Kapat

Çok Şaşıracağınız Canlılar ve Hikayeleri-2

Anasayfa
Bilim&Kültür Çok Şaşıracağınız Canlılar ve Hikayeleri-2

Daha öncede çok şaşıracağınız canlılar listesini yapmıştık. Eğer okumadıysanız oraya da bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bu listede onun devamı niteliğindedir. Gelin hep beraber şaşırmaya devam edelim.

Güzel Avrat Otu

İnsan bitkinin ismini duyunca bir manidarlık sezmektedir. Bu manidarlığın sebebi de, bu ot suyun içine atıldığında zehir haline gelir ve kokusuzdur. Bazı atalarımızda bu bitkiyi kadınların yavaş yavaş öldürmesine benzeterek bu isimi verdiği söylentileri vardır. Ama başka bir kaynağa göre de Roma’lı kadınlar bu bitkiyi kirpiklerine far olarak sürdüklerinden bu ismi almıştır. Bu bitki karşıdan bakılınca çok güzel görünür ve ilgi çekicidir ama yediğimiz zaman kısa bir sürede halüsinasyon görmeye ve kusmaya başlarsınız. Bu bitkinin görüntüsü de yukarıdaki gibidir.

Kargalar

Kargalar her ne kadar ülkemizdeki insanlar tarafından pek sevilmeseler de çok ilginç hayvanlardır. Bazı hikayelerde kargalar aptal ve kurnaz şeklinde gösterilse de son araştırmalar öyle olmadıklarını kanıtlamaktadır. Araştırmalara göre bir karganın zekası 6 yaşındaki bir insanın zekası ile eş değer. Bilim adamlarının yaptıkları bazı deneylerden çok hızlı bir şekilde geçebilmektedirler. Bazen fiziksel olarak yapamadıkları şeyleri akıllarını kullanarak yaparlar. Cevizleri genel olarak kıramazlar. Bunun için de bir yol düşünmüşlerdir. Kırmızı ışıkta bekleyen arabaların lastiklerinin altına cevizi bırakırlar. Işık yeşil olduğunda ceviz otomatik olarak kırılmış oluyor ve afiyetle yiyorlar.

Aslan, Kaplan ve Ayının Şaşırtıcı Arkadaşlığı

İnsanlar hayatları boyunca vahşi hayvanlardan, böceklerden veya mezarlardan korkarlar. Oysa korkmaları gereken asıl şey insanlardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde uyuşturucu kaçakçısı olan bir adam bu iş için yeni bir yol buldu. Uyuşturucu kaçırmak için hayvanları kullanacaktı. Derilerine uyuşturucu yerleştirecekti. Bu işlem için bir ayı, bir aslan ve bir de kaplan kullanacaktı. Onları alıp evinin bodrumuna hapsetti. Aslında hayvanların birbirini parçalaması gerekiyordu. Ama öyle olmadı, hayvanlar şaşırtıcı bir şekilde arkadaş oldular. Polis eve baskın yaptı, hayvanları evden kurtarıp bir barınağa bıraktı. Aslan ve kapla ayıyı liderleri ilan ettiler. 15 senedir yaşadıkları arkadaşlıkları gören herkesi şaşırtıyor. Hatta bir keresinde ayı hastalığından dolayı veterinere gidince arkadaşlarının moralinin çok bozulduğu gözlemlenmiştir.

Manşinel Ağacı

Manşinel Ağacı

Manşinel ağacı günümüzde çok zor karşılaşılan bitkilerden. Karşıdan bakılınca çok masum duruyor ama gerçekten öyle mi? Bu ağaç dünyanın en zehirli ağacı olarak geçiyor. Bulunduğu ülkelerde üzerine tabelalar asılır çünkü kısa bir süre dokunmak bile cilde zarar verir. Yağmur yağarken insan bir yere sığınmak ister ama bu ağacın altına sığınanlar büyük bir şok yaşıyor. Ağaca değen yağmur damlaları eğer insan gözüne değerse kör olmasına sebep oluyor. Bir ceviz büyüklüğünde olan meyvesinin tadına bakmak ise ölüm ile sonuçlanıyor.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: