Kapat

Dünyanın En İyi 9 Festivali

Anasayfa
Bilim&Kültür Dünyanın En İyi 9 Festivali

Festivaller, insanların farklı kültür ve geleneklerini ifade etmeleri ve kutlamaları için yapılan eğlenceli bir organizasyondur. Bu sayede insanlar ülkelerinin kültür ve geleneklerini dünyaya da göstermiş oluyorlar. İster eğlence amaçlı olsun, ister geleneklerini devam ettirmek için olsun, festivaller dünyanın dört bir yanından gelen insanları birleştiren bir organizasyondur. İşte dünyanın en iyi 9 festivali;

9.) Dia De Los Muertos – Meksika


Türkçe “Ölüler Günü” anlamına gelen Dia De Los Muertos festivali Meksika’da Kasım aylarında kutlanan bir festivaldir. Festivalde ki herkes kutlamaları, ölen kişilerin hayatta iken keyif aldıkları şeylerle yapmaktadır. Kutlamaların 3 gününde aileler sevdiklerinin mezarlarını Flor de Muerto (ölülerin çiçeği) ile süslerler.

8.) Loi Krathong – Tayland


Loi Krathong Festivali güneybatı Tayland kültürlerinde her yıl kutlanan bir festival. Bu festivalde insanlar tanrıça olarak gördükleri suya saygı göstermek için nehir veya göl çevresinde toplanırlar ve suya küçük sallar bırakırlar. Sallar genellikle mumlarla, tütsülerle ve çiçekler ile süslenir. Festivalin asıl nedeni ise; pirinç hasadı mevsiminden sonra su tanrıçasına teşekkür etmek ve suyu kirlettikleri için özür dilemek. Kutlamalar 12. Ayın dolunay akşamında gerçekleşir ve dünyanın en iyi 10 festivallerinden birisidir.

7.) La Tomatina – İspanya


Valencia’da Bunol’da düzenlenen La Tomatina festivali, katılımcıların birbirine domates fırlatması ve eğlence amacıyla yapılan domates dövüşleriyle kutlanır. Domates dövüşleri bir kaç saat sürer. Festival her yıl 30 Ağustos’ta yapılır ve her sene ortaya renkli görüntüler çıkar.

6.) Krampusnacht – Avusturya


Krampusnacht veya Krampus Night, her yıl Nicholas Bayramı öncesinde Avrupa’nın büyük bir bölümünde kutlanan bir festivaldir. Krampus, yarım keçi olarak tanımlanan boynuzlu bir kişidir. Krampus’un kostümü ahşap bir maske, koyun ya da keçi derisinden yapılmış bir elbise ile yapılır. Size saçma gelebilir ama dünya çapında kutlanan en iyi 10 festivalden birisidir. Bu ilginç festivali kutlayan ülkeler; Avusturya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovenya ve İtalya.

5.) Haro Wine Festivali – İspanya


Bu şarap festivali 27 ve 30 Haziran tarihleri arasında her yıl düzenli olarak kutlanan bir festival. Festivalde yerli halk ve turistler dahil olmak üzere her yaştan insanlar birbirlerine şişeler ve su tabancaları yardımıyla şarap banyosu yaptırmakta. Bu festival Haro kasabasının gördüğü en iyi partilerden biri. Birkaç saatlik eğlenceden sonra insanlar Haro kasabasına giriyor ve geceleri geleneksel danslar ile festivallerini kutlamaya devam ediyorlar.

4.) Holi – Hindistan, Nepal


Holi festivali, Hindistan ve Nepal’de kutlanan bir Hindu festivalidir. Dünya genelinde bu organizasyon, renk festivali olarakta bilinir. Festival boyunca insanlar iyiliklerinin zaferini kutlarlar. Festival dans, parti, lezzetli yemekler ve insanların birbirlerine renkli boyalar püskürtmesi ile kutlanır.

3.) Venedik Karnavalı – İtalya


Venedik Karnavalı, her yıl insanların güzel ve gösterişli kostümler giyerek kutladığı bir festivaldir. Maskelerinin ve kostümlerinin güzelliği dünya çapında konuşulmaktadır. Venedik Karnavalı adındaki bu festival oldukça kalabalık ve eğlenceli geçmekte olup insanlar her yıl festival zamanında Venediğe akın etmektedirler.

2.) Notting Hill Karnavalı – Birleşik Krallık


Londra’da kutlanan Notting Hill Karnavalı, insanların kültürlerini ve geleneklerini sürdürmeleri için her yıl kutlanan bir festivaldir. Etkinliğe her yıl yaklaşık 1 milyon kişi rağbet göstermektedir. Notting Hill Karnavalı İngiliz kültüründe önemli bir paya sahip. Yılda 1 milyona yakın kişinin bu festivale katılması bu festivali en büyük sokak festivallerinden biri yapıyor. Bunlara ek olarak, bu festival İngiltere simgeleri listesine alınmıştır.

1.) Rio Karnavalı – Brezilya


Rio karnavalı her yıl geleneksel olarak Brezilya’da düzenlenmektedir. Festival samba dansları ve hayal gücü kullanılarak tasarlanmış birbirinden yaratıcı kostümleri ile ünlüdür. Festivalin tarihi 1700’lü yıllara dayanmaktadır. Festival zamanları sokaklar 2 milyonun üzerinde kişi ile dolup taşmaktadır. Festival yaklaşık 10 gün sürer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: