Kapat

Güney Kore Yapımı En İyi Filmler Listesi-En İyi Kore Filmleri

Anasayfa
Film&Sinema Güney Kore Yapımı En İyi Filmler Listesi-En İyi Kore Filmleri

21. yüzyılın başından itibaren Güney Kore sinema sektöründe oldukça başarılı yapımlar sunmaya başladı.Bu durum da beraberinde Kore sinemasına olan ilgiyi arttırdı.Zira ülkemizde de Güney Kore yapımı filmlere ilgi duyan hatırı sayılı bir kitle oluştu.Tabi ki bu durum özgün ve seyir keyfi yüksek,kaliteli senaryo ve başarılı oyunculukların bir eseri.Yani Koreliler sıradanın dışında yapımlar sunarak sinemaseverlerin ilgisini çekmeyi başardı.Bu yazımızda sizlerle Güney Kore yapımı en iyi filmler listemizi paylaşacağız ve Kore sinemasının en iyi filmleriyle sizleri tanıştıracağız.

Not:Listede filmlerin İmdb puanları belirtilmiş olup sıralama imdb puanı baz alınarak değil kimneder.com editörlerinin görüşleri çerçevesinde sunulmuştur.

Güney Kore Yapımı En İyi Filmler Listemiz

Singwa hamgge-Along With the Gods: The Two Worlds (2017)-İmdb 7.4

Tür:Fantastik,Dram,Aksiyon

Güney Kore sinemasının geldiği noktayı gösteren başarılı bir yapım.Oyunculuklar olsun senaryo olsun tam anlamıyla muhteşem.Görsellik açısından da oldukça başarılı bir yapım.2 saatlik uzun bir film olmasına rağmen izleyiciyi içine tam anlamıyla çekebildiği için zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.Kendinizi kimi zaman gülümserken kimi zamanda gözleriniz yaşarmış halde bulabileceğiniz,içinde bulunduğu ruh halini izleyiciye hissettirebilen kaliteli bir işleyişe sahip.

Filmin konusuna gelecek olursak;Kendisini hayat kurtarmaya adamış bir itfaiye eri küçük bir kız çocuğunu kurtardığı yangında hayatını kaybeder.Öbür dünyada ki yolculuğunda ve geçmek zorunda olduğu sınavlarda ona üç melek eşlik edecektir.49 gün sürecek bu yolculukta başarılı olması halinde dünyaya geri dönme hakkı kazanacaktır.

Ön yargılı yorumlara aldırış etmeyin ve iki saatlik bu sinema şaheserinin tadını çıkarmaya bakın.

Kara Büyü-The Wailing-Goksung (2016)-İmdb 7.4

Tür:Korku,Gerilim,Dram

Özellikle son bir kaç yıl içinde çekilen Güney Kore yapımı filmlere baktığımızda tür fark etmeksizin çıtanın çok yukarılara çekildiğini görebiliyoruz. The Wailing filmi de bu örneklerden biri.Olağanüstü bir senaryo ve başarılı oyunculukların yanı sıra ters köşe bir son bu filmde sizleri bekliyor.

The Wailing Filmi Konusu:Evli ve bir kız çocuğu sahibi bir polis memuru sabah gözünü açtığında,kasabada işlenen cinayetle ilgili bir telefon alır.Vahşide işlenen bu cinayet aslında kasabada virüs gibi yayılan yeni cinayetlerin ilk adımıdır.Olaylar artık polis memurunun ailesine kadar dayanmıştır.Polis memuru bu olaylarından ardındaki gizemi çözmek ve şeytanla yüzleşmek zorundadır.

Zombi Ekspresi Busan Treni-Train To Busan (2017) İmdb 7.5

Tür:Gerilim,Korku,Dram,Aksiyon

Kore sinemasının geldiği noktayı görebilmek adına örnek oluşturacak kalitede bir yapım.Görsellik ve işleyiş tam anlamıyla uyum içinde.Oyunculuklarda gayet başarılı, yaşanan durum izleyiciye tam anlamıyla geçiriliyor. Zombi filmlerine karşı bir ön yargınız varsa dahi bu filmi seyredin deriz.Nitekim içinde barındırdığı duygusallık ve anlamlı mesajlar bu bakış açınızı yıkabilir.

Zombi Ekspresi Filmi Konusu:İşlerinden dolayı küçük kızına zaman ayırma konusunda pek başarılı olamayan genç bir baba.Doğum gününde kızının ayrı oldukları annesini görmek için Busan’a gitme isteğini geri çeviremez.Trene bindikleri andan itibaren tuhaf olaylar baş göstermeye başlar,baba ve kız trendeki diğer yolcularla beraber hayatta kalmak için savaşacaktır.

Taeksi Woonjunsa – A Taxi Driver (2017) İmdb 7.9

Tür:Dram,Komedi,Tarih

Kore sinemasında bulduğunuz içtenlik ve samimiyeti diğer sinema filmlerin de bulamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Sırf bu yönüyle dahi Kore sineması bize göre dünyadan bir tık önde. A Taxi Driver filmi ile de yaşanmış bir olay sinemaya uyarlanmış. Filmi izlerken hikayenin gerçeklere dayandığını hissedebiliyorsunuz. Zira dediğimiz gibi oyunculuklar o kadar samimi ki o his size aktarılabiliyor. Kısacası imdb’den aldığı puanı sonuna kadar hak eden bir Güney Kore sineması örneği daha.Seyredin.

A Taxi Driver Filmi Konusu: Gwangju  şehrinde yaşanan ayaklanma ve yönetimin halka karşı uyguladığı şiddet dünya gündeminde de geniş yer bulur. Yaşananları haberleştirmek isteyen bir Alman gazeteci bu doğrultuda Kore yoluna düşer. Burada Song Kangho isimli bir taksici ile tanışır. Alman gazetecinin haberleştirmek istediği ayaklanma için taksinin yardımına ihtiyacı olacaktır.

Fabricated City – Modified City (2017) İmdb 7.0

Tür:Aksiyon,Suç,Komedi

Senaryo ve oyunculukların oldukça başarılı olduğu bir Güney Kore filmi daha.Film ilk anından son anına dek akıcı bir seyre sahip ki bu nedenden dolayı gözünüzü kırpmaya fırsat bulamıyorsunuz.Kısacası aksiyonu bol kurgusu sağlam bir film sizleri bekliyor. Zevkler ve renkler kişilere göre değişkenlik gösterebilse de bu film konusunda imdb’den alınan puanın düşük olduğunu söylersek yanlış olmaz. Bizlere göre bu puanın bir kaç tık yukarısını hak ediyor.

Fabricated City Filmi Konusu: Annesi ile beraber yaşayan, Know Yoo işsiz bir gençtir ve zamanının büyük bölümünü sanal alemde oyun oynayarak geçirmektedir. Gerçek dünyada ne kadar başarısızsa sanal dünyanın oyunlarında da tam aksine bir liderdir. Sıradan halde ilerleyen hayatı, unutulan bir telefonu sahibine ulaştırmak istemesiyle birlikte değişecektir. Telefonun sahibi bir cinayete kurban gider ve tüm deliller Know Yoo’yu işaret etmektedir. Üstüne sürülen bu lekeden ve hapisten kurtulabilmek için amansız bir mücadeleye girişecektir.

Şeytanı Gördüm – I Saw The Devil (2010) İmdb 7.8

Tür:Gerilim,Suç,Dram

Güney Kore filmlerinin en belirgin yönlerinden biri konu her ne olursa olsun filmin sonuna kadar seyirciyi merakla ekran karşısında tutmayı başarabiliyorlar.Zira kurgu ve işleyiş açısında oldukça başarılı yapımlara imza atıyorlar.Bunun örneklerinden biride Şeytanı Gördüm filmi.Bir seri katilim hikayesinin anlatıldığı filmde konu klişe gibi gelse de işleyiş ve oyunculuklar o derece başarılı ki farkı hissedebiliyorsunuz.Filmde yaş kısıtlaması olduğunu da belirtelim.

Şeytanı Gördüm Filmi Konusu: Zevk için insan öldüren bir psikopatın son kurbanı gizli ajan Dae-hoon’ın nişanlısıdır.Kaçırılan genç kızı bulabilmek için olağanüstü çaba sarf edilir ancak en ufak bir mesafe kat edilemez.Zira kızı kaçıran Kyung-chul ardında en ufak iz bırakmayan bir seri katildir. Dae-hoon için bu durum artık bir intikam savaşı haline dönüşmüştür ve şeytanla yüzleşmek için her yolu deneyecektir.

Sözün Değeri – Ode to My Father (2014) İmdb 7.8

Tür:Aile,Dram

Duygusal anlamda doyurucu bir film arıyorsanız Kore sinemasında bunun bolca örneğini bulabilirsiniz.Lakin bahse konu olan Sözün Değeri filmi bu anlamda tam bir başyapıt.Film başından sonuna dek süre giden duygu yüklü ve o duyguyu izleyiciye yaşatabilen senaryosu ile her türlü övgüyü hak ediyor. Zira film başladığı andan itibaren son sahnesine dek gözlerinizden istemsizce yaş süzüldüğüne tanıklık edebiliyorsunuz. Çocuk oyuncular dahil kusursuz bir oyunculuk ve işleyişe sahip bu şaheseri mutlaka seyredin deriz.

Sözün Değeri Filmi Konusu: Kore savaşının yaşandığı 1950 ‘li yıllardayız. Duk-soo savaşta ablasını kaybetmiş küçük bir çocuktur. Babasının da nerede olduğunu bilmemektedir. Ailesinin geri kalanı ile beraber savaştan kaçar ve güvenli bir yere yerleşirler. Artık ailesine onun bakması gerekmektedir.Film Duk-soo’nun savaş yıllarında ve savaşın ardından geçen 60 yıllık süreçte yaşadıklarını gerçekçi bir işleyişle bizlerle buluşturuyor.

Forgotten – Gi-eok-ui bam (2017) İmdb 7.2

Tür:Aksiyon,Dram,Gerilim,Gizem

Netflix’in yapımcılığını üstlendiği başarılı bir Kore filmi daha. Zeka kokan bir senaryo ve ters köşe bir son. Basit,sıradan kurgulardan sıkıldıysanız ve kurgusal anlamda doyurucu bir film arıyorsanız bu filmi mutlaka seyredin deriz. Pişman olmayacaksınız.

Forgotten Filmi Konusu: Jin Seok , abisi Yoo Seok’a hayrandır ve onu örnek almaktadır. Lakin bir gün abisi sırra kadem basar ve 19 gün sonra geri döner. Fakat hem hiçbir şey hatırlamamaktadır hem de bambaşka bir insan olmuştur. Jin Seok abisinin başına gelenlerin ardındaki sır perdesini aralamak için didinmeye başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: