Kapat

Dünyamız Aniden Dursa Neler Olur?

Anasayfa
Bilim&Kültür Dünyamız Aniden Dursa Neler Olur?

Dünyamız bir anda dursa neler olur? Bizi ne gibi sonuçlar bekler? Hadi gelin biraz beyin fırtınası yapalım.

Üzerinde yaşadığımız dünyanın her anı gizemlerle dolu. Ne geçmişini tam olarak biliyoruz ne de gelecekte olacakları. Her anı bir düzen içinden gidiyor. Şu anda dünyanın dönme hızı 1600 kilometre. Gün geçtikçe bu hız daha da düşüyor. 100 bin yıl da 2 saniye kadar. Dünyanın hızının bir anda azalmaya başladığının hatta belirli bir süre sonra tamamen durduğunu düşünelim. Başta insana hiç bir etkisi olmaz sadece gece gündüz süresi artar gibi geliyor ancak bu yanlış bir varsayım. Dünya hızının yavaşlaması ile birlikte saatlerde problem çıkacak. 24 saate göre ayarlanmış dünya saatleri işlevini kaybedecek. Bu olay da çıkılan tüm yolculukların yarı da kesilmesi anlamına gelir. Hava alanlarını düşünelim, her şey saniyesi saniyesine olmak zorundadır yoksa kaza anı kaçınılmaz olacaktır. Tabi saatler yavaş yavaş işlevsiz kılındığı için havada birbirine çarpıp patlayan uçaklar olacaktır ya da aynı piste inmeye çalışırken patlayan uçaklar. Dünya da milyonlarca kişi uçağı kullanıyor, amaç zamandan tasarruf etmek, tüm bu insanlar korkudan dolayı diğer taşıt araçlarını kullanmaya başlayacak. Yoğun bir trafik bizleri bekliyor.

Ülkemizi ele aldığımız zaman günler sürekli uzar ya da kısalır. Tabi biz bunu fark etmeyiz. Bir gün ile diğer gün arasındaki fark 1 dakika gibi kısa bir süredir tabi dünya durmaya başlayınca günlerin de süresi artacak. Gece uyumaya alışan insanlık bir haftaya kadar uzayan gündüzlerde uyumakta oldukça zorlanacak. Belirli bir süre sonra alışmasına imkan yok çünkü dünya tamamen duruncaya kadar gece ve gündüz süreleri de hep artacak. Gece gündüzlerde meydana gelen bu belirsiz değişim insanların ruh halini oldukça etkileyecek. Gece oldu diye uyumaya başlayacaksınız ancak uyandığınızda yine gece devam edecek ya da gündüzken bir anda uykunuz gelecek, uyuyup uyanacaksınız tekrar gündüz. Çünkü gündüzler ve geceler oldukça uzamış durumda. Dünya 15 km daha yavaş dönmeye başlayınca okyanuslar da korkutucu duruma gelecek. Tonlarca su kutuplara doğru gidecek. Dünya hızını biraz daha yavaşlatınca atmosferinde değişmesinden dolayı nefes almak oldukça güç. Çıkılan küçük tepelerde bir dağın zirvesi hissini vermeye başlıyor.

Depremler, Tsunamiler

Dünyanın hızı azalmaya başlayınca içinde bulunan katmanlarının da hızları azalacak ancak ne yazık ki aynı hız da değil. Manto ile yer yüzünün hızları farklı olduğu için büyük bir sürtünme meydana geliyor. Yani büyük depremlerin habercisi. Daha önce deprem nedir bilmeyen yerler bile acı ile bu afeti öğrenecekler. Deniz ile ulaşım daha da zor. Denizlerde meydana gelen büyük depremler tsunamileri de bulacak, bir çok ölümün meydana gelmesi içten bile değil hatta milyonlarca ölümün. Suların dünyanın kutup noktalarına çekilmesi bir çok denizin ve gölün kuruması anlamına geliyor. İngiltere artık bir ada değil, ülkemizde artık boğazlar yok. Rakımı düşük olan eyaletlerde bile nefes almak oldukça güç duruma gelmeye başlayacak. Dümdüz Konya ovasında bile nefes almak artık Ağrı Dağı’na tırmanmışcasına zor. Manyetosfer dünya döndüğü için meydana gelir, fazla bilinmese de manyetosfer dünyayı radyasyona karşı korur. Tabi dünyanın dönme hızı yavaşlayınca mayetosferin bir etkisi kalmıyor, güneşten gelen radyasyon ölümcül derece de etkiliyor. İnsanların 15 dakikadan fazla güneşin altında kalması demek intihar ile eş değer.

Suların daha da çekilmesi ile Antalya, İzmir gibi güzel şehirlerde artık denizin olmaması anlamına geliyor. Yürüyerek Yunanistan’a ya da Kıbrıs’a yolculuk yapılabilir. Tabi kısa sürede sıcaklıktan ölünmez ise. Gündüz gece saatleri değişiyor. Bazı yerler su altında kalırken bazı yerlerde kuraklık başlıyor ve bundan hayvanlarda olumsuz etkileniyor. Nereye göç edeceğini bilmeyen kuşlar toplu bir şekilde ölüyorlar. Volkanik hareketlerin etkisiyle deniz sıcaklıklarının sürekli değişmesi yok edici tsunamiler de deniz canlılarının sonunu getiriyor. 15 dakika dışarıya çıkılamayan dünyada yiyecek sıkıntı büyük. Yapılan stoklara da ulaşmak mümkün değil. Uçakların kalkması yasaklanmış, kara, demir yolları tamamen bozulmuş, dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu ölümle burun buruna. Dünyanın yavaşlamasından belirli bir süre sonra tüm sular kutuplara çekilmiş, dünya da tek bir kıta var atık herkes barış içinde yaşayacak. Ülkemiz yerinden dolayı büyük ihtimalle bir kara parçası olarak kalabilecek. Ancak gece gündüz sıcaklık farkı oldukça artacak. 13 gün boyunca Antalya’da bile tipi olacak, artık dışarıya çıkmak bile ölüm. İnsanlar ne kadar kurtulmaya çalışsa da Dünya durduktan bir yıl sonra 6,5 milyar insan ölecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: