Kapat

Dünyanın En Acı 9 Biberi – Okurken Bile Ateş Basacak

Anasayfa
Testler&Listeler Dünyanın En Acı 9 Biberi – Okurken Bile Ateş Basacak

Arkadaşlar bizim yediğimiz biberler acı değilmiş ben onu öğrendim. Listelediğimiz bu biberler bir felaket.. Bırakın bu biberleri yemeyi gördüğünüz yerde kaçarak uzaklaşın, yanından bile geçmeyin. Abarttığımı düşünüyorsunuz değil mi? Listeyi okurken bile ağzınız yanacak..

Kırmızı Savino Habenero

Birinci sırada zaten acısıyla ünlü olan Meksika’dan bir biber var. Biberin adı “Kırmızı Savino Habenero” Şimdi biz bu biberin çok acı olduğunu size nasıl anlatacağız? Tabi ki şöyle anlatağız, şimdi biberlerin acılık oranını belirleyen bir ölçek var. Bu ölçeğe scoville(skovil) ölçeği deniyor. Bizim ülkemizin en acı biberlerinden olan Urfa isotunun acılık derecesi 50 bin scoville. Şimdi kıyaslamayı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu biberin acılık derecesi de yaklaşık 600 bin scoville.

Seven Pot Red

Bu ise “Seven Pot Red”, namı diğer “7 Tencere Kırmızı” isminde bir diğer acı biber. Neden bu isim verilmiş biliyor musunuz? Çünkü bunun bir tanesi bile onlarca tencere yemeği zehir haline getirebilir. Bu biber Güney Amerika tarafında yetiştiriliyor ve acılık scovillesi 1 milyonun üzerinde.

Barracpore

Acılık oranında sınırları zorlayan bir diğer biber ise “Barracpore”. Trinidad adasında yetiştirilen bu biberin de acılık oranı 1 milyonun üzerinde.

Ghost Pepper

Bu biberin ismi de“ Ghost Pepper”. Namı diğer “Hayalet Biber”. Tarihteki en ünlü acı biberlerden. Acılık scoville oranı  1 milyon 41 bin.

Naga Engereği

Bu Naga Engereği adı verilen biber bir çok biberin melezlenmesi sonucunda ortaya çıkmış. İlk başlarda Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini almıştı ancak zirvede pek uzun süre kalamadı. Acılık oranı  1 milyon 349 bin scoville.

Komodo Ejderi

Sırada Komodo Ejderi adı verilen bir biber var. İsmini niye böyle bir şey koymuşlar belli değil, yanlışta anlaşılmasın komodo ejderlerinin bu biberi yediği falan yok. Acılık scovillesi tam 1 milyon 400bin.

Trinidad Akrebi

Bu biberde Güney Amerika tarafında bulunan Trinidad adasında yetiştirliyor. Dünyanın en acı biberini yapmak için epey çalışmışlar, bu da ilk başta Guinness Rekorlar Kitabına girmiş ama yerini koruyamamış. 1 milyon 463 bin scoville acılık oranı var.

Seven Pot Brain Strain

Buruşuk görüntüsü ile bir insan beynini andırdığından dolayı adına “Beyin Kasan Biber” denmiş. Bu biberde acılık konusunda baya bir iddialı. Acılık oranı 1 milyon 900 bin scoville.

Caroline Reaper

Biberin adı bile çok acı arkadaş. Kendileri dünyanın en acı biberi olarak zirvede duruyor. Tamam hadi size biberi yiyin demiyorum yanında bile durmak insanı etkiliyor. Var mı yiyebilecek baba yiğit? Tekrar hatırlatayım meşhur acı bildiğimiz urfa isotu sadece 50 bin scoville. Bu biberin acılık derecesi kaç biliyor musunuz? Tam tamına 2 milyon 200 bin scoville. Ben yandım, su içmeye gidiyorum 🙂

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: