Kapat

Denizlerde Yaşanmış İlginç Olaylar; Burak Reis ve Odin Gemisi Batığı

Anasayfa
Bilim&Kültür Denizlerde Yaşanmış İlginç Olaylar; Burak Reis ve Odin Gemisi Batığı

Gezegenimizin dörtte üçü denizlerle kaplı. Yani bugüne kadar insanlığın yaşadığı bütün olaylar küçücük bir alanda meydana geldi. Peki geriye kalan uçsuz bucaksız okyanuslarda bizleri şaşırtacak sıra dışı olaylar neden yaşanmasın? Bilmediğimiz hayatılar neden olmasın? Açık sularda okyanusların karanlık diplerinde meydana gelen ve anlatılan öyle olaylar var ki insan aklı bu vakalara mantıklı bir açıklama getirmekte oldukça zorluk çekiyor.

Burak Reis Mektubu

Denizcilik tarihindeki en ilginç olaylardan biri de bizim geçmişimizde bir Türk korsanı olan ve 1500 yılında ölen Burak Reis’in iki sayfalık mektubunda yer alıyor. Mektupta yazılanların özeti şöyledir. “ Gece vakti Cezayir açıklarında ilerlerken karanlık denizin ortasında uzaktan bir ışık hüzmesinin bize yaklaştığı haberi tayfalar tarafından bana iletildi. Bunun bir düşman donanması olduğunu düşünerek savaş pozisyonu aldık ve gizlenmek amaçlı gemimizdeki bütün meşaleleri söndürdük. Düşman gemileri bize yaklaştığında onları top ateşine tuttuk. Fakat attığımız bu top mermileri gemilerin içinden geçerek denize düşüyor hatta kendi gemilerimize isabet ediyordu.

Ne olduğunu anlamadığımız ııktan oluşan bu donanma beyaz bir gölge gibi bizim gemilerimizin içinden geçerek gitti. Sanki ruh ya da ölü insanlara benziyorlardı. “ Türk olsun yabancı olsun korsanlar arasında o yıllarda farklı inanışlar vardı. Gemide ölen korsanların denizlerde bir ruh olarak yaşamaya devam ettiğine inanılır ve korsanlar karaya gömülmez, cenaze törenleri gemide düzenlenerek cesetleri denize bırakılırdı. Burak Reis’te bu inanışa sahip olacak ki gördüüğü ışıktan oluşan donanmanın ruhlara ya da denizde yaşamına devam eden ölü korsanlara ait olduğunu düşünüyor. Bu olay hala açıklanamadı.

Odin Gemisi Batığı

Diğer bir olayda 1980’li yıllarda batık çıkarma ekibinin başına geliyor. Olay şöyle; araştırma ekibi denizin 60 metre aşağısındaki ve 1930’lu yıllarda batmış olan Odin isimli lüks bir yolcu gemisinin batığına ulaşır. Ekip batığı incelemek için dalışa geçtiğinde ise karşılaştıkları manzara bir arkadaşlarn ölümlerine diğerlerinin de mesleklerini bırakmasına neden olacaktır. Araştırma ekibinden biri şöyle anlatıyor: “ 8 kişilik ekibimin dördü yukarıda teknemizde beklerken geriye kalan dört kişi olarak batığı incelemek için dalış yaptık. Gemi kayalıklara çarparak batmıştı. Büyük yarık bunu gösteriyordu. Yarıktan içeriye doğru girerek geminin bölümlerini incelemeye başladık.

Denizlerin altı sessiz ve karanlık olur, bu sessizlik beni her zaman korkuturdu. Arkadaşlarımla birlikte geminin kamaraları arasında dolaşırken insan cesetleri ile karşılaştım. Öyle ki cesetler gemi batarken kurtulamamış ve bulundukları yerde boğulup ölmüşlerdi. Üzerlerinde altın takılar, kolyeler ve kıyafetler olan cesetler orada duruyorlar ve sanki yıllardır birinin gelmesinin bekler gibi bize bakıyorlardı. Geminin restoran bölümüne girdiğimizde ise ben ve arkadaşlarım hayatımızı değiştirecek olan o görüntü ile karşılaştık. Yolcular, insanlar gemi batmamışçasına ordaydı. Hafif bir müzik çalıyor, yolcular yemek yiyor ve bazıları da dans ediyorlardı. Tanrım; geminin batmadan önceki son akşamı buradaki ölüler tarafından tekrar tekrar yaşanıyor gibiydi. Oradan kaçmak için hızla çıkışa doğru yöneldik. Yukarı çıkıp kendi teknemize ulaştığımızda ise 3 kişi olduğumuzu fark ettim. Sanırım bir arkadaşım gördüğü şeyler karşısında kalp krizi geçirmiş ve orada ölmüştü. Fakat hiç birimiz cesaret edip o batığa tekrar inemedik. Tanrı bağışlasın o günden itibaren tekrar denizlere adımımı atamadım. ”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: