışları o kadar çok yaptın ki sana bunları ilk yaptıran gerçekçi sebepleri unuttun. Belki ortadaki gerçek tehditler de kalktı. Ama sen ilk yapılan şeyi unuttuğun için bunlar hayatında bir kalıp haline geldi ve o kadar sık tekrarladığın için hep yapmak zorunda hissediyorsun farkında olmadan. Sanki senin tercihinmiş, senin zevklerinmiş gibi gelmeye başlıyor ve ister istemez hayatında başına bela oluyor.

Sevdiklerine karşı bazen aşırı tepki gösteren insanlar var. Bu insanlar asla kötü niyetli insanlar değil. Ciddi zararlar da vermiyorlar. Sözel anlamda öfke patlamaları yaşıyorlar ve sonrasında ciddi anlamda bir pişmanlık söz konusu. Bu insanların geçmişini biraz kurcaladığımız zaman şöyle bir şeyle karşılaşıyorum her seferinde. Ciddi bir dışlanma var. Ama öyle küçük şeyler değil, küçük eleştiriler değil. Ölüm kalım meselesi. Bir insanın varlığını sorgulatacak kadar ağır eleştiriler, ağır tepkiler. Ve bu insanlar kendilerini korumak için öfke göstermeyi öğreniyorlar. Çünkü hayatta kalmak zorundalar ve öfke gösterdikçe bir şekilde kendilerine koruma sağlıyorlar. O zaman öfke onların hayatta kalmalarına iyi hissetmelerine yarıyor, kendilerini korumalarına yarıyor. Ama insan büyüyor, zaman geçiyor, bu gerçek tehditler bir süre sonra ortadan kaybolmaya başlıyor ve gerçekten etrafımızda bizi destekleyen, seven insanlar ortaya çıkıyor ama eğer geçmişte böyle bir şey varsa ufacık eleştirilerde geçmişteki o olayı, dışlanmayı, ağır eleştirileri sanki tekrar yaşıyormuş gibi oluyor. Böyle olunca zihin onu ayırt edemiyor. Çünkü o kadar çok fazla yapmış ki onu geçmişinde, sanki onu yaşıyormuş gibi aşırı tepki verme eyleminde oluyor. Eğer sen de böyle şeyler yaşıyorsan belki de öfkenin nedeni geçmişte yaşadığın travmatik nedenlerde.

Aşık olduğun, birlikte olduğun insanlar bugüne kadar seni hep hayal kırıklığına mı uğrattı?

Aslında senin sevgini, senin ilgini hak etmeyecek, ilgisiz ve mesafeli erkeklere ya da kadınlara mı aşık oldun? Sence bunun kökeni de geçmişte olabilir mi? Çocukluk döneminde annen ya da babandan birisi belki de her ikisi sana karşı ilgisiz, mesafeli soğuk, kendi dertleriyle meşguldü ya da sana verebilecek herhangi bir sevgi kapasitesi barındırmıyordu. Ama sen çocuk olarak kendini iyi hissetmen gerekiyordu. Hayatta kalman gerekiyordu ve bunun içinde onların dikkatini çekmen lazım, ve böyle bir yapı, sistem oluşuyor. Hayatında soğuk ve mesafeli bir anne – baba var ve sen onlara kendini ispatlamaya çalışıyorsun. Bunu o kadar çok yapıyorsun ki sonraki zamanlarda annen ve babandan uzaklaşsan dahi hayatında bu bir yapı haline geliyor. E böyle olunca ileride romantik bir ilişki, yakın bir ilişki kurabileceğin insanlar yerine soğuk ve mesafeli insanlar senin dikkatini çekiyor. Onları daha çekici buluyorsun, birisi sana ilgi gösteriyorsa, birisi sana şefkat gösteriyorsa onlar çok gözünün önüne gelmiyor, çok fazla dikkatini çekmiyor. Zarar görmene rağmen bu tür insanları çekici buluyorsan belki de bunun kökeni geçmişte bir yerlerde saklı.

Soğuk ve mesafeli insanlar ile yaşadığın sorunlar aslında her zaman tekrarlar. Her seferinde yeni başlarken bu sefer farklı olacak demen işleri değiştirmez. Çünkü ben şöyle düşünüyorum; soğuk ve mesafeli olan bir insan öyledir zaten, içinde bir yerlerde sana verebileceği bir sevgi yoktur. Hiç düşünür müsün ki su neden ıslatır, ateş neden yakar, doğasında bu var çünkü. Soğuk, mesafeli, yüzeysel insanlarda böyle biri aslında. Onlardan beklenecek en son şey belki de sevgi olacaktır.

Ya da birinin seni kanatlarının altına almasına mı ihtiyacın var?

İnsanoğlunun hayatındaki en önemli şeylerden birisi korunmadır. Belirsizliklerden ve tehlikelerden korunma ve insanın çocukluk döneminde bu korunmayı biz anne ve babadan bekleriz. Eğer ki senin annen ya da baban belki birisi belki de her ikisi senin problemlerinle, dertlerinle ilgilenmiyorsa ve sen yapayalnız tek başına hissetmişsen çocukluk döneminde, hayatında hep güçlü figürler istersin ki seni korusun, seni tehlikelerden korusun, belirsizliklerden korusun. Ve bundan dolayı güçlü figürler, kalıplı figürler, belki erkekler senin ilgini çeker. Sonrasında o çok hayati ve önemli bir istektir çünkü korunmayı istiyorsundur. Çünkü hayatta kalmayı istiyorsundur. Evet çocuklukta buna ihtiyacımız var. Ama yetişkinliğe geçtiğimiz zamanda eğer bir kadın olarak hep güçlü, baskın, maço, aşırı kalıplı, bazen de psikopat tipleri çekici buluyorsan muhtemelen çocukluğunda ki o korunma eksikliğini yetişkinlikte de hala istiyor olabilirsin. Ama bunun farkında değilsin sen, o zamanlar ihtiyaçtı bu çocukluk döneminde çünkü bunun eksikliğini hissediyordun. Ama yetişkinlikte buna ihtiyacın kalmadı ki. Korunmaya ihtiyacın yok artık. Ama yine de bu tip erkekleri tercih ediyorsan ve sonrasında bunlardan zarar görüyorsan bunun üzerine düşünmeni öneririm.

Günümüzde seni olumsuz etkileyen davranışlarını, huylarını ve seçimlerini bir düşün derim ben. Ve bu davranışları belirledikten sonra yani sana zarar veren davranışları, şöyle bir geçmişe dön bakalım, belki de bunların kökeni geçmiştedir. O zamanlar işe yarayan davranışlar işlevini kaybetmiştir ve artık sana zarar veriyordur. Bunları keşfetmen bile çözmen noktasında sana çok yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: