Kapat

Direksiyon Sınavı Hala Bir Korkulu Rüya

Anasayfa
Bilim&Kültür Direksiyon Sınavı Hala Bir Korkulu Rüya

Ehliyet alırken yazılı sınav pek çok insan için zor olarak görülmez. Ancak iş yetenek gerektiren direksiyon sınavına gelince bu durum korkulu bir rüyaya dönüşür. Sınavdan önce yeterince pratik yapılmış olsa da insanlar yaşadıkları endişe yüzünden bütün bildiklerini unutabilirler. Buna engel olmanın yolu elbette ki çok daha fazla pratik yapmak ve aşağıdaki işlemlerin direksiyon sınavına kadar otomatikleşmesini sağlamaya çalışmak olacaktır.

Araca bindikten sonra ilk işimiz koltuk ve ayna ayarlarını yapmak olmalı. Koltuk elimiz uzanınca bileğimiz direksiyonun en üst kısmına yetişecek konuma ayarlanmalıdır. Direksiyon tutuşumuz sol elimiz saat üzerinde 10, sağ elimiz ise 3 konumuna gelecek şekilde olmalıdır.

Motoru çalıştırmadan önce yan aynalar ve dikiz aynası kontrol edilmelidir. Aynayı ayarlamasınız daha gözetmenlere kontrol ettiğinizi göstermeniz gerekmekte. Bu işlemden sonra ise emniyet kemerimizi takmalıyız. Ayna kontrolleri ve emniyet kemeri takmak direksiyon sınavındaki en önemli iki kuraldır. Bunlardan bir tanesini yapmayı unuttuğunuzda ciddi şekilde puan kaybedersiniz.

Motoru çalıştırınız. Debriyaj pedalına basıp birinci vitese takılmalı ve el frenini bu işlemlerden sonra hareket etmeden hemen önce indirmeliyiz. Kavrama noktasını bulmak için ayak debriyaj pedalından yavaşça çekilmeli ve hafif gaz verilerek aracın kalkışı sağlanmalıdır. Kalkış işlemi araçtan araca değiştiği için aracı stop etmeden en kötü şekilde hareket ettirseniz dahi geçer not alacaksınızdır.

Sınav sürecinde dikkatimizi yoldan ayırmadan kullanmalı eğer varsa, önümüzdeki araçla takip mesafesini korumaya dikkat etmeliyiz. Dönüş yaparken sürekli olarak aynalarımızı kontrol ettiğinizi sınav gözetmenlerine hissettiriniz ve mutlaka sinyal vermeyi unutmayın. Sinyal vermek bir diğer önemli husustur. Unutulduğunda ciddi puan kırılacaktır.

Seyir halinde aracımızı şerit içinde tutmaya özen gösteriniz. Bu durum direksiyon hakimiyetinizin olduğunu gösterecektir. Aracın sağa sola kaymasına ve başka şeride geçmemesine dikkat edin. Virajlara girmeden önce aracın hızını ayarlayın ve virajlarda vites değiştirmeyin, kesinlikle gaza basmayın.

Direksiyon sınavının yapıldığı bölgede eğer tabelalar ve trafik ışıkları varsa bunlara kesinlikle dikkat edin ve uymaya özen gösterin. Uyulması gereken hız sınırlarına mutlaka uyun. Aracı durdururken yine dikiz aynasından arkanızı kontrol edin. Araç terk edilmeden önce durunca ilk iş olarak el frenini çekin. Önce motoru kapatmayın ya da emniyet kemerinizi çözmeyin. El freni, motor durdurma ve emniyet kemeri çözme sırasını korumak son derece önemli.

Sınav boyunca arka koltukta oturan gözetmenler size kendiniz hakkında sorular sorabilir. Nerede doğduğunuz, nerede çalıştığınız gibi. Bu bilinçli yapılan bir şeydir. Size sorulan sorulara cevap verirken arkanızı dönmeyin ve aynadan onlara bakarak cevap vermeyin. Ne olursa olsun gözünüz yolda olmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: