Kapat

Dünyanın İlk ve Sıra Dışı Haritası

Anasayfa
Bilim&Kültür Dünyanın İlk ve Sıra Dışı Haritası

Piri Reis’in çizdiği ilk harita gerçekten sıra dışı ve kimse inanamıyor!

Piri Reis 1465 yılında Gelibolu’da doğmuştur. Yaşamı denizlerde geçen bu büyük denizci öyle bir harita çizmiştir ki gizemi insanları korkutuyor. Yıllarca denizlerde korsanlık yaptıktan sonra 1513 yılında dünyanın ilk haritasını çizer. Haritada hala bizi şaşırtan şeyler vardır. İlk harita Avrupa ve Afrika’nın batı kıyılarını ve Güney Amerikayı göstermektedir. Harita üzerinde küçük problemler olsa bile bazı bölgeler kusursuza yakın çizilmiştir. Günümüzden 5 asır önce bu haritanın çizilmiş olması insanlar için büyük bir merak konusu, tabi bunla ilgili de bir çok teori ortaya atılmış. İlk teori de yıllar önce Antartika’nın ekvatora yakın olduğundan burada yaşayan ileri teknoloji sahibi bir halk olduğundan bahseder. Teori ise şöyledir; Piri Reis bu haritayı bir yerde bulmuştur ve haritayı teknolojik olan eski medeniyet çizmiştir.

Tanrıların Arabaları adlı bir kitapta yazar Piri Reis’in o dönemde asla bu haritayı çizemeyeceğinden bahsetti. Atlas Okyanusunu gösteren haritanın ancak uzaylılar tarafından çizilebileceğini bizlere aktardı. Şekil bozukluklarının sebebini ise uzaylı medeniyetinin uzaydan çektiği fotoğraflar olduğunu iddia etti. Bir çok insan inanmasa da insan ruhu beşinci boyuta geçebilmektedir. Ruh sahip olduğu bedenden ayrılıp yukarıya doğru hareket eder, işte buna Astral seyahat ismi verilir. Piri Reis’in haritasının sırrında bir teori de astral seyahattir.

Akıl Almaz Teoriler

Günümüzde yapılan araştırmalarda o dönemde Amerika daha yeni bulunmuşken Piri Reis haritayı bu kadar kusursuz çizemez denilir. Özellikle de kuş bakışı olması şaşkınlık yaratır. Piri Reis’in haritasında Afrika’da fil, Güney Amerika’da da puma vardı. Bunun nereden biliyordu? Haritanın hatalarının kenarlara gittikçe bozulması da gözden kaçmıyor. Tıpkı uzaydan çekilmiş bir uydu resmi gibi. Astral seyahat teorisini ortaya atan kişiler için bu bilgiler delil özelliği taşımaktadır. Haritada çok gizemli şeylerin olduğu kesin. Zaten şu anda da sergilenmiyor. Koruma altında. Tabi gizemini çözmeye çalışan onlarca insan var.

Piri Reis ve İlk Harita

Naziler Piri Reis’in haritasını inceledikleri sırada günümüzdeki haritalardan çok daha gerçekçi olduğunu fark etmişler. Lakin Piri Reis haritasında inanılmaz bir şeye rastlamışlar. Antartika buz şeklinde değil kara şeklinde haritada yer alıyormuş. Yani bundan 10 milyon yıl öncesi şekliyle. Piri Reis’in uzaylılardan bilgi aldığına inanan Hitler Antartika’ya ufo üssü kurdurmuştur ama Amerika’nın bundan haberi olunca o bölgede bilinemeyen açıklanamayan şeyler yaşanmıştır tam bir sır perdesi. Tabağı andıran dev dairelerden işte bu olayda bahsedilmiş. Şu anda elimizde olan harita gerçek haritanın tamamı değildir. Bir rivayete göre harita Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in eline geçer. Bir sürü haritayı inceleyen padişah; “Dünya ne kadar da küçükmüş, biz doğu tarafını elimizde tutacağız” deyip haritayı ikiye böler. Doğu tarafını kendi kullanmak üzere alırken Batı tarafını da yere atar. Şu an elimizde olan harita da o yerde olan haritadır.

Bundan bir kaç yıl önce Türk kanallarının birinde ilginç bir teori ortaya atıldı. Piri Reis haritası bozulmuştu. Bozulmalar meydan gelmişti, bu bozulmalar Osmanlı İmparatorluğundan kalmaydı. Harita olması gereken yerde değildi ve üzerinde de ekmek kırıntıları vardı. İşin akıl almaz kısmı işte burada ortaya çıkıyor. Haritada olması gereken Rusya kısmı kaybolmuştu. Olayın teorik kısmına gelmek gerekirse 1929 yılında yapılan araştırmada Hürrem Sultan’ın odasında bir harita bulunuyor ve harita paramparça hale gelmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: