Kapat

Dünya Dışı Yaşam Var Mıdır?

Anasayfa
Bilim&Kültür Dünya Dışı Yaşam Var Mıdır?

Uzaylı.. Aslında “Alien” ‘dan çok yanlış çevrilmiş dilimize. Sonuçta bizde aynı uzayda yaşayan uzaylılar değil miyiz? Bu yüzden Dünya dışı yaşam terimi çok daha uygun bir yaklaşım.

51. Bölge, Siyah giyen adamlar, Ayın üzerindeki uzaylı üsleri gibi konulardan bahsetmem ümidi ile geldiyseniz üzgünüm. Çünkü şimdi dünya dışı canlı varlıkların olma olasılıkları ve onlara şuana kadar neden rastlamadığımız gerçeğini bilim dünyasının gözünden inceleyeceğiz.

Gözlemlenebilir evren 90 milyar ışık yılı genişliğinde. Bu alanda 100 milyar galaksi ve her galaksi ise 100 milyardan 1 trilyona kadar yıldız barındırır. Bu yıldız sistemlerinde de trilyonlarca gezegen ve onun uydusu barındığı anlamına gelir. Gezegenlerden ise hatırı sayılır bir miktarı dünya benzeri koşullara sahiptir. Yani yaşam için gereken su, oksijen, yıldızlara makul uzaklık gibi koşullar. Samanyolu galaksimizde 400 milyar civarı yıldız olduğunu biliyoruz. Bu da takriben dünya üzerindeki bütün kum tanelerinden fazla bir sayı. Hatta bir kum tanesi bu sayıyla orantıladığımızda 10.000 tane yıldız manasına geliyor. Bu yıldızlardan 20 milyar civarı bizim güneşimiz benzeri yıldızlardır ve bu 20 milyar civarı güneş benzeri yıldızın da beş tanesini yaşam barındırabilecek istatistiklerde bir yıldız sistemidir. Bu yıldızların yaşam barındırabilecek gezegenlerinde %0.1 yaşam oranı belirlesek tam anlamıyla 1 milyon yaşam barındırabilen gezegen anlamına gelir.

Dünya Dışı Yaşam Var Mıdır?

Dünya Dışı Yaşam Var Mıdır?

Samanyolu’nun 13 milyar yaşında büyük bir galaksi olduğunu ve dünyanın da 4 milyar yıl önce oluştuğunu biliyoruz. O halde bu bahsedilen zamandan önce veya farklı aralıklarında başka gezegenlerde veya galaksilerde bir uygarlık olma olasılığı çok yüksek. Uzaydaki muhtemel uygarlık senaryolarını üç kategoriye ayırmışlar. 1.tip uygarlık kendi gezegeninin tüm enerjisini kullanabilir teknolojiye erişmiş uygarlığa denmiş. 2.tip uygarlık kendi güneşinin tüm enerjisini kullanabilir teknolojiye erişmiş uygarlığa denmiş. 3.tip uygarlık ise galaksisinde ki tüm enerjiyi kullanabilen üstün bir teknolojiye sahip bir uygarlık olarak kategorize edilmiş.

Peki şuan ki teknolojimizle biz nerede yer alıyoruz?

Dünya Dışı Yaşam Var Mıdır?

Dünya Dışı Yaşam Var Mıdır?

Sıfırıncı tip uygarlık kategorisinde. Aslında tam da 0 değil 0,73. Yani kendi gezegen kaynaklarımızı tam verimle kullanabilecek teknolojiyle az kalmış durumda. Yalnızca bir kaç yüz yıl. Ama unutmayın astronomik zaman ve mesafelerde yüz yıllar hiç bir şey. Mesela 100 binlerce yıl seyahat edebilen uzay gemileri olan bir uygarlık tüm galaksiyi 2 milyon senede kolonileştirebilmesi lazımdı. Peki bu kadar yüksek olasılıklara ve bunu yapabilecek zaman şansına sahip bir uygarlık nerede? Nerede bu uzaylılar? İşte bu ikileme de Fermi Paradoxu – İkilemi adı verilmiş. 1950’ler de ünlü fizikçi Enrico Fermi bu yaklaşımları yaptıktan sonra benim gibi olmasalarda, neredeler gibisinden sormuş? Bu soru sayesinde de paradox doğmuş oldu. Bu aşamadan sonra beyin fırtınası kısmı başlıyor ve ben yazımı sonlandırıyorum 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: