Kapat

Dünya Bir Anda Vejetaryen Olsa Neler Olurdu?

Anasayfa
Bilim&Kültür Dünya Bir Anda Vejetaryen Olsa Neler Olurdu?
Dünya Bir Anda Vejetaryen Olsa Neler Olurdu?

Dünya Bir Anda Vejetaryen Olsa Neler Olurdu? sorusuna her açıdan cevaplar bulduk. Gelin birlikte bakalım neler olurmuş?

Bazı insanlara ilginç gelse de daha sağlıklı bir yaşam sürmek için vejetaryen olanlar var, bunun yanında hayvanları sevdiği ve saygı duyduğu için yemeyenlerde var tabi. Dünya nüfusunun önce milyonlara sonra milyarlara ulaşması besin kaynaklarını azalttı. Önce doğa da ne bulursa yiyen insanoğlu yemek için hayvanlara bakmaya başladı. Bu olayı birde ülke çapında düşünmemek lazım. Bizim ülkemizde inek, koyun türleri tüketilse de başka ülkelerde böcek türleri hatta kedi, köpek bile tüketiliyor.

Bir sabah düşünelim:

Bir sabah uyandığımızda tüm dünyanın vejetaryen olduğunu düşünelim. Artık kimse hayvan eti tüketmiyor. Dünyamıza zarar veren sera gazının arabalarda, kullanılan spreylerden olduğu düşünülür. Amerika da yaşayan 4 kişilik bir ailenin sera gazı iki araçta çıkandan fazladır. Bunda tüketilen etin çok fazla katkısı vardır. Tüm dünya bir anda vejetaryen olunca sera gazı sorunu da çözüme ulaşacak. Belirli bir süre sonra %60 ile %70 arasında azalacağı düşünülüyor. Dünyada 3.5 milyar geviş getiren besi hayvanı var. Tavuk ve horoz sayıları da milyarlar ile ölçülüyor. Rakamlar basit gelse de birde bu hayvanlara bakan birde insanlar, hayvanların kesilmesi, paketlenmesi için fabrikalar da var. vejetaryenliğin çıkması tüm bu iş sahalarının tükenmesi anlamına geliyor. Bu da 1 milyar insanın işsiz ve aç kalacağı anlamına.

Dünya Bir Anda Vejetaryen Olsa Neler Olurdu?

Dünya Bir Anda Vejetaryen Olsa Neler Olurdu?

Vejetaryenliğin başlaması ülkemiz için çok iyi olacak. Beslenme kaynaklı hastalanmalar da %7 oranın da düşme başlayacak. Ölümlerin de %6 ile %10 arasında düşeceği tahmin ediliyor. Tabi bunu söyleyen bir bilgisayar programı olduğu için %100 doğru değil. Tüm bu olumlu gelişmeler sağlık harcamalarının düşmesini sağlar. 33 milyon kilometre alan dünyamızda bulunan hayvanların otlatılması için kullanılıyor. Bu alanı Afrika kadar bir yer olarak düşünebiliriz. O alanlar hayvanlar olmadan büyük bir ihtimal ile verimsizleşecek ve çöle dönecek. Tabi insanoğlu bir akıllılık yapar da orman haline dönüştürürse gelecekte küresel ısınmadan fazlasıyla kurtulabiliriz.

Et üretmek sanıldığı kadar basit ve masrafsız değil. 1 kilogram et üretmek için 20 litre su kullanılıyorsa tahıl üretmek için yalnızca 1 litre gerekmektedir. Hayvanların azalması bununla beraber sudan fazlasıyla tasarruf anlamına gelmektedir. Hayvancılıktan kalan büyük araziler bir zaman sonra unutulacak, vahşi hayvanlar için güzel bir haber olacak. Vahşi hayvanların daha çok hareket edebileceği yeni alanlar oluşacak. Belkide nesli tüketilecek olan hayvanların imdadına vejetaryenlik yetişecek. Sırf hayvan beslemek için kurt, bizon gibi diğer hayvanlar öldürülüyordu. Bunun da önüne geçilebilecek.

Nusret İşsiz Kalabilir!

Dünya Bir Anda Vejetaryen Olsa Neler Olurdu?

Dünya Bir Anda Vejetaryen Olsa Neler Olurdu?

Vejetaryenler şu an için dünyamızın renkli karakterlerinden. Sağlıklı beslenmeleri, yaptıkları sporlar biz diğer insanları özendiriyor. Ancak tüm dünya vejetaryen olunca bir çok kişi işsiz kalacak. Nusret’in işsiz kalmasını ister miydiniz? Adam ülkemizin gurur kaynağı resmen. 😀 Tarım alanlarında yaşayan insanların sosyal değişimleri başlayacak. Tüketilen bir çok ilaçta bile hayvan kaynaklı maddeler var. Bunların elde edilmesi zorlaşacak. Büyük değişimlerin bir anda yaşanması oldukça zor. Geleceğin şartları bizlere neler gösterecek bekleyip göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: