Kapat

Queen 7 Gemisi: Denizlerde Yaşanmış İlginç Olaylar Serisine Devam Ediyoruz

Anasayfa
Bilim&Kültür Queen 7 Gemisi: Denizlerde Yaşanmış İlginç Olaylar Serisine Devam Ediyoruz

Daha öncede denizlerde yaşanmış ilginç olaylara dair bir yazı paylaşmıştık. Bu yazımızda onun serisi olarak devam etmektedir. Eğer okumadıysanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Queen 7 Gemisi

1902 yılında 90 yolcusu olan Queen 7  isimli bir İngiliz gemisi Amerika’ya doğru yola çıkar. Gemide İngiliz iş adamlarının aileleri ve bazı üst düzey kraliyet görevlileri vardır. Gemi 1902 yılının Haziran ayında karadan ayrıldı fakat beklenen tarihte Amerika’ya ulaşamadı. O dönemlerde bir kaç günlük gecikmeler normal karşılansada ilginç bir şekilde gemiden herhangi bir işaretinde alınmamış olması insanları meraklandırmaya başlamıştı. Aradan bir hafta geçti ve Queen 7’den hala bir haber yok. Geminin güçlü okyanus dalgalarına dayanamayıp battığı düşünülmeye başlansa da Queen 7 özel bir gemiydi. Dalgalara dayanıklıydı ve İngiliz-Amerika arasında ki mesafeyi onlarca kez katetmişti. Aradan geçen bir kaç hafta sonra İngiliz basını geminin battığı haberlerini yayınladı. Çünkü hiç bir ize rastlanamamış, herhangi bir korsan saldırısı belirtisi de bulunamamıştı.

Bu gizemli kayboluşun üzerinden 3 yıl geçtikten sonra yani 1905 yılında ise İngiltere halkını şok eden bir gelişme yaşandı. Çünkü Hindistan’ın bir sahil bölgesinde köylüler sabah uyandıklarında köy yakınlarında Queen 7 isimli gemiyi bulmuşlardı. Fakat geminin içinde ne bir yolcu ne de mürettebattan hiç bir iz yoktu. Geminin güvertesinde bir korsan saldırısına dair iz olabilecek ayak izleri saldırı işaretleri de bulunamamıştı. Queen 7 kaybolduğu tarihten 3 yıl sonra rotasından binlerce kilometre uzaklıkta Hindistan kıyılarında ortaya çıkmış ve Hindistan’ın sahiline oturmuştu. Böylesine büyük bir geminin üç yıl boyunca gözlerden kaybolmuş olması özellikle de deniz ulaşımının egemen olduğu 1900’lü yıllarda imkansızdı. Bu kadar kısa sürede bir korsan gemisine ya da dünyadaki herhangi bir yolcu gemisine denk gelmesi gerekirdi. Ayrıca içerisinde insana ait tek bir iz dahi yoktu. Bu insanlar nere gitmişti ve gemi rotasından binlerce kilometre uzağa nasıl ulaşabilmişti? Queen 7 olayı hala gizemini koruyor.

Swanovski Gemisi

Denizlerde yaşanmış bir diğer olayda Türkiye’de Sinop limanında meydana gelmiştir. Anlatılanlara göre 2007 yılında bir Rus gemisinden sinyal alınır. Gemi limana yaklaşmak üzeredir. Fakat böyle bir geminin o gün limana geleceğine dair bir bildirim yapılmamıştır hatta Swanovski isimli bu geminin ismi altı aylık kayıp listesinde de yoktur. Liman çalışanları şaşırarak radarda beliren geminin kaptanı ile iletişime geçerler. Kaptan ise ingilizce olarak limana yaklaşmak üzereyiz, 20 dakika içinde orada olacağız cevabını verir. Liman çalışanları geminin kayıtlarda gözükmediğini buraya giriş izinlerinin olmadığını söyleyerek uyarıda bulunurlar. Fakat kaptan aynı şeyleri tekrarlar. Limana yaklaşmak üzereyiz, 20 dakika içinde orada olacağız. Telsizden gelen sözler sadece bunlardır. Liman personeli izin vermek zorunda kalır fakat gemi asla gelmez. Radar sinyallerinden de kaybolur. Bunun üzerine şaşıran liman çalışanları durumu sahil güvenlik ve liman müdürlüğüne iletirler. Olayın gizemide bu şekilde ortaya çıkar.

İleri yaştaki liman çalışının söyledikleri şunlardır. “İkinci Dünya Savaşı sırasında Sinop limanına yaklaşan bir gemi Almanlar tarafından batırılmıştır. Gemiden alınan son mesaj limana yaklaşmak üzereyiz, 20 dakika içinde orada olacağız cümleleridir.” İlginç ve açıklanamayan bir şekilde 10-20 yıl aralıklı olarak bu gemi radarın sinyallerine takılıyor ve telsiz konuşmaları da aynı şekilde gelmeye devam ediyor.

Fransız Dalış Öğretmeninin Olayı

Belkide denizlerde yaşanan en ilginç hadiselerden biri de Fransız bir dalış öğretmeninin başından geçmiş olan şu olaydır: Dalış öğretmeni 90’lı yıllarda turistleri kısa süreli dalış turlarına götürüyor ve onlara deniz altındaki inanılmaz güzellikleri gösteriyordu. Bir seferinde yaklaşık 30 metre derinlikteyken oksijen tüpünün bittiğini fark etti. Hızla su yüzeyine çıkmaya çalışırken nefessizlikten bayıldı ve derinlikte kayboldu. Duruma şahit olan diğer dalgıçlar onu çıkarırlar. Bu sırada dalış öğretmeni 30 metre derinlikte yaklaşık 4 dakika boyunca nefessiz halde baygın kalmıştır. Kendine geldiğinde anlattıkları ise insanın tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Dalış öğretmeninin anlattıkları şunlardır. “Gözümü açtığımda deniz tabanında uzanmış bir şekilde yatıyordum. Fakat çevremde insanlar vardı. Hatta evler, çocuklar gördüm. Hepsinin üzerindeki kıyafetlerde sanki yıllar öncesine ait ve daha önce gemi kazasında ölmüş insanların kıyafetleri gibiydi. Artık o bölgede dalışa gidemiyorum. ”

Bu anlatılanlar ve yaşanılanlar ne derece gerçektir bilinmez ancak gezegenimizin dörtte üçünü yani büyük bir bölümünü kaplayan denizler bizlerin bilmediği sıra dışı gizemlerin, yaşanmış ilginç olayların belki de kanımızı donduracak şekilde ürkütücü bir takım varlıkların olması muhtemel. Gezegenimizin küçücük bir bölümü olan karalarda bile ilginç bir çok vaka varken sonsuz denizlerde, okyanusun karanlık diplerinde neden olmasın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: