Kapat

Aslında Şu An Bir Nevi Havadasınız!

Anasayfa
Bilim&Kültür Aslında Şu An Bir Nevi Havadasınız!
Dokunmak Aslında Yansılama Mı?

Cisimler birbirlerine gerçekten temas etmez. Dokunmak bir yansılama mı?

Nasıl başlık ama baya etkileyici bir başlık değil mi? Evet etkileyici olmasına etkileyici ama işin içerik kısmı çok karışık oldu. Şahsen yazarken bir an bayılacağım sandım. Ama korkmayın ben size bu ilginç başlığı en sade haliyle anlatacağım şimdi. Hazırsanız başlıyoruz.

Dokunmak, temas etmek… Bunlar hep fiziksel etkileşim ile açıklanabilecek şeyler. Fakat bilim ile kelimeler arasında bir ilişki kurmaya çalışınca ortaya değişik bir soru çıkıyor. Maddeler gerçekten birbirine değer mi? Hele ki bu soruyu atomik boyutlarda algıladığımızda.

Bu konunun popüler olma sebebi anlatılış şekli. Genellikle şöyle bir yol izlenerek merak uyandırılır. Şuan oturduğunuz şey ile poponuz aslında temas halinde değil bir nevi havadasınız. Temas ettiğini düşündüğünüz her şey atomlardan oluşur bunu hepimiz biliyoruz. Atomlar ise merkezinde proton, nötron ve çevresinde de elektronları barındırır. İki atom birbirine çok yaklaşınca elektromanyetik kuvvetler devasa olur. Elektronlar eksi yüklü parçacıklar olduğundan daha fazla yaklaşamazlar ve birbirlerini iterler. Ayrıca atomların elektron yörüngeleri iç içe giremez ve birbirlerine ciddi miktarda kuvvetler uygular. Zaten Pauli dışarlama ilkesine göre de elektronlar uzayda aynı durum ve koşullarda ve aynı anda bulunamazlar. Bunları bir tek bozonlar yapabilir. Onlara da bir örnek fotonlar yani ışık.

Dokunmak Aslında Yansılama Mı?

Dokunmak Aslında Yansılama Mı?

Tamam yazıyı burda bitirsem kimsenin itirazının olacağını sanmıyorum ama bana göre konu hem ağır anlatılmış hem de konudaki kurnazlığı fark ettirmemiş olurum. Şimdi sıkıntı şu. Dokunma veya temas kavramlarını neye göre tanımlıyoruz. Dokunma hissedilerek yapılan bir şey ve beş duyumuzdan biri ama dokunma tanımımız hiç bir zaman beynimizin on nanometre boyutlarında deri temasındaki elektrostatik hissiyatıdır. Olmadı değil mi? Olmamalı da zaten. Veya temas etme kavramlarını hiç bir zaman atom atoma, iç içe geçmek, tamamen çarpışma veya bir nükleer etkileşim olarak açıklamadık. Tabiki böyle açıklamamamızda çok normal. Zaten artık her atom deyişimde bu yazıda akıllar tostçu Erol’un atom tostuna gitmiştir. Bir de burda gelip dokunmak gerçek değil, eşinize dostunuza sarılmanız, sevgilinizi öpmeniz bilimsel olarak mantıksız diye mi anlatsaydım? 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: