Kapat

Dove, Irkçı Reklamdan Dolayı Özür Diledi

Anasayfa
Gündem Dove, Irkçı Reklamdan Dolayı Özür Diledi
dove ırkçı reklamı

Dove, t-shirt’ü çıkardıktan sonra siyahi kadının beyaza dönüştüğünü gösteren ‘ırkçı’ reklamdan dolayı özür diledi.

Kozmetik ve güzellik şirketi Dove, Facebook’ta ırkçı olarak kınanmış bir reklamı tanıttıktan sonra özür diledi.

Sosyal medyada hızla dolaşan tartışmalı reklam kampanyasında siyahi bir kadının altındaki beyaz bir kadını ortaya çıkarmak için tişörtünü çıkardığı gösterildi. Sonradan kaldırılan bu görüntü, beyaz bir kadının Asya’lı bir kadını göstermek için soyunduğunu gösterdi.

Resimler, önce Amerikalı bir makyaj sanatçısı tarafından Naythemua adıyla çevrimiçi yayınlandıktan sonra 6 Ekim Cuma günü yayılmaya başladı. Tartışmalar yorumlar bölümünde hızla büyürken, bazıları da Dove’un pazarlama ekibinin, ürünün herkes tarafından kullanılabileceğini göstermeye çalıştığı için böyle bir reklam yaptığını savundu.

 

dove ırkçı reklamı

Dove’un Facebook hesabı eleştirilere yanıt olarak ayrı bir özür yayınladı.

“Dove olarak, çeşitliliğin güzelliğini temsil etmeyi taahhüt ediyor: Bu hafta yayınladığımız bir reklama gelen ırkçılık tepkilerinden dolayı derin bir üzüntü duyuyoruz. Yanlış anlaşılan bu reklamda asla böyle bir şeyi düşünmemiştik. Yine de her şey için sizlere özürü borç biliriz. Paylaşılan geri bildirimler, tepkiler bizim için önemlidir ve ileride bize tekrar böyle bir şeyi yaşatmaması için, rehberlik etmesi için görüşlerinizi önemsiyoruz.”

Şirketten gelen bir çok özür paylaşımlarına rağmen, bazı müşteriler Dove ürünlerini bir daha asla kullanmayacaklarını belirttiler ve paylaşımların altına tepki dolu mesajlar bıraktılar.

 

Bir kullanıcının yorumu:

“Artık ürünlerinizi kullanamayacağım için üzgünüm, özrünüz kabahatinizden büyük!” dedi.

 

Dove kozmetik markasının ırksal konulardaki ilk olayı bu değildir. İki yıl önce, Dove, “karanlıktan normal cilde” sloganıyla tanıttığı bir reklamdan dolayı yine büyük bir tepki görmüştü.

2011’de ki diğer bir skandal olay..

2011’de bir Dove reklamı kampanyasında, bir vücut yıkama ürününü kullanıldıktan sonra, siyah bir kadının cildinin beyaz bir kadınınkine dönüşmesi şeklinde yapılan öncesi ve sonrası görüntüsü de diğer bir skandal olarak hafızalara kazınmıştı..

dove ırkçı reklamı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: