Kapat

Davranışlarınızı Etkileyen 8 Psikolojik Durum

Anasayfa
Testler&Listeler Davranışlarınızı Etkileyen 8 Psikolojik Durum

Bazen çok değişik hareketler yaparız, bununda farkındayızdır ve kendimizi sorgularız. “Abi ben ne yapıyorum ya?” Aslında tüm davranışların bir anlamı ve manası var, ama bunlar psikolojinizde saklı. Bu yazımızda da “hiç farketmeden günlük davranışlarınızı etkileyen 8 psikolojik durumu” sıralayacağız.

Demirleme Sapması

En eski pazarlama yöntemlerinden biri olan bu yöntem, günlük hayatınızda da farkında olmadan bir çok şeyi etkiliyor. Bu yöntem genellikle mağazalar tarafından kullanılıyor. Örneğin bir mağazaya girdiniz bir ayakkabı çok hoşunuza gitti. Kafanızda “Bu markanın ayakkabısıda en az 250 lira vardır, kesinlikle alamam” dediniz. Sonra etikete bakıp 500 liradan 230 liraya düştüğünü gördünüz. Aslında hala çok pahalı olsa da psikolojik olarak etkilenir ve tahmin ettiğiniz fiyata düştüğü içi alırsınız. Yani siz fiyatı 250 TL’ye demirlediğiniz için, ayakkabının çok pahalı olması da farketmiyor.

 

Sonuç Sapması

Başarıya giden her yol mübahtır diyen yöneticilere alışık olabilirsiniz. Alışık olmasanız bile kesin birinin bu lafı söylediğini duymuşsunuzdur. Sonuç sapması tamda bunu anlatıyor. İnsanlar bir şeyi değerlendirirken genelde o şeyin nasıl elde edildiğini değil, onun sonucuna bakarlar. Yani siz bir çikolata yerken “Ya bu çikolata da bir harika valla süper olmuş” deyip geçiyorsunuz. Ama hanginiz kakao toplayan Afrikalı işçilerin çikolatanın tadını bile bilmediğini düşünüyor? İşte büyük firmalarda ürünlerini size pazarlarken sadece son hallerini gösteriyor ve nasıl yapıldığını sizden saklıyor.

Seçim Paradoksu

Her tercih aslında geride bırakılan başka bir fırsattır. Bu lafın anlamını çözdüğünüzde seçim paradoksunuda çözeceksiniz. Bu paradoksa göre insanlara ne kadar fazla seçenek sunulursa o kadar mutsuz oluyorlar. Çünkü içlerinden birini seçmek, geride onlarca başka seçenek bırakmakta. Örneğin bir araba alıyorken size 30 tane renk seçeneği sunulur ve siz birini seçersiniz. Bir hafta sonra keşke başka rengini alsaydık demeye başlıyorsanız sizde farkında olmadan seçim paradoksuna girmişsiniz demektir. O yüzden aldığınız bir şeyde sadece bir iki seçenek varsa, aldıktan sonra daha mutlu oluyorsunuz.

Sakarlık Etkisi

Sokakta yürürken tanımadığınız bir adam yolun ortasındaki direğe çarparsa ne düşünürsünüz? Muhtemelen gülüp biraz da dalga geçersiniz. Peki aynı direğe sevgilinizle yürürken sevgiliniz çarpsa? Tepkiniz tamamiyle bambaşka olacak ve sevgiliniz size daha tatlı gelecektir. Çünkü aslında siz farkında olmasanızda mükemmellik itici bir şeydir. Sevgilinizinde hata yapıyor olması onu daha çekici ve daha insan kılar. Yani bir kişinin önünde rezil oldum diye çekinmeyin. Mükemmel görünmeye çalışan kişiler karşısındakilere gerçek gelmez.

Beden Dismorfik Bozukluğu

Arkadaşlarınız arasında çok güzel olduğunu düşündüğünüz, herkesin peşinde koştuğu biri var ama herkesten kaçıyor mu? O da muhtemelen bu psikolojik duruma sahip. Bu kişiler kendilerini dünyanın en çirkin insanıymış gibi hissederler. İlgi odağı olmaktan köşe bucak kaçarlar, sınıfta öğretmen onu kaldırmasın ister, dolmuşta inecek var demeye bile çekinirler. Bu durumun ilerleyen halleri çok ciddi sonuçlar doğurur ve kişileri intihara kadar sürükleyebilir.

Kurtulana Odaklanma Etkisi

Hayatta kalanlara çok odaklanıp, başarısız olanların neden başarısız olduklarını gözardı etmenin psikolojik adıdır. Örneğin Facebook’un kurucusuna bakıp “Adamı görüyor musun bir siteyle zengin oldu” deyip özeniyoruz. Ama şunu unutuyoruz. Aslında böyle bir site kurmaya çalışmış ama bu kadar başarılı olamamış binlerce programcı var. Bu durumda başarılı insanların başarısını kolaymış gibi görmenizi ve diğer binlerce insanın başarısızlığını görmenize neden oluyor. Olaylara farklı yönden bakmayı deneyin, aklınıza gelenlere çok şaşıracaksınız.

Kuleşov Etkisi

Bu psikolojik fenomende, bir sinema oyuncusunun sabit bir noktaya bakarken çekilmiş görüntülerini alınır. Aralara bir tas çorba, genç güzel bir kız ve bir çocuk tabutu görüntülerini yerleştiririlir. Film bir grup seyirciye izletildiğinde, izleyiciler, Mozjuhin’in yüzü her göründüğünde ifadesinin değiştiğini ve tasa bakarken aç, kıza bakarken arzulu, tabuta bakarken üzgün göründüğünü düşünürler. Halbuki Mozjuhin’in bütün çekimleri için aynı kare kullanılmıştır. Yani hayatında hiç Clear marka şampuan kullanmayan Ronaldo ile, şampuanı aynı karede kullanan reklamcılar sizin aklınızla oynayıp o ürünü almanızı sağlıyor.

Güzelden Korkmak

Ortalama çekiciliği olan bir insanın, güzel insanların yanına oturmaktan kaçındığını fark ettiniz mi? Örneğin bir adam metroya biniyor, tek bir boş yer var o da çok güzel bir kadının yanında. Muhtemelen bu adam o kadının yerine oturmak yerine ayakta durmayı tercih edecektir. Bu psikolojik durum, güzel kişilerin yanında insanların yoğun bir gerginlik yaşadığını, heyecanlandığını, saçma sapan bir hareket yapacağından korktuğunu ve kafasını ona doğru çevirmeye bile çekindiğini göstermişti. Oysaki aynı adam o kadın sıradan bir güzelliğe sahip olsa, gidip o kadının yanına oturacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: