Kapat

Yaşam Kalitesi Yüksek 10 Ülke

Anasayfa
Bilim&Kültür Yaşam Kalitesi Yüksek 10 Ülke

Dünyadaki en gelişmiş ülkeler hangileridir? Gelişmiş bir ülkede yaşamak ne anlama geliyor?

Gelişmiş bir ülkede yaşamayı, istediğiniz veya ihtiyacınız olan her hangi bir şeyi kolayca elde edebileceğiniz bir ülke olarak hayal edin. Gelişmiş ülkelerde, mükemmel eğitim, mükemmel sağlık bakımı, yüksek ortalama ömür, ekonomik refah, yüksek yaşam standardı, çok sayıda iş olanağı, olanaklar, eğlence tesisleri ve aşırı mutluluğun keyfini çıkarabilirsiniz. Kendiniz ve aileniz için mutlu yaşamak için hayal edebileceğiniz başka bir şey var mı?

Dünyadaki en gelişmiş ülkelerin sıralamasında kullanılan farklı kriterler vardır, ancak en yaygın olanı İnsan Gelişim Endeksi kısa adıyla HDI’dır. Aşağıdaki listede düşük sıralamaya giren ülkeler bulunurken, birçok kişi dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak kendi ülkelerini daha üst sıralarda yer alması gerektiğini düşünürken, gelişmiş ülkelerin arasında sayılmayan bazı ülkeler de bulunduğunu göreceksiniz. Hadi gelin bu ülkeleri şimdi birlikte keşfedelim. Dediğimiz gibi bu ülkeler HDI olarak anılan İnsani Gelişme Endeksine göre sıralanmıştır.

10.) Danimarka – 0.900

Danimarka en gelişmiş ülkeler listemizde onuncu sırada yer almaktadır. İnsani Gelişme Endeksi yani HDI değeri 0.900 olarak belirlenmiştir. Danimarka’nın son derece gelişmiş ülkeler arasında yerini alır. Gelişmiş bir modern karma ekonomiye sahiptir. Kişi başı gayri safi yurt içi hasılası 37.794 dolar ile dünyada bu geliri yüksek olan ülkeler arasında 19.sıradadır. İşçi hakları bu ülkede her şeyden önce gelmektedir. Avrupa’da iş yapmanın en kolay ve en serbest işgücü piyasasına sahip ülkelerden biridir. İş kurmanız için düşük maliyetler sunar ve yüksek yaşam standartlarına sahip bir ülkedir. Danimarka’da ortalama ömür 79.5 yıldır. Erkeklerde 77, kadınlarda 82’dir.

9.) Singapur – 0.901

Singapur en gelişmiş ülkeler listemizde dokuzuncu sıradadır. İnsani Gelişme Endeksi 0.901’dir.  Singapur’u son derece gelişmiş ülkeler arasında sıralamanın ana sebeplerinin en başında, kişi başı düşen gayri safi yurtiçi hasılası 64.584 dolar olmasıdır. Bu hasıla oldukça yüksek bir miktar ve bu kişi başına gelir sıralamasında Singapur dünyada 3.sırada yer almaktadır. Ülkenin yaşam standartları oldukça yüksektir. Mükemmel eğitim, mükemmel sağlık hizmetleri, rekabetçi ve yenilikçi ekonomi, yolsuzluk oranlarının düşük olması, işsizlik oranlarının düşük olması bu ülkeyi oldukça kaliteli bir ülke yapıyor. Singapur’da ortalama yaşam süresi erkekler için 80 kadınlar için 85’tir.

8.) Kanada – 0.902

En gelişmiş ülkeler listemizde sekizinci sırada olan Kanada’nın İnsani Gelişme Endeksi 0.902 olarak belirlenmiştir. Dünyanın en mutlu ülkelerinden biridir. Gayri Safi Mili Hasılası 44,656 dolardır. Eğitim oranı oldukça yüksek, sağlık hizmetlerinde ve ekonomide oldukça gelişmiş bir ülkedir.

7.) Yeni Zelenda – 0.910

Yeni Zelenda’nın İnsani Gelişme Endeksi 0.910 olarak belirlenmiştir ve en gelişmiş ülkeler sıralamamızda 7.sıradadır. Kişi başına düşen yıllık gelir 30.493 dolardır. Yüksek bir yaşam kalitesine sahip olan bu ülkede ortalama yaşam süresi erkeklerde 80 kadınlarda 84’tür. Bu ülkenin modern ve gelişmiş ekonomisinin en büyük kaynağı turizm, şarap, et ve süt ürünlerine dayanıyor ve ülke en serbest ekonomilerden birine sahiptir.

6.) Almanya – 0.911

Almanya’nın İnsani Gelişme Endeksi 0.911 olarak belirlenmiştir ve en gelişmiş ülkeler sıralamasında 6. Sırada yer almaktadır. Almanya’da ortalama yaşam süresi erkeklerde 80 kadınlarda 82’dir. Kişi başına düşen gelir 41.248 dolar ile dünyadaki en fazla gelire sahip 16. Ülkedir. Almanya dünyanın en büyük 4. Ekonomisine sahiptir. İthalatı ve ihracatı en yüsek olan ülkelerden biridir. Almanya’daki sağlık sistemi tüm dünyadaki en eski evrensel sağlık sistemi olarak kabul edilmektedir.

5.) ABD – 0.914

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyanın en gelişmiş ülkeler listesinde yüksek sıralamalara sahip olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ancak maalesef listede 5. Sırada yer almaktadır. İnsani Gelişme Endeksi 0.914 olarak belirlenmiştir. Kişi başına düşen yıllık gelir 54.980 dolardır. Dünyadaki en büyük ulusal ekonomi Amerika Birleşik Devletleri’ne aittir. Kapitalist karma ekonomisi esas olarak yüksek verimlilik ve doğal kaynaklar üzerine kuruludur. Amerika Birleşik Devletleri tüm dünyadaki en büyük üreticilerden biridir ve bu ülkede yoksulluk yaşayanların yüzdesinin tüm nüfusun% 14,5’i olduğu tahmin edilmektedir.

4.) Hollanda – 0.915

İnsani Gelişme Endeksinin 0.915 gibi yüksek bir skor olması ile birlikte Hollanda listemizde 4.sırada yer alıyor. Hollanda’da kişi başına düşen yıllık gelir 42.586 dolardır. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 78 kadınlarda 83’tür. Ekonomik özgürlüğü ve yaşam standartlarının yüksek olmasıyla Hollanda en mutlu ülkeler arasındadır. Hollanda’da gelişmiş ekonomi, esas olarak uluslararası ticarete dayanıyor ve ekonomisinin son derece açık olduğu düşünülüyor.

3.) İsviçre – 0.917

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri listemizde İsviçre 3. Sırada yer almaktadır. İnsani Gelişme Endeksi 0.917 olarak belirlenmiştir. Ülkede gayri safi milli hasıla 47.863 dolardır. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 80 kadınlarda 84’tür.  İsviçre zengin, güçlü ve ileri teknoloji ekonomisi ile ünlüdür ve dünyanın en pahalı ülkesi olarak kabul edilir, düşük işletme yolsuzluğu, yüksek ekonomik rekabet gücü, ekonomik özgürlük, düşük işsizlik oranı ve yüksek yaşam kalitesi vardır.

2.)Avustralya – 0.933

İnsani Gelişme Endeksinde Avustralya’nın aldığı puan 0.933’tür. Ve en gelişmiş ülkeler sıralamamızda 2.sırada yer almaktadır. Kişi başına düşen yıllık gelir 44.346 dolardır. Ortalama yaşam süresi burada da erkeklerde 80 kadınlarda 84’tür. Avustralya yüksek yaşam kalitesi, mükemmel eğitimi, mükemmel sağlık hizmetleri ile oldukça gelişmiş bir ülke. Ekonomisi telekomünikasyon, imalat, bankacılık ve madenciliğe dayanıyor ve bu ekonomi dünyanın en zengin ekonomilerinden biri.

Şimdi geldik Dünyanın en gelişmiş ülkesine.

Sizce Dünyanın en gelişmiş ülkesi hangisidir?

Tahmin etmeye çalışın.

Dünyanın en gelişmiş ülkesi Norveç!

Bunu bekliyor muydunuz? 🙂

1.) Norveç – 0.944

İşte dünyanın en gelişmiş ülkesi. Norveç’in İnsani Gelişme Endeksi 0.944 olarak belirlenmiştir. Kişi başına düşen yıllık gelir bu ülkede 55.398 dolar ile dünyadaki diğer ülkelere oranla 4.sırada yer alıyor. Bu ülkede de ortalama yaşam süresi kadınlarda 84 erkeklerde 80’dir. Norveç daha öncelerde dünyanın en demokratik ülkesi olarak seçilmişti. Düşük işsizlik oranları ve yüksek yaşam kalitesi onu bu listede 1.sırada yapan en önemli faktörlerden.

Norveç, en yüksek yaşam standardına sahip olması açısından dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer almaktadır, mükemmel bir evrensel sağlık hizmetine sahiptir ve Orta doğu hariç tüm dünyadaki en büyük doğal gaz ve petrol üreticisi konumundadır. Norveç’teki ekonomi, esasen mineraller, doğalgaz, petrol, hidroelektrik, tatlı su ve deniz ürünleri gibi doğal kaynakların kapsamlı rezervlerine dayanır.

71.) Türkiye

Bu İnsani Gelişme Endeksi oranları 2016 yılında belirlenmiştir. Ve 2016’da bu sıralama yapıldığında ülkemiz en gelişmiş ülkeler sıralamasında 71.sırada yer almıştı. İnsani Gelişme Endeksi ise 0.767 olarak belirlenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: