Kapat

En İyi Stephen King Filmleri-Stephin King Eseri En İyi Korku Filmleri

Anasayfa
Film&Sinema En İyi Stephen King Filmleri-Stephin King Eseri En İyi Korku Filmleri

Korku denince akla gelen ilk isimlerden biri kuşkusuz Stephen King’dir. Zira yazdığı romanlar olsun,romanlarından sinemaya uyarlanan filmler olsun korku severlerin daima ilgisini çekmiştir.Öyle ki her sene Stephen King romanlarından uyarlanan bir film daima vizyonda kendine yer bulur.Örneğin geçtiğimiz 2017 yılı içerisinde İT (O),1922 ve Gerald’ın Oyunu gibi üç tane Stephen King filmi vizyonda kendine yer buldu ki bu üç filmde 2017 yılının en iyi korku filmleri arasında kendine rahatlıkla yer bulacak kalitede filmlerdi.

Şimdi gelelim geçmişten bu güne Stephen King romanlarından sinemaya uyarlanan en kaliteli korku filmlerini listelemeye.Eğer korku filmi severseniz ve korku filmi izlemeden hayatınızı boş farz ediyorsanız,gerilmekten zevk alıyorsanız bu filmlerin bir çoğunu zaten izlemişsinizdir. Olur da gözünüzden kaçanlar olmuşsa da fırsatını bulduğunuz ilk anda seyredin deriz.

En İyi Stephen King Korku Filmleri Listesi

Cinnet-The Shining-1980-İMDB 8.4

Günümüz sinema koşulları ile kıyaslandığında korku öğeleri açısından yetersiz olduğu düşünülebilir.Lakin oyunculuğuyla olsun efektleriyle olsun zamanının kuşkusuz en kaliteli psikolojik gerilim türü örneklerinden biri.Hatta bu gün korku diye önümüze sunulan bir çok filmden kat ve kat daha değerli ve kaliteli bir yapım.Süresi itibari ile oldukça uzun sürmesine rağmen işleyiş o derece başarılı sunulmuş ki bir saniye olsun sıkmayan bir seyir kalitesine sahip.

Filmin konusuna gelecek olursak;Jack Colorado dağlarında ki bir otelin kış için bakımını ve güvenliğini sağlama konusunda ki iş teklifini kabul eder.Kışın kapalı olan bu otelde ailesi ile beraber uzun bir süre yalnız kalacaklardır.Altıncı hissi oldukça kuvvetli olan Jack’ın küçük oğlu otelde bazı kötü ruhların varlığını hissetmeye başlar ve zamanla babasının bu kötü ruhların kontrolüne geçtiği gerçeği ile yüzleşir.

Ölüm Kitabı-Misery-1990-İMDB 7.8

Eski olmasına rağmen oyunculuk yönünden olsun işleniş açısından olsun oldukça kaliteli bir Stephen King filmi olan Ölüm Kitabında;Yazar Paul Sheldon arabası ile seyir halindeyken kar fırtınasına yakalanır ve aracı ile takla atarak yoldan çıkar.Gözlerini bir kadının evinde açar ve hiçbir şey hatırlamamaktadır. Annie isimli bu kadın Paul’un fanatik bir hayranıdır ve Paul zaman geçtikçe kadının kendini tutsak olarak tuttuğu gerçeğiyle yüzleşecektir.

İçindeki ruhu tam anlamıyla izleyiciye geçirebilen başarılı bir baş yapıt. Stephen King hayranıysanız tarihine aldırmadan romanlardan uyarlanmış eski filmleri de seyretme zevkini tadın deriz.

O-İt-2017-İMDB 7.5

1990 yılında çekilen filmin ardından günümüz sinema sektörünün şartları ile yeniden vizyona sunulan film 2017 yılının en iyi korku filmlerinden biri olarak kabul gördü. Stephen King’in hayal gücünden fırlayan bu palyaço çocukluğumuzun belkide en korkutucu figürüydü.Filmin konusuna gelecek olursak;Maine kasabasında ki çocukları büyük bir tehlike beklemektedir.Kanalizasyon’dan gelen bu palyaço şeklindeki yaratık zamanla kasabada ki çocukları birer birer avlamaya başlar ve çocuklar dışında kimse bu durumun farkında değildir.Çocuklar hem hayatta kalma mücadelesi vermek hemde bu palyaçoyu alt etmek zorundadırlar.

Yüzyılın Fırtınası-Storm Of The Century-1999-İMDB 7.4

3 Filmden oluşan toplamda 4 saat gibi bir süre sizlere unutulmaz bir seyir zevki sunacak olan filmde yine Maine kasabasındayız.Doğa üstü bir fırtına Maine kasabasını esir almıştır.Ama kasaba halkının başa çıkması gereken tek sorun bu fırtına değildir.Fırtınayla beraber bir iblis de kasabaya kabus gibi çökmüştür ve artık kasaba halkını ölümle yaşam arasında bir savaş beklemektedir.

Öldüren Sis-The Mist-2007-İMDB 7.2

Bilim Kurgu ve Korkuyu bütünleyen takdiri hak eden başarılı bir Stephen King uyarlaması daha.Stephen King’in zekasına hayran kalacağınız bir senaryo bu filmde sizleri bekliyor.Filmin konusuna gelecek olursak;Olağan şekilde devam eden kasaba hayatı aniden bastıran sis ile beraber sekteye uğrar.Bu dünyadan değilmiş izlenimi veren bu sisin yarattığı korku kasaba halkını süpermarkete sığınmaya iter.David’de oğlu ile beraber buraya sığınır.Zamanla sisin içerisinde dünya dışı yaratıkların varlığı anlaşılır. David ve kasaba sakinlerini hayatta kalmak için birlikte hareket etmeleri gereken bir mücadele beklemektedir.Sıra dışı sonuyla akıllara kazınacak bir film seyretmeye hazır olun.

1408-2007-İMDB 6.8

Stephen King’in zekasına hayran kalacağınız bir baş yapıt daha.Senaryo itibari ile Stephen King adı zaten yeterli ama filmde oyunculuk ve kurgunun da gayet başarılı olduğunu belirtelim.Filmin konusuna gelecek olursak;Ünlü bir korku romanları yazarı olan Mike Enslin,Dolphin Oteli’nin 1408 numaralı odasının sıradışı hikayesini duyar ve bu odayla ilgili gizemi çözmeye karar verir.Bahsi geçen hikayelerin hiçbirine inanmamaktadır ve bu durumun söylentiden ibaret olduğunu kanıtlayacaktır.Lakin odaya girdiği andan itibaren gerçekle yüzleşecek ve kendini paranormal bir boyutun içinde bulacaktır.1408 filmini mutlaka seyretmenizi tavsiye ederiz.

Rose Red Konağı-2002-İMDB 6.8

Yaklaşık 4 saat süren dizi tadında bir Stephen King uyarlaması olan Rose Red Konağı filminde;Dr. Joyce Reardon uzun yıllardır psişik güçlere sahip olduğunu düşündüğü konağa paranormal konularda uzman 6 kişi ile beraber bir keşif düzenleme kararı alır.Bu keşif sayesinde konağın içinde barındırdığı sırları çözmeyi amaçlamaktadır.Lakin konaktan çıkmaları girdikleri gibi kolay olmayacaktır.

Gerald’ın Oyunu-Gerald’s Game-2017-İMDB 6.7

2017 yılının kaliteli psikolojik korku türü örneklerinden biri olan filmde;Güzel bir hafta sonu geçirmek isteyen Jessie ve Gerald, ıssız bir göl evine giderler. Huzur dolu geçen zamanlarına biraz da eğlence katmak için seks oyunu oynayan çiftin hayatı birden kabusa dönüşür. Bir kaza sonucu Gerald öldüğünde, Jessie elleri yatağa kelepçeli bir haldedir. İçinde bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışan Jessie, ilerleyen saatlerde odanın içinde bir başkasının daha olduğunu düşünmeye başlar.

 

Gizli Pencere-Secret Window-2004-İMDB 6.6

Johnny Depp’in muhteşem oyunculuğu ile perçinlenmiş bir gerilim gizem bütünlemesi olan filmde;Genç ve karısından yeni ayrılmış olan bir yazar göl kenarındaki evinde beklenmedik ziyaretçiler ve tuhaf olayların baş göstermesi ile beraber kendini farklı bir mücadelenin içinde bulur.Olaylar içinden çıkılamaz bir hal aldığında bu genç yazar kendisine dahi güvenemeyeceğini anlayacak ve bu doğrultuda adımlar atacaktır.

Hayvan Mezarlığı-Pet Sematary-1989-İMDB 6.6

Romanıyla kıyaslandığında pekte başarılı bulunmayan bir Stephen King uyarlaması olan filmde;Creed ailesi yeni bir kasabaya taşınır ve taşındıkları yeni ev hayvan mezarlığının tam yanındadır.Bu durum başlarda sıradan izlenimi verse de bu topraklar içinde ürkütücü bir gizem barındırmaktadır ve bu mezarlıktaki hayvanlarda bu gizemin baş aktörleridir.

Stephen King’in sürekli kabuslar gören ve kabusların etkisi ile romanlarına yön veren bir yazar olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur.Hayvan Mezarlığı’da bu tarz bir hikayenin ürünü ve roman günümüzde dahi oldukça etkileyici bulunsa da film konusunda pekte olumlu dönüşlerin olduğu söylenemez.

1922-2017-İMDB 6.3

2017 yılında vizyona giren bir diğer Stephen King filmi olan 1922’de;Çiftçilik yapan bir adam ve her şeyi satıp şehre yerleşmek isteyen karısının yaşadığı anlaşmazlık ve bunun sonunda adamın oğluyla beraber karısını öldürmesi sonrası yaşanan sıra dışı olaylar konu alınıyor. İmdb’den düşük sayılabilecek bir puan aldığına aldanmayın ki korku filmlerinin aldığı puan ortalamasını baz alırsak pekte düşük puan almadığını söyleyebiliriz.Film ve oyunculuklar oldukça başarılı.Seyretmenizi öneririz.

Carrie Günah Tohumu-2013-İMDB 5.9

1976 yapımı Günah Tohumu filminin tekrar uyarlaması olan ve 2013 yılında vizyon gören filmde;Carrie okul hayatında sosyallik konusunda pek başarılı olamayan ve arkadaşları tarafından sürekli alay konusu olan genç bir kızdır.Bunun yanında ev hayatında da annesinden zulüm görmektedir.İçine kapalı bu genç kızın sakladığı bazı gizemli yönleride vardır. Telekinetik güçlere sahiptir ve okulda düzenlenecek baloda kendisi ile alay eden ve şakanın sınırını kaçıran arkadaşlarına karşı artık bu güçlerini kullanacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: