Kapat

Dünyanın En Yaşlı Hayvanları

Anasayfa
Bilim&Kültür Dünyanın En Yaşlı Hayvanları
dünyanın en yaşlı hayvanları

Canlılar doğduktan itibaren sürekli büyür ve gelişirler. Bu yaşamın doğal döngüsüdür. Ancak bazı hayvanlar var ki asırlarca yaşayabiliyorlar, bazıları da diğer cinslerine oranla daha fazla hayatta kalabiliyor. Vahşi doğada yaşayan hayvanların işi daha zordur. Her türlü tehlike ile bir anda karşılaşabiliyorlar. Buna rağmen çok uzun yıllar vahşi doğada hayatta kalmayı başarabilen hayvanlar da var. Peki sizce en yaşlı hayvanlar hangileri olabilir? Merak ediyorsanız hadi gelin inceleyelim. İşte şimdiye kadar en uzun yaşayan hayvanlar..

10 Tuatara Kertenkeleleri

dünyanın en yaşlı hayvanları

Tuatara kertenkeleleri sadece yeni Zelanda’da yaşamaktadır ve çok yavaş büyüyen bir hayvandır. Bu kertenkele türü ortalama olarak 60 yaşına kadar yaşamasına rağmen bazılarının 200 yıla kadar yaşadığı kaydedilmiştir.

9 Ev Kedisi

dünyanın en yaşlı hayvanları

Bu gördüğünüz ev kedisinin adı Scooter. Kendisi dünyanın en uzun yaşayan kedisi olarak Guinnes Rekorlar Kitabına girmeyi başardı. Scooter tam 31 sene hayatta kaldı. Sahibi, 2016’nın Mayıs ayında doğum gününden hemen bir gün sonra Scooter’ın öldüğünü açıkladı.

8 Köpek

dünyanın en yaşlı hayvanları

Köpeklerin yaşam süresi ortalama olarak 8 ila 15 sene olarak değişmektedir. Ama bu köpek ortalamaları ikiye katlamış ve dünyanın en yaşlı köpeği olarak adını tarihe yazdırmıştır. Dünyanın en yaşlı köpeği olarak bilinen bu hayvanın adı Bluey’dir. Avustralya’da yaşamış olan Bluey 29 sene hayatta kalmıştır.

7 At

dünyanın en yaşlı hayvanları

Atların ortalama yaşam süresi 25-30 yıldır. Fakat bu Shayne isimli at tam 51 yaşında ve dünyanın en yaşlı atı olarak bilinmektedir. Shayne İngiltere’nin Essex bölgesinde yaşamaktadır.

6 Kaplan

dünyanın en yaşlı hayvanları

Dünyanın en yaşlı kaplanı Flavio olarak bilinmektedir. Ortalama olarak kaplanların yaş ortalaması 8 ila 10 arasındadır. Ancak bu kaplan tam 25 yıl yaşamıştır. Kendisi Florida hayvanat bahçesine götürülmeden önce eski bir sirk kaplanıydı.

5 Grönland Köpekbalıkları

dünyanın en yaşlı hayvanları

Grönland Köpek Balıkları dünyanın en uzun yaşayan omurgalı hayvanlarından biridir. Bu köpek balıları tam 400 yıl yaşayabilmektedir. Grönland köpek balıklarının uzunlukları 7 metreye kadar olup ağırlıkları ise 1 ton civarındadır.

4 Akvaryum Balığı

dünyanın en yaşlı hayvanları

Evde akvaryumda iki sene zor yaşayan balıklara aslında alışkınız. Fakat bu balık tam 43 sene hayatta kaldı ve üstelik bunu bir akvaryumda başardı. Böylelikle en yaşlı akvaryum balığı olarak Guinnes Rekorlar Kitabına girmiştir.

3 Fil

dünyanın en yaşlı hayvanları

Tutsak olan en yaşlı fil Tayvan’daki Tapei Hayvanat Bahçesi’nde 86 yaşına kadar yaşamıştır. Bu fil, Japon askerlerin Myanmar ormanlarında malzeme taşımasına yardımcı olmuş ve 1943 yılında Çinliler tarafından esir alınmıştır. Asya fillerinin ortalama yaşı 60 olarak bilinmektedir.

2 Dev Kaplumbağa

dünyanın en yaşlı hayvanları

Belki de günümüzde yaşayan en yaşlı kaplumbağadır kendisi. Adı Jonathan ve tam 182 yaşında. Şu anda halen hayatta olup, Afrika’da bir ülke olan Seyşeller Cumhuriyeti’nde yaşamaktadır. Bu tarz uzun yaşayan kaplumbağalar nadir de olsa vardır ve 250 yaşına kadar yaşayabilecekleri tahmin edilmektedir.

1 Deniz Tarağı

dünyanın en yaşlı hayvanları

Araştırmalar sonucunda 1499 yılında doğduğu öğrenilen bu deniz canlısı tam 507 sene canlı kalmıştır. Bangor Üniversitesi tarafından keşfedilip araştırılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: