Kapat

Dünyanın En Tehlikeli 10 Plajı

Anasayfa
Bilim&Kültür Dünyanın En Tehlikeli 10 Plajı
dünyanın en tehlikeli plajları

Sahildeki bir tatili kim sevmez ki? Deniz, kum, güneş, palmiye ağaçları… Hepsi ayrı bir güzelliktedir. Plajlar genel olarak insanların huzur bulduğu, kafa dinlediği, eğlendiği yerler olsa da bazı plajlar var ki gerçekten tehlikeli ve asla gitmek istemeyeceğiniz türden. Bazıları hırçın suları yüzünden tehlikeli, bazıları ise aşırı kirli olduğundan dolayı. Eğer huzurlu bir tatilin keyfini çıkarmak istiyorsanız, bu listedeki tehlikeli plajlardan uzak durmanızı öneririz.

 

İşte asla ziyaret etmek istemeyeceğiniz, dünyanın en tehlikeli plajları!

 

10 Chowpatty Plajı, Hindistan

dünyanın en tehlikeli plajları

Mumbai’nin kalbinde yer alan Chowpatty Plajı, Hindistan’ın en ünlü plajlarından biridir. Ne yazık ki, aynı zamanda da Hindistan’ın en ölümcül ve kirli plajları arasındadır. Sahildeki ziyaretçilerin bıraktığı büyük miktarda çöp göz önüne alındığında, burada bir hastalığa yakalanma oranınız gerçekten çok yüksek.

 

9 Hanakapiai Plajı, Hawaii

dünyanın en tehlikeli plajları

Hawaii’nin Kauai Adası’nda yer alan Hanakapiai Plajı şaşırtıcı derecede güzeldir. Ancak karanlık olan bir yanı da vardır. O da suyun çok tehlikeli olmasıdır. Dünyanın en iyi yüzücülerinden bazıları bile bu sulardan geri dönememiştir. Yerel yetkililere göre, bu tehlikeli plajda son 10 senede, 30’dan fazla kişi hayatını kaybetmiştir.

 

8 Playa Zipolite, Meksika

dünyanın en tehlikeli plajları

Meksika’nın Oaxaca kentinin güney kıyısında bulunan Playa Zipolite, bazen “ölüm plajı” olarak da tercüme edilir. Bunun nedeni ise, bu bölgede her sene yaklaşık 50 insanın hayatını kaybediyor olmasıdır. Bu durum da bu plajı dünyanın en ölümcül plajlarından biri haline getirmektedir.

 

7 Gansbaai Beach, Güney Afrika

dünyanın en tehlikeli plajları

Güney Afrika’nın güney kıyısında popüler bir turistik tesis olan Gansbaai, “Dünyanın En Büyük Beyaz Köpek balığı Sermayesi” olarak kabul edilir. Binlerce Büyük Beyaz Köpek balığı, Nisan ve Eylül ayları arasında Gansbaai’nin plajlarında toplanır. Bu durum da turistler için oldukça ölümcül olabilmektedir.

 

6 Dumas Beach, Hindistan

dünyanın en tehlikeli plajları

Hindistan’ın Gujarat şehrinde, Arap Denizi’ndeki kentsel bir plaj olan Dumas Plajı her zaman tehlikelidir. Başlangıçta bir ölü yakma zemini olan bu plaj, Hindistan’ın en perili ve ölümcül plajlarından biri olarak kabul edilir. Burada birkaç kaybolma vakası da bildirildi ve bu kaybolmaların sebebi halen kesin olarak bilinmemektedir.

 

5 Second Beach, Güney Afrika

dünyanın en tehlikeli plajları

Sadece son beş yıl içinde köpek balıkları tarafından sekiz kişi öldürülmüş olan Güney Afrika’nın bu plajı, köpekbalığı saldırıları için dünyanın en ölümcül plajlarından biri olarak gösterilmektedir.

 

4 Kilauea Beach, Havai

dünyanın en tehlikeli plajları

Kilauea Plajı, Hawaii’de bulunan birçok görkemli plajlardan biridir; Bununla birlikte, aktif bir yanardağın hemen yanında bulunduğu için dünyanın en tehlikeli plajlarından biridir. Yanardağ, 3 Ocak 1983’ten bu yana sürekli patlıyor. Bizce bu riske girmeye değmez.

 

3 Staithes Beach, Birleşik Krallık

 dünyanın en tehlikeli plajları

İngiltere’nin kuzeyinde bulunan Staithes Plajı, dünyanın en tehlikeli plajlarından biridir. Kıyı bölgesi, büyük dalgaları nedeniyle sörfçüleri cezbetmektedir, ancak suyun bu kadar kirlenmesi nedeniyle Avrupa’daki en kötü plajlardan biri ilan edilmiştir ve aynı zamanda suyun kirli olması su sporları için temel insan standartlarını karşılamamaktadır.

 

2 North Sentinel Island Beach, Hindistan

dünyanın en tehlikeli plajları

Kuzey Sentinel Adası, Hindistan’a ait olan Andaman Adalarından biridir. Adanın pitoresk kumsalları ve çarpıcı doğası var, ancak yerliler buraya gelen herkese karşı son derece düşmanca davranıp şiddet uygulamaktadırlar. Diğer insanlarla olan herhangi bir temastan vazgeçerler ve birkaç davetsiz misafir öldürdükleri de bilinmektedir.

 

1 Schitovaya Bukhta Beach, Rusya

dünyanın en tehlikeli plajları

Bu Rus plajı sörf için en büyük noktalardan biri olarak kabul edilmekle birlikte, bu bölgedeki sınırlı askeri tesis sayısından dolayı yerel makamlardan bir sörf iznine sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca, yarımadada Rus Donanması ve artık kullanılmayan nükleer denizaltıları bulunur. Bu nükleer denizaltılardan gelen radyasyon zaten birçok olaya neden olmuştur.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: