Kapat

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa
Kadın&Yaşam Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev almaya karar verdiyseniz öncelikle, ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Bu yazı size bu konuda bilgi verecektir.

Öncelikle istediğiniz evin büyüklüğüne göre bir fiyat araştırması yapmalısınız. Fiyat araştırmanız bittikten sonra bir emlakçıdan yardım alabilirsiniz. Komisyon ödemek istemiyorsanız ve günümüzde birçok dolandırıcı emlakçı olduğu için emlak işine hiç girmeyelim diyorsanız, istediğiniz muhitten gezerek ev bulabilirsiniz. Sahibinden.com gibi sitelerden de yardım almak da mümkün. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında taban, tavan ve duvarlarına da dikkat etmek gerekmekte. Bazen ciddi çatlaklar kapatılmaya çalışsalar da kendilerini belli ediyorlar. Bununla birlikte evin işinize, varsa eşinizin iş yerine veya varsa çocuklarınızın okullarına yakın olmasına dikkat edilmelidir.

Evin Fiziksel Özelliklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duvarlarda çatlak olmamasına tabanının istediğiniz özelliklerde olup olmamasına ve tavanına da bakarak evin is ve rutubet alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Daha sonra evin mutfağı çok önemlidir, mutfak dolaplarını mutlaka açarak kontrol ediniz. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında doğalgaz ve elektrikli ocak yoksa mutfak dolaplarında tüp için yer ayarlanmış mı dikkat ediniz. Yatak ve çocuk odalarındaki yüklük dolaplarına da dikkat etmeniz gerekir. Bu bir ev için çok önemli unsurlardandır. Evin banyolarını gezerek, akma, damlatma, koku yapıyor mu, duşa kabini var mı bunları kontrol ediniz. Aynı zamanda banyoda da mutfakta olduğu gibi fayans kontrolü yapılması gerekmekte.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Eve fizikken baktıktan sonra evin ısınmasıyla, yazın aldığı güneşle, baktığı cephenin, kullanılan ısıtma sisteminin, su, elektrik, doğalgaz faturalarının kimin üstünde olduğunun bilinmesi gerekiyor. Bu durum evin içinde ki somut özellikleri kadar önemlidir. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda yeterince bilgi sahibi olduktan sonra ve ev sizin için uygunsa hemen bir yazılı belge imzalayınız. Evin tapu işlemlerini geciktirmeden alınız. Ayrıca ev alırken oturumunu kontrol etmenizde fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: