Kapat

Doğru Sandığınız Ama Yanlış Olan 9 Bilgi

Anasayfa
Testler&Listeler Doğru Sandığınız Ama Yanlış Olan 9 Bilgi

Bu yazıda vücudumuz ile ilgili doğru olduğunu sandığımız ama yanlış olan bilgileri listeledik.

Soğuk Havaların Hasta Ettiği

Pek çok insan soğuk havalarda dışarı çıkarken sıkı giyinmezse grip ya da nezle olacağına inanır. Ancak bilimsel araştırmalar, üşümenin tek başına hastalık nedeni olmadığını gösteriyor. Hastalıklara neden olan şey aslında virüsler ve bakteriler. Soğukta kat kat giyinmek sizi bunlardan korumuyor. Mikroplardan kendinizi uzak tutmanın yolu hasta insanlardan kendinizi uzak tutmak ve ellerinizi sık sık yıkamak.

Yere Düşen Yiyeceklere Mikrop Bulaşması

Yere düşen yiyeceklerin kirlenip mikrop bulaştığı için yenmeyeceği de aslında tam olarak doğru değil. Bilim adamlarına göre bir yiyecek yere düştükten sonraki 5 saniye içerisinde geri alınırsa yenebilir. Çünkü mikropların hareket etme hızları çok düşük olduğundan yerdeki yiyeceğe ulaşmaları için en az 5 saniyeye ihtiyaçları var.

Kilolu Olmanın Yaşam Süresini Kısaltması

Kilolu olmanın yaşam süresini kısalttığı inanışı da artık yanlış kabul ediliyor. Danimarka’da yapılan uzun soluklu bir araştırmaya göre kilolu insanlarda zayıf kadar uzun yaşıyor. Bu elbet çılgınca ve sağlıksız beslenmenin doğru olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü kilo sorunu olanlarda şeker hastalığı, kalp ve tansiyon hastalıkları daha çok görülüyor. Yaşam süresini uzatan ana etken artık bu hastalıklara karşı çok iyi tedaviler geliştirilmiş olması.

Yağlı Besinlerin Zararlı Olduğu

Yağ ve yağlı besinlerin zararlı olduğu genellemesi de diğer bir yanılgı. Vücudun çalışabilmesi için protein ve karbonhidratın yanında yağlara da ihtiyacı var. Örneğin bitkisel yağların tüketilmesi çok önemli. Ancak tabi ki çok fazla yağdan ve özellikle de doymuş ve trans yağlardan uzak durmak gerekiyor.

Çok Su İçmenin Kilo Verdirmesi

Bu günlerde herkesin doğru kabul ettiği bir yanlış bilgi de çok su içmenin kilo verdirmesi. Suyun kilo kaybına yardımcı olduğu doğru nedeni ise sizi tok hissettirip yeme isteğini azaltması. Fakat nasılsa bol bol su içiyorum diye yüksek kalorili gıdalarla beslendiğinizde kilo vermiyor aksine kilo alıyorsunuz.

Sakız Yutmanın Zararlı Olduğu

Sakız yutmanın bağırsaklara zarar verdiği hatta bunların bağırsakta biriktiği de saçma bir inanış. Çünkü bir sakız yutulduğunda ya bağırsaklarda sindiriliyor ya da doğrudan dışarı atılıyor. Bunun en önemli ispatı da şimdiye kadar herhangi bir doktorun bağırsaklarda kalmış bir sakıza rastlamamış olması.

Beynin Çalışmasının İkiye Bölünmüş Olması

Bazı insanların beyinlerinin sağ tarafını bazı insanların ise beyinlerin sol tarafını kullandığı efsanesini de duymuş olabilirsiniz. Buna göre sağ tarafı kullananlar yaratıcılık gerektiren konularda daha becerikli oluyor. Beyninin sol tarafını kullananlarınsa parasal işlerde başarılı olduğu kabul ediliyor. Bu da aslında tamamen yanlış bir bilgi. Beynimizin her iki tarafı da eşit ve senkronize bir şekilde çalışıyor. Yaşamsal fonksiyonların devam etmesi için tümünü kullanmamız şart.

Ter Kokusunun Pislikten Kaynaklandığı

Ter kokusunun temizlik eksikliğinden kaynaklandığı da tam anlamıyla doğru değil. Elbette mümkün olduğunca sık banyo yapmamız gerekiyor. Ama bilimsel araştırmalara göre ter kokusunun asıl nedenleri tüketilen yiyecekler, stresler, hormonlar ve cilt yapısı.

Deniz Tuzunun Daha Sağlıklı Olması

Deniz tuzunun daha sağlıklı olduğu da diğer bir şehir efsanesi. Sofra tuzu olarak kullandığımız madde Sodyum Klorür adını taşıyor ve bunun kimyasal yapısı dünyanın her yerinde aynı. Doğal veya yapay olması da farketmiyor. Bu yüzden denizden veya başka bir yerden gelmesi onu daha sağlıklı hale getirmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: