Kapat

Son Yılların En İyi Korku Filmleri

Anasayfa
Film&Sinema Son Yılların En İyi Korku Filmleri

Korku filmleri çoğumuzun hafta sonu gecelerini sevdiklerimizle beraber süslendiren en popüler seyir kaynaklarından biri.Nitekim gerilmek ve ürpermek çoğu insan için en etkin adrenalin kaynağı ve insanlar dışarıya çıkarak aktivitelerle bu hissi doyurmaktansa evlerinde oturdukları yerden seyrettikleri korku filmleri ile adrenalin ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Korku filmlerinin insan psikolojisine olumsuz etkileri olduğu söylensede çoğu kişi için bu filmler artık alışılagelmiş doğal bir aktivite halini almış durumda.Öyle ki korku filmi seyretmeden hayatını anlamsız farzeden insanlar dahi mevcut.

Bu yazımızda sizlere son yıllarda vizyona girmiş en iyi korku filmlerini sunacak ve hafta sonu gecelerinizin renklenmesine,adrenalin hissinizin doymasına ön ayak olmuş olacağız.

1-Ruhlar Bölgesi-İnsidious Serisi

2010 yılında çekilen ilk filmle beraber korku filmi sevenlerin favorilerine girmeyi başaran ve akabinde ikişer yıl arayla devam filmleri çekilen kuşkusuz çoğu korku filmi sevenin tatmin olduğu 4 filmlik bir seri.Öbür dünya ve içinde yaşadığımız dünyanın ortasında ki bir ara bölgenin varlığı ve bu bölgede ki kötü ruhların insan ruhlarını ele geçirme çabaları üzerine oturtulan senaryosu ve başarılı şekilde kullanılan görsellik ile gerilim dozunun yüksek olduğu film kuşkusuz son yılların en iyi korku filmi olmayı hak ediyor.

2-Paranormal Activity Serisi

2007 yılında çekilen serinin ilk filmi sinema sektörüne farklı bir tarz kazandırdı ve bu filmle beraber el kamerası ile çekilen filmler sinema sektöründe fazlasıyla boy göstermeye başladı.Bir evin içinde geçen ve yaşanan doğaüstü olayların evin çeşitli noktalarına yerleştirilen kameralarla kayıt altına alınmasına dayanan film yaşanmış bir hikayeden ilham alınarak sinemaya aktarılmış olması nedeniyle oldukça ilgi gördü.Üç filmlik seriden oluşan filmin tüm filmleri konu olarak birbirine yakın olsalar da bağımsız senaryolara sahip.

3-Ölümcül Deney Serisi

2002’de çekilen ilk filmi ile beraber kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturan bilim kurgu ve korkuyu betimleyen altı filmlik bir zombi serisi.Birbiri ile bağlantılı senaryolar üzerinden ilerleyen serinin son filmi 2016’da çekildi.Dünya üzerinde yayılan bir virüs ile beraber insanlar birer zombiye dönüşmeye başlar ve bu durum dünyanın her yerinde hızla yayılır.Bu durumun sorumlusu olan Umbrella şirketi virüse karşı bağımlılığı olan Alice’yi de silah olarak kullanmayı amaçlamaktadır.Lakin Alice şirkete hizmet etmek yerine dünyayı bu virüsten kurtarmak için amansız bir mücadeleye girişme yolunu seçecektir.

4-Testere Serisi

2004 yılında çekilen ilk filmi ile beraber sinemaseverleri bulmacayı andıran bir ölüm kalım savaşının içine çeken ve zeka unsuru sahneleriyle önemli bir kitle kazanan bir korku polisiye serisi.2010 yılında çekilen son film serinin en kaliteli filmi olarak kabul gördü.Seri filmler genel itibari ile aşağıya doğru bir ivmeye sahipken Testere serisi tam aksine sürekli yükselen bir kaliteye ve senaryoya sahip.Film günahkar insanların günahlarından arınmış halde yeni bir hayata kavuşmalarını sağlamayı amaç edinmiş sıra dışı bir seri katil temasına sahip.

5-Cehenneme Bir Adım Serisi

2005 yılında vizyona giren ve 2009’da devam filmi çekilen seri oldukça ilgi gördü ve 3. film aradan uzun yıllar geçmesine rağmen halen bir çok korku filmi sever tarafından dört gözle beklenmekte.Geçirdiği bir trafik kazasında kızını kaybeden genç bir kadın aradan bir kaç yıl geçmesinin ardından arkadaşları ile beraber bir mağara gezini davet edilir.Başlarda her şey yolundaymış gibi görünsede mağaranın derinliklerinde olağan dışı bir macera onları beklemektedir.

6-Korku Seansı Serisi

2013 yılında çekilen ilk filmin ardından 2016 yılında devam filmi ile sinama severlerle buluşan seri gerçek bir hikayeden ilham alıyor ve Ed ve Lorraine Warren isimli paranormal olayları araştıran ikilinin nasıl meşhur olduklarını vizyona taşıyor.Warren çifti son görevlerinde bir aile tarafından çağrıldıkları çiftlikte şeytani bir varlıkla yüzleşecek ve hayatlarının en ürpertici vakasına tanık olacaklardır.

7-Yetimhane

İspanyol sinemasının kaliteli korku filmi örneklerinden biri olan filmde;Çocukluğunun geçtiği yetimhaneyi yeniden faal hale getirmeyi amaçlayan evli ve bir çocuk sahibi Laura’nın bu adımı geçmişinden gelen gizemlerin tekrar depreşmesine neden olacaktır.Farklı ve özgün senaryosu ve etkileyici sonuyla çoğu korku filmi severin favori listesinde yerini almış filmin vizyon tarihi 2007.

8-Dünya Savaşı Z Serisi

Ölümcül Deney serisi gibi bu seride bilim kurgu ve korkuyu zombi faktörüyle beraber birleştiriyor.Gelmiş geçmiş en iyi zombi filmlerinden biri olarak kabul gören seride;Çin’de baş gösteren bir virüs dünya genelinde hızla yayılır ve insanları birer zombiye dönüştürmeye başlar.İnsanlığın sonunu getirecek kadar ciddi boyutlara ulaşan bu salgınla bir grup insan mücadele edeceklerdir.Serinin ilk filmi 2013 yılında çekilde ve 2017 yılında devam filmi geldi.Serinin severleri tarafından kuşkusuz 3. film merakla beklenmekte.

9-Göz-Oculus

göz oculus filmi

2013 yılında vizyona giren film eski ve gizemli bir ayna etrafında gelişiyor.Aynanın son sahibi olan Kaylie ve Tim anne ve babasını çocukluklarında kaybetmişlerdir ve bunun evlerindeki ayna ile bir bağlantısı olduğunu düşünmektedirler.Artık birer genç olmuşlardır ve Kaylie aklını kurcalıyan bu durumu açığa çıkarmak istemektedir.Yıllar sonra eski evlerine dönen Kaylie ve Tim gerçekle yüzleşecektir.

10-1408

Korku romanları yazarı Stephen King‘in kaleminden sinemaya uyarlanan filmde;Ünlü bir korku romanları yazarı olan Mike Enslin,Dolphin Oteli’nin 1408 numaralı odasının sıradışı hikayesini duyar ve bu odayla ilgili gizemi çözmeye karar verir.Bahsi geçen hikayelerin hiçbirine inanmamaktadır ve bu durumun söylentiden ibaret olduğunu kanıtlayacaktır.Lakin odaya girdiği andan itibaren gerçekle yüzleşecek ve kendini paranormal bir boyutun içinde bulacaktır.Stephen King‘in korku filmlerine kaynak olan zekasına hayran kalacağınız bir film.

11-Son Durak Serisi

2000 yılında çekilen ilk film ile beraber gerilim korku filmi sevenlerin ilgisini çekmeyi başaran serinin en başarılı filmi de eski tarihine rağmen ilk film oldu.2011 yılında seri 5. filmi ile beraber son buldu.Rüyasında bir kaç saat sonra olacakları gören ve yaşanacak büyük bir kazadan arkadaşlarını ve ona inanan bir grup insanı kurtarmayı başaran bir genç tüm seride ana temada yer alıyor.Ölüm döngüsünü değiştiren bu adım kazadan kurtulan herkesi ölümcül bir kurgunun içine çekecektir.Bilim Kurgu yönüyle ve efsanevi sahneleriyle hafızalara kazınmış ve listelerde yer almayı hak eden başarılı bir seri.

12-Sessiz Bir Yer-A Quite Place

İçinde bulunduğumuz 2018 yılının Nisan ayında vizyon gören film yılın en iyi korku filmi olmaya aday olmasının yanı sıra son yılların en kaliteli korku filmlerinden biri olduğu da muhakkak.Tarzı ve işleyişi açısından tam anlamıyla bir korku filminde olması gereken özellikleri bünyesinde barındıran filmi izlediğiniz takdirde sizde oldukça başarılı bulacaksınız.

Sessiz Bir Yer Filmi Konusu: Dünya tuhaf bir istilanın odağında yer almaktadır ve iki çocuklu bir aile bu istilanın getirdiği yaşam şartlarına ayak uydurmuş vaziyette sessiz bir hayat sürmektedir.Nitekim çıkaracakları en ufak bir ses hayatlarına mal olacaktır.Sessiz ve sakin devam eden bu yaşam şekilleri küçük çocuklarından birinin bu kuralı bozması ile alt üst olur.Artık sessizliği bozmanın bedeli ile yüzleşmek zorundadırlar.

13-Kötü Ruh-Evil Dead

1981 yılında izleyiciyle buluşan kült korku filminin 2013 yılında revize edilerek sinemaseverlerle buluşturulmuş hali.Beş arkadaş olumsuz hava koşullarından dolayı mahsur kaldıkları kulübede hayatlarının en ürpertici olaylarını yaşayacak ve doğaüstü bu olaylar karşısında hayata tutunmaya çalışacaklardır.

14-Diriliş-After Life

2009 yapımı olan film ölümden sonraki define kadar devam eden sürecin ölünün gözünden aktarıldığı bir temaya sahip.Kaza sonucu hayatını kaybeden Anna gözünü açtığında kendini defin sorumlusu Eliot’un ellerinde bulur.Neler olduğu konusunda hiçbir fikri yoktur ve şoktadır.Eliot onu öldüğü konusunda ikna etmeye çalışır lakin Anna’nın erkek arkadaşı Eliot hakkında şüphelere sahiptir.Bu şüpheler beraberinde çok büyük bir gizemin anahtarını getirecektir.

15-28 Hafta Sonra

28 Gün Sonra filminin devamı olan ve seri filmlerde genel itibari ile ilk film sonra gelen filmden iyi olur klişesini çökerten başarılı bir devam filmi.İlk filmin üzerine kat ve kat fazlası konulmuş ve arşivlik bir yapım ortaya çıkmış.Özellikle zombi filmlerine ilgi duyuyorsanız bu filmi mutlaka seyredin deriz.

28 Hafta Sonra Filmi Kısa Konusu: Virüsün yayılmasının üzerinden 28 hafta geçmiştir ve Amerikan ordusu virüsü kontrol altına alarak düzeni tekrar sağlamaya başlamıştır.İnsanlarda yavaş yavaş temizlenen bölgelere sevk edilmeye başlanmıştır.Lakin babalarının yanına dönen iki kardeşin annelerini ve eski evlerini merak etmeleri ve yasaklı bölgeye girmeleri beraberinde yeni bir felaketin kapılarını aralayacaktır.

Öncelikle ilk filmi seyretmenizi öneririz zira devam filmi olması münasebetiyle kopukluk yaşayabilirsiniz.

16-Tepenin Gözleri Serisi

2006 yılında vizyona giren serinin ilk filmi oldukça başarılı bulundu lakin bir yıl sonra 2007 yılında çekilen devam filmi aynı olumlu tepkileri alamadı.Buna rağmen korku filmi izlemekten keyif alan bir yapınız varsa bu seri mutlaka izlemeniz gereken filmler listenizde mutlaka yer almalı.Filmi kısaca özetleyecek olursak;Amerikan hükümetinin eskiden nükleer denemeler yaptığı ıssız bir arazi,artık bu nükleer denemelerden sağ olarak kurtulmayı başaran mutantların yaşam alanı haline gelmiştir ve yolu bu araziye düşenleri hayatla ölüm arasında gidip gelen bir savaş beklemektedir.

17-Korku Kapanı Serisi

2003 yılında çekilen ilk film serinin en değerli filmi.Devam filmleri de korku filmi sevenleri tatmin edecek kalitede olan 5 filmlik başarılı bir seri.Kurdukları tuzaklara takılan insanları avlamaktan keyif alan psikopat bir aile filme konu edilmiş.

18-Aynalar-Mirrors

2008 yılında vizyon gören film kuşkusuz son yılların en iyi korku filmleri listemizde yer almayı hak ediyor.Filmin ardından aynı isimde farklı filmler sinemaseverlerle buluşturulsada bu filmin yakaladığı başarıyı ve değeri yakalayamadılar.

Aynalar Filmi Konusu: Ben eski bir polis memurudur ve bir süpermarketin gece bekçiliğini yapmaktadır.Geceleri mağaza içinde devriye gezen Ben bir süre sonra aynalar da gariplikler sezmeye başlar.Başlarda bu duruma aldırış etmese de bu durum artık korkutucu boyutlara ulaşır.Kaybolan eski bekçinin izini sürmeye başlaması ile birlikte aynaların içinde korkutucu bir gücün onun ve ailesinin peşinde olduğu gerçeğiyle yüzleşecektir.

19-Arınma Gecesi Serisi

Sıra dışı senaryosu ile beraber 2013 yılında vizyon gören serinin ilk filmi ve akabinde çekilen 2 devam filmi oldukça olumlu tepkiler aldı.2018 yılı Haziran ayı içerinde de serinin 4. filmi vizyona girecek.Ki bu tarihi iple çeken bir hayran kitlesi mevcut.Kuşkusuz özgün senaryosundan ötürü seri arşive alınmayı hak ediyor. Serinin en iyi filmi ise 2014 yılında vizyon gören 2. film Arınma Gecesi Anarşi olarak görünüyor.Tüm seriyi seyretmenizi öneririz.

Arınma Gecesi Kısaca Konusu: Amerika da her yılın belli bir gecesi suç işlemek serbest hale gelmektedir ve bu durum artık gelenek haline almıştır.Bir grup evlerinde oturup güvenliği sağlayarak geceyi sağlıklı olarak atlatma amacını güderken,bir diğer grupta kan akıtıp arınma gecesinin ruhunu tatma amacı gütmektedir.Arınmaya katılmayanlar da artık arınma gecesinin hedefi haline gelecek ve hayatta kalma savaşı başlayacaktır.

20-Rec: Ölüm Çığlığı

El kamerası ile çekilen korku filmi örneklerinin en başarılarından biri belkide en önde geleni diyebileceğimiz Rec serisinin ilk filmi 2007 yılında çekildi ve oldukça başarılı bulundu.Sonrasında çekilen devam filmleri ise aynı kaliteyi yansıtamadı.

Rec filmi kısaca konusu;Genç bir TV muhabiri olan Angela ile haber kameramanı Pablo, itfaiyecileri konu edinen bir program hazırlamaktadırlar. Oldukça sıkıcı geçen program bir telefonun gelmesiyle hareketlilik kazanır. Yaşlı bir kadının geçirdiği ev kazası ile ilgili gelen bu ihbar üzerine Angela ve Pablo itfaiyecilerin peşine takılır. Kadının evine varan ekip, evin içinden korkunç çığlıklar duyarlar. Bundan sonrası hafızalardan çıkmayacak bir kabustur.

İlgili Yazı;Az Bilin Kaliteli Korku Filmleri

2017 Yılının En İyi Korku Filmleri

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: