Kapat

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Anasayfa
Bilim&Kültür Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Etkili ders çalışmak için ilk yapmanız gereken kendinize uygun bir ders çalışma planı hazırlamaktır. Planlı olarak ders çalışırsanız, tek seferde uzun saatler ders çalışmak zorunda kalmazsınız. Ders miktarınıza ve dikkat sürenize göre 15’ er dakikalık molalar verebilirsiniz.

Ders çalışmak için kendinize rahat ve sessiz bir yer bulmalısınız. Konsantrasyonuzu bozacak her şeyden kendinizi soyutlamayın. Rahatsız edilmemek için kapınıza bir not yazabilirsiniz.

Dikkatinizi dağıtacak tek şey insanlar ve gürültü değildir. Elektronik aletler de sizi meşgul eder ve dikkatinizi dağıtır. Ders esnasında bunlardan uzak durmaya çalışın.

Ders çalışmaya başlamadan önce yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu beyniniz için ısınma görevi görecektir. Çok dolu veya bomboş bir mideyle de ders başına oturmayın. İkisi de sizi rahatsız edecektir. Çok açsanız biraz atıştırdıktan sonra başlamanız iyi olacaktır.

Farklı çalışma yöntemleri denemekten çekinmeyin. Çalışma kartları ve panosu hazırlamak, renkli notlar sizi daha iyi öğrenmeye sevk edecektir. Konuyu bir başkasına sesli olarak anlatmak da çok faydalıdır. Sokrates’in de dediği gibi “Bir şeyi bilmek onu anlatmakla olur”

Kendinizi motive edin. Ders sonrası kendinizi ödüllendirin. Bu bir çikolata, bilgisayar oyunu, takip ettiğiniz dizinin yeni bölümü olabileceği gibi sevdiğiniz bir arkadaşınızla kaliteli zaman geçirmek de olabilir.

Çalışmalarınızı parçalara ayırın. Koca bir konuyu bir seferde çalışmak yerine birbiriyle ilgili bölümlere ayırırsanız hatırlamanız da o kadar kolay olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: