Kapat

Futbol Hakemi Olmak İstiyorum. Ne Yapmam Lazım?

Anasayfa
Bilim&Kültür Futbol Hakemi Olmak İstiyorum. Ne Yapmam Lazım?

Futbola çok düşkünlük olan ülkemizde en zor mesleklerden biri futbol hakemliği. Maç esnasında futbol hakemleri taraftarın birçok tepkisine maruz kalıyorlar. Fakat futbola gönül veren insanlar için bu durum çok önemli değil. Onlar için nasıl futbol hakemi olunacağı merak edilen bir konu.

Futbol Hakemi Olmak

Futbol hakemi olabilmek için öncelikle futbol hakemliği kurslarına katılım gerekiyor. Bu kurslara katılabilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi web sayfasına girmek ve futbol hakemliği için başvuruda bulunmak gerekmekte. Hakemlik başvurusu yapabilmek için gereken şartlara uyulmalıdır.

Başvuru Şartları

  1. Başvuru anında 18-55 yaş aralığında olmak.
  2. Sağlık kurumlarından hakemlik yapmaya engel olacak bir sağlık sorunu olmadığını belirten bir sağlık raporu almak.
  3. Savcılıktan adli sicil kayıtlarını almak ve ibraz etmek.

Bu şartlar hakemlik için açılan kurslara başvurabilmek için gerekiyor. Başvuru yapan kişiler kendi illerinde hakemli kursu açılmasını beklemek durumundalar. Kursların açılacağı illeri ise MHK (Merkez Hakem Kurulu) ve FGM (Futbol Geliştirme Merkezi) belirliyor. Başvuruda bulunan insanların bulunduğu ilde hakemlik kursu açılırsa başvuru yapan kişiler mesaj yoluyla bilgilendiriliyor.

Hakemlik ise eğitimi online veriliyor ve online derslerle futbol kuralları öğretiliyor. Dersler bittikten sonra hakem adayları yine online olan bir sınava tabi tutuluyor. Bu sınav yüz üzerinden değerlendiriliyor ve 60 ve üzeri alanlar saha eğitimi için çağrılıyor. Eğitim tamamlayan kişi kendi ilinde TFF HIF hakemi oluyor fakat lisans verilmiyor. İl Hakem kurulları tarafından kişilerin atamaları yapılıyor ve HİF hakemi olanlar amatör kümelerde ve turnuva maçlarında görev alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: